Доброволците, които се включват в овладяването на пожарите във Варна и областта, не разполагат с дихателни апарати. Те не могат да участват в най-голямата сърцевина на пожара, защото не само че са без, но и нямат право да работят с такова оборудване.
Това каза за Радио Варна Стойчо Стойчев, ръководител на екип от щатни доброволци към Община Варна. Той "открехна завесата" за ролята на доброволеца в помощ на пожарникарите при потушаване на огнената стихия.
Според Стойчев заради поредицата от пожари един след друг само за ден във Варна и областта, пожарникарите тогава не са успели да смогнат.
"Имаше страшно малко екипи в дадените моменти", посочи Стойчев. Той допълни, че в кв. "Владислав Варненчик", където се е намирал той, е имало само един екип с една пожарна.
"Ние бяхме техни допълващи звена. Бяхме разположени по тяхна преценка", допълни Стойчев.
Доброволците разполагат с т. нар. ранцеви пожарогасители. Те са тип раница, която се пълни с 20 литра вода. "Изстрелваме малка дюза струя към пожара", поясни Стойчев.
Във "Владиславово" Община Варна е изпратила водоноски, които са помогнали на борещите се със стихията да разпределят повече сили навсякъде, каза още доброволецът.
Основният огън във варненския квартал е бил овладян за от три до четири часа, добави той.
"Това не е малко. Най-големият проблем там, както и в село Припек, беше, че вятърът непрекъснато сменяше посоката си.
А проблемът в такава ситуация е, че ние не разполагахме с дихателни апарати, което можеше да е пагубно за нас. Не можем да предвидим как ще се обърне вятърът", коментира Стойчев.
Целия разговор с него чуйте в прикачения звуков файл:
С три поредни спектакъла Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" ще се включи в 12-ата Нощ на театрите. От днес до 17 ноември театърът ще предложи на зрителите си четири хитови спектакъла със специална пакетна цена. Във фокуса на Нощта на театрите тази година е 80-годишнината от Народния съд, действал в България между декември 1944 и април..
Ученици от СУ "Гео Милев" във Варна се научиха как да преодоляват агресията, да са по-добри един към друг и да се уважават. В училището са приложени методологичните разработки на проф. Румен Стаматов, ръководител на Центъра за позитивно образование на Варненския свободен университет. Това каза Николинка Даскалова - главен секретар на ВСУ „Черноризец..
Подготвя се коледната украса във Варна. Работници поставят дървения постамент на шадравана до Драматичния театър "Стоян Бъчваров". Украса е монтирана и по бул. "Княз Борис I". Светещите гирлянди се поставят около стволовете на дърветата в централната градска част. Живото коледно дърво до театъра все още не е украсено. По традиция..
Коледните пости, наречени още Рождественски пости, започват след Коледни заговезни от 15 ноември и продължават до 24 декември включително. Те са последните многодневни пости за годината. Случва се датата да се измести, ако Коледни заговезни се падат в дни на строг пост – сряда и петък. Понякога постът се нарича Филипов, тъй като по традиция започва в..
Болестта на 48-годишния мъж се развива за около 7 години. През 2015 година губи работата си и остава затворен вкъщи. В началото започва да пие от обяд, но идва момент, в който пие от сутринта. Три-четири месеца след това Димитър вече пие денонощно. Признава, че не е можел да изкара повече от два часа без алкохол. Стига до един литър концентрат на..
Десетият национален конкурс-рецитал по творби на Никола Й. Вапцаров, предназначен за любители , ще се проведе на 30 ноември, от 9:00 ч. в зала „Вапцаров“ на Висшето военноморско училище, носещо името на поета. Наградният фонд е осигурен от Община Варна, а събитието е част от програма "Младежки дейности 2024", на дирекция "Образование и младежки..
"След изключително успешното първо издание на инициативата Ден на четенето през 2023 г. (177 609 участници от страната и чужбина, хиляди вдъхновяващи събития и основаване на Националния пакт за четенето), тя се завръща, за да обедини граждани, институции и представители на бизнеса около една обща цел. През 2024-а малки и големи читатели ще..