Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реновация и разруха – една бяла емблема на брега в Балчик още дълго ще буди недоумение с визията си

| обновено на 11.07.24 в 17:48
6
Снимка: Албена Иванова

Това е Голямата мелница, построена в първоначалния си вид от Анонимното индустриално дружество през 1909 година. За една година е построена най-модерно оборудваната мелница на Балканите, която съдържа и първите стоманобетонови силози в България. Имала е капацитет 75 тона брашно на денонощие. Произвеждала е също грис и макаронени изделия (за пръв път в България).Продукцията на мелницата се е изнасяла в цялото източно Средиземноморие. Голямата мелница стартира и работи успешно до 1916 г., когато попада под обстрела на руския военен флот и понася значителни щети. Производството не може да бъде възстановено. През времето на румънската окупация (1919-1940г.) фасадата и покривът са възстановени.

Около 1980 година е реконструирана основно. Източното крило на сградата, собственост на Министерство на отбраната, също е реконструирано. Покривната конструкция на кулата над силозите е частично опожарена през 1997 година. Част от сградата на мелницата се използваше от Гранична полиция.

Дълги години Голямата Мелница беше изоставена и се рушеше. През 2015 година сградата е реставрирана в оригиналния си външен вид по европейски проект на Община Балчик. Там се помещава туристическият информационен център. Обособени са две изложбени зали, концертна зала, ателиета за художници, ритуална зала, център за обществена подкрепа. Но дър­жав­на­та соб­стве­ност ос­та­на не­ре­но­ви­ра­на.

Ценен за индустриалната и строителна история е фактът, че силозите и обслужващото ги стълбище са запазени в напълно автентичен вид, непроменен от построяването си през 1909 година досега. Тази ценност ще расте, тъй като тук могат да бъдат наблюдавани и изследвани технологиите за изпълнение на стоманобетона от зората на използването му в тази част на Европа, както и поведението му във времето.
Реставрираният навигационен знак върху морската фасада на Голямата Мелница служи на корабите винаги да намират верния път към пристанището на Балчик.

Голямата Мелница е символ на културния и обществен живот на град Балчик - тук започва и завършва крайбрежната алея на града, тук е лятната фестивална сцена на открито. Пред нея и зиме и лете са лодките и сергиите на балчишките рибари. Тази бяла емблема на брега още дълго ще буди недоумение както сред местните, така и сред гостите на Белия град – защо една част е реновирана, а другата тъне в разруха?

Сградата на мелницата в първоначалния си вид (юни 1910 г. – септември 1916 г.) Илюстрация: арх. Велин Нейчев

„Прословутото разделение на държавна и общинска собственост в България води до недоразумения. Ако трябва да обясня на хората защо Мелницата изглежда по този начин - едновременно обновена и порутена. Поискали сме я от Министерство на отбраната да ни я прехвърлят, включително и преди да осъществим европейския проект за обновяване. Това не се случи и в момента вече неремонтираната част е частна собственост, след като Министерството на отбраната продаде парцела. Смятаме, че ще намерим начин, по който да накараме собственика да възстанови и тази и част във вида, в който трябва да бъде...“ – коментира казуса общинският кмет Николай Ангелов.

Припомняме, че воен­ни­те имо­ти с от­пад­на­ло пред­наз­на­че­ние меж­ду Мел­ни­ца­та и ри­бар­ско­то прис­та­ни­ще сме­ни­ха соб­стве­ни­ка си през 2020 го­ди­на. Със за­по­вед на воен­ния ми­нис­тър бя­ха про­да­де­ни два пар­це­ла с об­ща площ 2773 квад­рат­ни мет­ра, зас­трое­ни с 11 сгра­ди, за об­що бли­зо 600 хи­ля­ди ле­ва. За про­даж­ба­та им бя­ха про­ве­де­ни търгове от Ми­нис­тер­ство на от­бра­на­таПролетта на 2021 година но­вият стопанин, който купи и държавната, нереновирана част на Мелницата, за­поч­на да раз­чис­тва те­ре­на за бъ­де­щи­те ин­вес­ти­ции на ат­рак­тив­но­то мяс­то край мо­ре­то. Но спря до там.

В близките години няма да има развитие в района край Мелницата и частта от сградата, защото няма одобрен подробен устройствен план– коментира собственикът Теодор Рошавелов„Намеренията ми стигат до разработването на подробен устройствен план и нямам никаква идея какво ще стане“ – обяви той, че няма интерес да възстановява Мелницата. Там смята да прави хотелска част, но конкретика ще може да посочи, когато има одобрен ПУП. Ако ПУП допусне събаряне и да се залепи на калкана някаква друга сграда, той ще го направи – уточни Рошавелов, че този процес няма да завърши скоро.

Междувременно Община Балчик установява, че сградата липсва в регистъра на паметниците на културата от местно значение, удостоверение за което е получила при кандидатстването за европейски средства за нейното възстановяване през 2010-2011. „Учудени сме, че липсва в този регистър към този момент. Ще направим нужното да бъде върната“ – заяви заместник – кметът по устройство на територията Димитрин Димитров.

Частните имоти в района, както и рибарското пристанище имат общо ограждение към главната улица „Приморска“. Оградата е обявена за опасна. Имаме уверение от държавното предприятие „Рибни ресурси“ и собственика, че ще се погрижат за обезопасяването и, като се обсъжда и обособяване на общ вход към улица „Приморска, уточни още Димитров.

Дали и колко години ще са нужни за връщане пълния блясък на Мелницата, никой не може да каже на този етап. Но Община Балчик подготвя проект по трансграничната програма за оборудване на една от залите, така че тя да бъде по-атрактивна за туристите и да разказва историята на зданието. Търси се партнираща организация от румънска страна.

А докато документално и на терен всичко завърши, туристите ще продължават да гледат с недоумение "бялата лястовица с ранено крило".

„Дори и в тази ситуация сме намерили забавния момент да им отговаряме, че така ще могат по-добре да си представят как е изглеждала преди реконструкцията и след това. И този отговор задоволява чуждестранните туристи, но не и българските. При тях е ясно, че нещо не е както трябва“, разказва Катерина Янкова от ТИЦ „Мелницата“.

Чуйте репортажа на Албена Иванова:

Разчистват за нови инвестиции района около Мелницата в Балчик




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Теа Монева

Дебютният роман на Теа Монева "Мандарини по Мариенплац" с премиера в Радио Варна

Тази вечер от 19:00 часа в Арт салона на Радио Варна ИК "Жанет 45" представя дебютния роман на Теа Монева „Мандарини по Мариенплац“. Виолета Тончева ще представи младата авторка. Теа монева е родена във Варна, завършва Първа Езикова гимназия, а след това - "Фармация" в Германия, където се установява и работи в момента. "Много исках да напиша тази..

публикувано на 07.08.24 в 14:54

Латинофиеста на откритата сцена на Двореца в Балчик днес

За осми пореден път латинофиеста ще се проведе на откритата сцена на Двореца в Балчик. Събитието започва от 19.30 часа днес, а входът за него е свободен.  В шоуто ще участват  Алфредо Торес,  Дарлин Родригес (талантливата дъщеря на Долорес Естрада, световноизвестен модел и танцьорка от Куба) и  Светослав Стойчев, който има зад гърба си шест албума..

публикувано на 07.08.24 в 14:30

Банкси с втора анималистична творба в Лондон

Банкси представя второто си произведение на тема животни в рамките на 24 часа, на което два слона се протягат един към друг от затъмнени прозорци. Художникът потвърди най-новата си творба в публикация в Инстаграм, като стенописът е нарисуван върху стената на къща в Челси, югозападен Лондон. В понеделник той призна за творба, изобразяваща коза, кацнала..

публикувано на 07.08.24 в 09:30

Варна - есенен пейзаж през август

Купчини суха листна маса, неизметени улици, мръсни детски площадки и неугледни алеи във всички части на Варна. Такава е картинката в разгара на лятото, видяна през очите на хората във Варна. Мнозина от анкетираните не са съгласни с подобна картинка. Те са категорични, че усещането в целия град е, че липсва адекватна грижа по отношение на чистотата...

публикувано на 07.08.24 в 06:08

Първите щъркели поеха на юг

Щъркелите вече започнаха да отлитат на юг. За традиционната им по това време на годината миграция съобщават от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Оттам припомнят, че организацията на огромните ята бели птици обикновено става през август.  Птиците изминават хиляди километри с добре отработена техника на летене. Те спазват точно..

публикувано на 06.08.24 в 15:33

ВСУ "Черноризец Храбър" стартира проект „Изкуственият интелект в образованието“

ВСУ "Черноризец Храбър" стартира през октомври тази година проекта „Изкуственият интелект в образованието“, по който ще бъдат обучени 120 педагогически специалисти от училищата във Варна, преподаватели и студенти. Обученията ще води Симеон Нгуен, директор на “Cyber360 Academy” и penetration tester (етичен хакер, оторизиран да симулира кибератака върху..

публикувано на 06.08.24 в 11:22

Проектът "Градско земеделие" във Варна навърши пет години

Трябва да си мотивиран да се учиш и полагаш труд, да имаш траен интерес към отглеждането на собствени зеленчуци и плодове, да искаш да комуникираш с хора, които споделят твоите интереси и така да станеш част от общност, с която в продължение на две години посрещате заедно предизвикателствата на градското земеделие. Така накратко може да се синтезира..

публикувано на 06.08.24 в 09:45