Магърдич Халваджиян е един от най-успешните продуценти у нас. Описва себе си като мечтател. Обича да казва, че „хвърчи в облаците, но в същото време е здраво стъпил на земята“.
В годините разбрах, че мечтите са много хубаво нещо, но трябва да ги подплатиш с много можене и знаене. Чак тогава разбираш, че те се сбъдват, категоричен е той.
Този урок Халваджиян научава още в цирковото училище в Москва, където е завършил. За няколко години вижда с очите си как с постоянство и много работа от деца негови съученици стават най-добрите циркови артисти в света. С много работа и упоритост няма как нещо да не се случи, казва той. В печелившата формула фантазията и дисциплината вървят ръка за ръка. Ако умееш да съчетаеш тези две неща, може да ти се случат нещата, убеден е Халваджиян.
Важното е човек да не губи вяра. Ние сме устроени много бързо да се отчайваме, да се отказваме и да сменяме мечтите си. Изведнъж се оказва, че имаме друга мечта и започваме да вървим към нея, твърди продуцентът.
Неговата мечта, която предопределя и пътя му, е киното. В ученическите си години се вдъхновява от филм от поредицата за Индиана Джоунс, купува си малка камера и започва да снима. Целият му живот е свързан с изкуството, той е цирков артист и режисьор. Водещото качество, което го тегли напред, е постоянството. С упоритостта си успява да реализира мечтата си и да прави "изкуство, което разказва в изображения".
Успешните хора не обвиняват другите, а себе си, и си признават грешките, смята Халваджиян. Според него има две неща, които са нужни за успех: трябва да си честен със себе си и да знаеш докъде са твоите възможности и сили, за да постигнеш целите си.
Маги Халваджиян коментира темата за филмовата индустрия у нас. Пазарът не е малък, а беден, смята той. Ако български режисьор изтегли кредит и сам си финансира направата на игрален филм, то той ще остане назад с парите, поради факта, че в днешно време много хора гледат филми през онлайн платформи и не ходят на кино. В България филми се правят с помощта на Националния филмов център и допълнително търсене на спонсори и продуктово позициониране от страна на продуценти и режисьори, допълва Халваджиян. За него обаче това не е пазарен принцип и затова не желае да създава филми по този начин. Така той преминава към снимане на англоезични филми, които после продава на големи онлайн платформи.
На въпроса дали можем да обвиним телевизията за намаляващото образователното ниво, режисьорът отговаря, че киното не може да замести образователната система. В днешно време трудно ще се намери човек без телевизор в дома си, но това дали четем и учим е индивидуален избор, коментира още продуцентът.
Според него в реалити форматите, популярни у нас и по света, е пълно с "лумпели", и допълни, че не би направил такова предаване, защото би загубил уважение към себе си. Всичко опира до това какъв човек си и какъв морал имаш, коментира още той.
По думите му, в предаванията, които той продуцира, се търси пакет от качества. Ако победителите в тях са пресметливи, разсъждава Халваджиян, те ще използват сегашната си слава, за да се издигнат и да станат звезди. За пример даде актьора и победител в един от форматите - Влади Зомбори, когото Халваджиян е посъветвал да "яхне вълната на славата и да се издигне".
Маги Халваджиян повдигна и темата за чалгата в България. Според него това вече не е жанр музика, а начин на живот. Посочва я като причина за културното състояние на страната в момента. Чалгата промотира еднаквостта у почитателите си: еднакви мъже и жени със същата външност, интереси и маниери; липса на индивидуални черти и мислене. Тази житейска мода е превзела България: изгубили сме битката с културата отдавна и критичната точка е премината, коментира още Халваджиян. В голям процент от музикалните клубове се пуска само чалга, а рок и диско заведенията затварят, защото само чалга изпълненията носят пари, допълва продуцентът.
През първите години на новото хилядолетие имаше бум на поп музиката в България с изпълнители като Мария Илиева, Каризма, Орлин Павлов и Любо Киров, но той бързо замря, посочва Халваджиян. Той припомни, че е снимал чалга видеоклипове в началото на 90-те, но тогава този жанр е бил "екзотичен", а сега е "пълен ужас", каза още Халваджиян.
С Маги Халваджиян разговаря Мартин Николов:
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..