Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Славкова: РИМ-Варна се нуждае от лаборатория за реставрация

20
Мария Славкова
Снимка: Радио Варна

Годината е 1972, когато светът е разтърсен от откритието на най-старото злато в света в древен некропол от халколитната епоха. Мястото е бреговете на Варненското езеро, където са открити 294 гроба, за които е характерно голямо разнообразие на погребални ритуали. Открити са и голям брой керамични съдове, каменни и кремъчни сечива, предмети направени от мед и кост, множество украшения от злато и мидени черупки. Една част от тях може би никога няма да видим, но не малка част от откритията са изложени във варненския музей благодарение и на труда на реставраторите.

Истината е че един от най-големите музеи в България – Регионалният исторически музей във Варна няма лаборатория за реставрация. В момента в музея работят двама реставратори, а помещението, в което „връщат към живот“ античните предмети е фургон, който се намира в двора на музея. Разполагат с един климатик, мивка, голяма лупа /нямат микроскоп/ и никаква вентилационна система. От две години в музея работи реставраторът Мария Славкова. Помагат й доброволци, включително и стажантката Яна Борисова от Варна, която още е студентка, но е неотлъчно при нея всяко лято от няколко години.



Мария Славкова е на 35 години и е реставратор на керамика. Детската й мечта е била да стане лекар, но не съжалява, че не се е сбъднала, защото пак се чувства като доктор, но на керамични съдове, разказва с усмивка в интервю за Радио Варна. Започнала е работа като реставратор още от първи курс в Националната художествена академия. Първата й работа е в археологическия обект „Провадия-Солницата“ през 2009 година и вече 15 години е реставратор на керамика. Смята, че съдбата има пръст в това да се озове от София в Провадия. При посещение на студенти в реставраторското ателие в БАН, реставраторката д-р Петя Пенкова ги попитала дали искат да отидат някъде на разкопки, като добавила, че е добре за тях да са били и на разкопки. Предложението е за Солницата и Мария приема. Там е всяко лято до 2020 година. Била е на граждански договор към музея в Провадия, но вече две години е на трудов договор във варненския музей.


Може би над 4 500 предмета е реставрирала Мария до сега – керамични съдове, кости, миди спондилус, кремъчи оръдия и др. Много е жалко, че повечето музеи в България нямат оборудвани лаборатории за реставрация, нямат и специалисти реставратори, разказа Мария. Заради това не можем да представим в цялост материалната култура, която са ни оставили хората преди толкова много години. Другият проблем е ниското заплащане на реставратори в момента, което е между минималната до средната работна заплата за страната, каза още Мария Славкова.

Основният материал, с който тя работи, е лепилото Паралоид. Другите са различни разтворители – ацетон, спирт, понякога и кислол. Една не малка част от тях си набавя от България и конкретно от София, но други, като инструментите, си купува от чужбина. Много й е ценна рашпилата, която не се продава у нас, но с нея реставраторът успява да възстанови оригиналния вид на съда. Купува си я от Италия, където е работила известно време също като реставратор.

В момента Мария работи над няколко керамични съда. Завършила е един голям хранилищен съд и той скоро ще бъде експониран, но на работната маса има поднос с малки парченца открити миналата година във Варненския некропол, които един ден ще се превърнат в малкия изящен съд сътворен ръчно в миналото.

Мария е убедена, че варненският музей заслужава да има голяма и модерна лаборатория за реставрация. Ако такава бъде направена, то и интересът към професията на реставратора неминуемо ще се засили. Тя разказа, че когато имат посещения от деца, показва им какво работи и им дава да сглобят парченца от малки съдове и те интуитивно и много бързо наместват малките парченца. "Това ми дава надежда, че някой ден - дори един или двама от тях да съм запалила да станат реставратори, би било прекрасно!"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Морски еколог: Високите температури са пагубни за част от живите организми в Черно море

Наблюдаващата се тенденция от последните 8-9 години за изместване на сезоните и удължаване на лятото остава. Високите температури започват още от края на май и вече в началото на юли достигат своя пик, както на атмосферния въздух, така и на морската вода . Тези фактори носят последици за живите организми в Черно море.  Това каза доц. д-р Виолин Райков..

публикувано на 20.07.24 в 16:05

Пламена Иванова: Възрастните губят радостта от живота, когато забравят игрите от детството си

Варненският психолог и психоаналитик във формиране Пламена Иванова-Бучинска събра в една увлекателна книга "70+ игри от нашето детство". Пламена Иванова е създател на Център за терапия, приложни изкуства и обучения във Варна и на Зона за свобдни игри за деца от 7 месеца до 3 години. Опитът и там, заедно с вдъхновението от игрите с малката и..

публикувано на 19.07.24 в 08:30

Geoff Bub (JUNGLE ROT): Страхотно е, че можем да се срещнем и да говорим лице в лице с всички фенове

Интервю с Geoff Bub (JUNGLE ROT) Американската дет метъл банда JUNGLE ROT ще направи първи концерт в нашата мила родна страна на 21.07.2024 година. Поканата е от „Sofia Waste Water System”. Мястото – традиционно за подобни танцови забави - „Grindhouse Skateboard Club” в София. Съпорт бандите са CONCRETE, ПРОКАЗА и UNBAPTISED. Интервюто с..

публикувано на 19.07.24 в 08:05

От актриса до военен кореспондент: пътят на Горица Радева от Велико Търново до Донбас

Тя е актриса. Играла е на няколко български театрални сцени. Работила е като PR на Шуменския театър. Повече от 10 години събира стари театрални афиши и пиеси. Сред тях са оригинални ръкописи на Йордан Йовков, част от кореспонденцията му до Елин Пелин, първото издание на пиесата "В полите на Витоша" на Пейо Яворов.  Последната сцена, на която застава -..

публикувано на 18.07.24 в 08:05

Белослава: Имам един вдъхновяващ живот, който ценя от сърце

На 18 юли в клуб Ментол   посрещаме Белослава с проекта “Welcome to 74th street” . Заедно с нея на сцената ще бъдат музикантите от J P3: Живко Петров - пиано, Димитър Семов - ударни, Димитър Карамфилов - контрабас и Младен Димитров (Mr. Moon) програминг и перкусии. Събитието е с начален час 21 часа . Чуйте цялото интервю с Белослава в..

публикувано на 18.07.24 в 07:05

Георги Стоянов: Опитите с извалявания от потенциални облаци е в интерес на земеделието ни

Експериментите са свързани с измененията на климата и недостига на вода в някои райони на станата. Такива вече се правят в съседна Румъния от български учени и метеоролози. В напреднала фаза на опити са САЩ, Канада, Китай и Русия, каза за Радио Варна Георги Стоянов, председател на Български фермерски съюз.  Европа изостава, но в Румъния се..

публикувано на 17.07.24 в 08:15

Румънецът Габриел, който чисти България: Много добри хора срещнах за една година

Румънецът Габриел, който е познат у нас с акциите си по почистване на различни градски пространства и който намери много съмишленици, не се отказва и продължава да дава добър пример. Той живее и работи в Лондон, където заедно със съпругата си отглеждат децата си. Тя е от Варна и прекарват известно време и в морската столица. Семейството редовно пътува до..

публикувано на 16.07.24 в 08:30