Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесовъди: Трябва ни сериозна зима, за да уморим "чужденците"

Така коментираха от горското стопанство в Балчик наличието на цикади в Добруджа – насекоми, които са типични за Средиземноморието и само един продължителен сняг през зимата може да ги прогони. Предполага се, че те са една от причините за съхнене на полезащитните пояси в Добруджа последните пет години. Унищожаването им е много трудно, тъй като ларвите им се хранят под дървесната кора, а авиопръскането срещу тях е скъпо действие, защото поясите са линейни обекти с малка ширина, покрай тях има стълбове високо напрежение.

Трябва ни сериозна зима, която да умори „чужденците“, да се задържи по-дълго сняг, тъй като и дъждовете са под нормата, обясняват специалистите, че сушата стои в основата на новите вредители.

Цикадите са насекоми от разред полутвърдокрили, срещани по целия свят. Хранят се като пият растителен сок от различни видове дървета, като дъб, кипарис, върба, ясен и явор. Познати са заради необикновено силния звук, който мъжките екземпляри произвеждат. За разлика от щурците, които произвеждат звук чрез стридулация, цикадите използват специфични екзоскелетни резониращи органи, наречени тимбали. Звукът им достига сила до 120 dB, един от най-силните сред насекомите и би могъл да оглуши човек, ако е в непосредствена близост до ушите му.

Все по-осезаеми са и в градски условия.

От общинско предприятие "Благоустрояване и комунално стопанство" отчитат и друг вид пандемия – корояд, който унищожава черноборовите насаждения и смърча. Развива се много бързо заради топлия климат и напада иглолистните растения, които са сухоустойчиви и добре се развиват на балчишка почва. След корояда влиза в действие микрогъба, която доубива дърветата. „Масово в Балчик големи смърчове на 50-60 години са заразени и ако няма продължителна зима, за 4-5 години в Балчик ще изчезнат“ – коментира главният озеленител Мариян Цветков. Специалистът посочи още, че по подобен начин умира полският бряст в Балчик, увреден от вид гъба, дошла от Западна Европа. „За съжаление, в Балчик вековни дървета, удържали превратностите на времето, за месец и половина се унищожават от тази гъба, известна като „холандска болест“. Дърво, което тежи около 5 тона“. Вчера от силния вятър са отстраняване полусчупени клони и изсъхнали дървета.

Наблюденията на специалиста от последните 30 години са, че все по-инвазивни видове се заселват по нашите ширини и трайно изместват досегашните. Така ще се случи и със селското стопанство, смята Мариян Цветков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Младежкият фестивал на Варна „Фън сити +“ тази събота и неделя

На 10 и 11 август (събота и неделя) във Варна ще се проведе 14-тото издание на Младежки фестивал „Фън сити +“. Зрителите и гостите на морската столица ще могат да посетят събитията, включени в програмата на форума през двата почивни дни от 19:00 до 23:00 часа на площад „Антон Новак“. Фестивалът се финансира и провежда в изпълнение на програма „Младежки..

публикувано на 09.08.24 в 12:50

Морско училище прие 55 нови курсанти

55 млади курсанти влязоха във Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“. Новобранците и техните родители бяха посрещнати от началника на Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ флотилен адмирал проф. д-р Боян Медникаров и командири на отделения и на батальона. Родителите на младите курсанти имаха възможност да получат информация за..

публикувано на 09.08.24 в 12:07

Варненската шампионка по плуване Тея Николова: Точна и в спорта, и в живота

Златна, точна и отлична както в учението, така и в плуването, е шампионката на Плувен спортен клуб "Черно море" Тея Николова. Младата надежда на българското плуване завърши ГПЧЕ "Йоан Екзарх" (Пета езикова гимназия) във Варна  с отличие, приета е в Северозападния университет в Чикаго, но през лятото се подготвя активно за няколко състезания заедно с..

публикувано на 09.08.24 в 09:15

Изложба във Военноморския музей представя морските традиции, суеверия и ритуали

Във Военноморския музей във Варна днес, петък, от 11 часа, ще бъде открита изложбата „Морски ритуали и традиции“.  Експозицията обхваща  различни периоди от морската история на човечеството и проследява най-интересните моряшки вярвания, обредни практики и суеверия. С богатство от експонати, графичен материал и специално разработено приложение..

публикувано на 09.08.24 в 08:20

Коя е безплатната здравна помощ, когато сме на път?

Ако сме на почивка в България и ни се наложи да потърсим медицинска помощ, можем да отидем при всеки общопрактикуващ лекар, сключил договор със Здравната каса. Това каза за Радио Варна д-р Каролина Златева. Нужно е да си носим синята здравна книжка, която ни дава право на два прегледа на месец, ако посетим личен лекар, различен от този, при..

публикувано на 09.08.24 в 08:10

Изложба разказва за модата от средата на 19. до средата на 20. век в България

Изложбата "Модата в огледалото на едно столетие -  от средата на XIX до средата на XX век“ ще бъде открита от 17 часа на 12 август, понеделник, в Държавния архив във Варна.  С над 120 снимки е проследена промяната в облеклото и  аксесоарите в едни от най-интересните отрязъци от новата българска история. В отделни табла са илюстрирани дамската,..

публикувано на 08.08.24 в 18:58

"Вой" - една история за крехкия баланс, отговорността и любовта в света на вълците и хората

Той се казва Александър Петров, а литературният му псевдоним е Александър Скалд . Със страст говори както за работата си като еколог в голяма природозащитна организация, така и за писането, и за проучванията за докторската си дисертация върху лисици и белки и тяхната роля в различни екосистеми,  за родното си място в Северозапада, за увлечението си по..

публикувано на 08.08.24 в 15:15