Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тома Белев: За 17 години в огромна част от населените места на воден режим в България не е променено нищо

Според официалната статистика, над 300 населени места в България или около 200 хиляди души са в режим на водата. По неофициални данни, тези места са три пъти повече. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ Тома Белев от „Зелено движение“. По думите му, големият проблем в България не е липсата на вода в земеделието, а изцяло липсата на вода:

Като сравних селищата които през 2007-ма година са били под режим на водата и тези които към днешна дата са под режим на водата, излиза, че за 17 години нищо не се е променило, нищо не е довело до подобряване качеството на живот на хората в тези населени места.

Правото на достъп до питейна вода е основно човешко право. Тук трябва да добавим, че в много населени места водата просто не става за пиене. Някъде е обявено да не се пие, другаде просто хората не пият от десетилетия, предимно в Хасковско. Там тя е пълна с арсен, кадмий, уран, с висока радиоактивност, с различни биологични организми ешерихия коли и всякакви други неща, които не стават за пиене. И това човешко право е отнето на гражданите и не виждаме никакъв хоризонт.

По думите на Белев, гражданите трябва да настояват кметовете по места, да издават заповеди за воден режим, защото при липса на такава заповед, липсва и основание за вземане на мерки. „Ако отворите националния бюджет, ще видите много малко действия които са за преодоляване на липсата на вода, включително в общини в които от години трайно са на воден режим“

Там няма търсене на нови водоизточници, няма изграждане на водопроводи от по далечни места. Там ще видите хотели, футболни стадиони, пътища, но няма да видите действия за преодоляване на кризата с водата. Ако нашите политици имат къс хоризонт, в рамките на мандата, ние като граждани и като жители на дадено населено място трябва да имаме визия за цял живот в това населено място. Ако ние не сме активни и не настояваме да се спазва и прилага закона, няма кой да защити нашия интерес.

По темата за бедствията и пожарите, Белев каза, че ще престанем да реагираме постфактум, когато го приоритизираме проблемите. По думите му,  в петък се случило нещо, което четвърт век е минавало без решение –  създаване на авиозвено за борба с пожарите, гласувано в НС. "Такива звена имат всички останали държави в Средиземноморието, с огромен брой летателна техника – самолети, вертолети, което е подходящо за съответния релеф."
На въпрос колко очаква да се проточи този процес, като се има предивд сагата с медицинските хеликоптери, Тома Белев каза:

Ако отворите сайтовете за продажба на авиотехника, може да намерите най-разнообразни използвани и нови вертолети и самолети за борба с пожарите. Оттук нататък всичко е въпрос на организация и на средства. Средства мисля, че имаме достатъчно, все пак те не струват милиарди. Вчера шефът на звеното към МВР, което се занимава с борба с пожарите заяви, че четири вертолета ще са напълно достатъчни. Четири вертолета се купуват бързо. По-трудно е с обучението на персонала. Но, всичко може да свърши за две години, ако има политическа воля.

- Казвате в едно интервю, че използваме всички възможности от оперативни програми, не само това което ние можем да заделим като средства.

Така е, можехме по Плана за възстановяване и устойчивост. Ние направихме опит в МОСВ тогава да намерим подходящата структура, която да пожелае да се закупят хеликоптери. За съжаление и МВР тогава отказа и авио отряд 28, националният авиационен оператор и Министерството на земеделието просто оказаха, иначе досега да се е случило. Стратегии имаме много разработено, важното е да има политическа воля да се изпълнят. Проблемът ни е, че много от политиците ни имат много къса визия. Те имат хоризонт до следващите избори, които като са на три месеца, на никой не му се занимава с проекти и програми, които се изпълняват 8-10 години. Същото е със сушата. Всеки мисли максимум за четири години от тези хора. Тези късовременни хоризонти, скъсяват нашия хоризонт като общество. Дългосрочни инвестиции просто не се правят. Изключваме магистралите, които са изнесени в полубожествено състояние. Но, всичко останало просто е с много къс период на визия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

1/3 от валидаторите в "Градски транспорт" Варна не работят, фирмата която ги е поставила иска още средства чрез анекс към договора

За изграждането на билетната система на „Градски транспорт“ Варна са били изразходвани 8 милиона лева. Поддръжката пък струва 9 милиона за три години. Данните изнесе общинският съветник от ПП/ДБ Михаил Луков, който е и член ПК „Транспорт“. По думите му, тези девет милиона лева през последните години са изхарчени предсрочно и фирмата "Балистик..

публикувано на 20.07.24 в 13:44

Тестове за грамотност по български език в Морската градина

Летният правописен маратон от инициативата "Бъди грамотен", се провежда за пореден път във  Варна. До сцена "Раковина" жителите и гостите на морската столица  имат възможността да проверят знанията си по български език и да получат безплатни правописни консултации.  Организаторите от Академика БГ са подготвили тестове в три възрастови групи, а за..

публикувано на 20.07.24 в 12:54

32 градуса по обед във Варна

Варна е най-топлата точка край морето в съботния ден. Това показват данните на синоптиците, подадени от метеостанциите по места. В 12 часа в морската столица са измерени 32 градуса, в Бургас, Ахтопол и носовете Калиакра и Емине 30 градуса, 29 в Шабла. Най-топло във вътрешността на Източна България е в Русе и Карнобат, където са регистрирани 34 градуса,..

публикувано на 20.07.24 в 12:45

Протестиращи в Евксиноград: Искаме крайни срокове на ремонтите

До края на месец септември пътните настилки в местността Евксиноград трябва да бъдат възстановени, след провежданите ВиК-ремонти. Водното дружество ще ги възстанови във вида преди дейностите и с гаранция осем години . Това каза днес заместник-кметът по инфраструктурата на община Варна Пламен Китипов по време на протеста на живеещите там..

публикувано на 20.07.24 в 12:24
тродос кипър

Днес е 50-ата годишнина от турската военна намеса в Кипър; Ердоган и Мицотакис пристигат на острова

Сирени със сигнал за въздушна тревога звучаха в Кипър в 5.30 ч. тази сутрин – точният час, в който преди 50 години започва турската инвазия в страната. 50 топовни салюта откриха тържествата в северната част на острова по случай 50-годишнината от "мирната операция" на Турция.  За участие в проявите за първи път едновременно на тази дата..

публикувано на 20.07.24 в 11:46

Илинден е - морето взема жертви

За християните днес е е дин от големите летни празници. Българската православна църква почита Св. пророк Илия. Според житието на светеца 900 години преди идването на Христос той предрекъл събитието. Единствен от всички светии неговия живот на земята не свършва със смърт. Църковният празник е наречен от народа Илинден. Според..

публикувано на 20.07.24 в 11:23

Инициативата “Бъди грамотен” отново гостува във Варна

Варна посреща за пореден път летния правописен маратон от инициативата  “Бъди грамотен”.  Събитието ще се проведе от 10:00 ч. до 13:00 ч. на сцена „Раковина“ в Морската градина. По време на състезанието жителите и гостите на града ни ще имат възможност да проверят знанията си по български език и да получат безплатни правописни консултации...

публикувано на 20.07.24 в 08:41