Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младият скулптор Мартиан Табаков за опитите да разкрие свойствата на звука

9
Снимка: Кети Маринова

Младият скулптор Мартиан Табаков показва на варненска публика звука "Преди музикалните инструменти" в едноименна изложба. Музикалните му скулптури демонстрират естественото взаимодействие между материалите. Творческата му амбиция успява да извади от метална фуния духа на Алпите с наподобяващи тонове от алпийски рог.

Скулптурите си разработва от гледната точка на художник, а не на музикант, въпреки че има голям интерес към музиката, свири на няколко инструмента. Знанието си използва за оформяне на творбите.



Развивам ги в естетическа посока, мисля за формата, но все пак съобразявам някои неща, които съм научил за звука и акустиката, споделя авторът. Акустиката е един от важните елементи в изложбата, ефектът от звука на инструментите не се подсилва с апаратура или микрофон, а само с чиста физика. Химия се изисква да има между творбите и публиката, защото именно тя взаимодейства с тях. 




Скулпторът признава, че обича да сменя посоките в своята работа, но нещото, към което още се стреми, е да покаже свойствата на звука.




Творбите в голям формат и намесата в публичната среда са търсенията, които го водят. Една от целите му е именно изработване на голямо акустично съоръжение, в което буквално да се потопиш в звук.

Чуйте цялото интервю на Светлана Вълкова с Мартиан Табаков:



Музикалните скулптури на Мартиан Табаков не са типичните sound art творби, които си представяте. Изцяло аналогови, те разчитат на взаимодействие и интеракция. И не разкриват от само себе си нищо, без да бъдат помолени.

Докато звуковата скулптура предполага моделиране на звук, който се явява като главно изразно средство, музикалните обекти на Мартиан имат своя естетичен език и послание, дори когато са тихи. Звукът и формата съжителстват в една плоскост, но в друга са съвсем отделни. Въпреки това, художникът "поощрява" зрителите да общуват и музицират на неговите обекти. 

Не можем да ви пресъздадем как звучат музикалните скулптури. Но можем да отбележим, че Мартиан случайно открива "акустичните свойства на взаимодействието между метала и заваръчната си маска". Експериментът започва през 2013г и продължава и до днес.

Изложбата "Преди музикалните инструменти" успява да анимира статичните обекти, като че ли общуването с причудливите форми, разкрива пред публиката следваща сцена. И тези сцени могат да се менят непрестанно, колко зрителят пожелае. Не идвайте сами на тази изложба, ще бъде по-забавно в компания. 

Това е един интердисциплинарен проект, досущ като своят автор, който борави умерено, и с художествената форма, и с музикалният експеримент. В ReBonkers, обичаме интердисциплинарните проекти, защото именно смяната на гледна точка, разкрива повече и повече.

Мартиан Табаков е художник, роден на 07.03.1992 г. в град София. Там учи скулптура в Националната художествена академия. Работи в сферите на изобразителното и сценичните изкуства. Има множество самостоятелни изложби и участия в България и извън страната. Има пряк допир с музиката, участва в пост пънк формацията КАКЕ?. Работи и по самостоятелни музикални проекти. Свири на китара, контрабас и кавал.

Освен че работи в сферата на скулптурата и инсталацията в класическата им форма, той разработва и експериментални музикални обекти и пространства. Звуковите му творби имат силно интерактивен характер, тъй като изискват намесата на зрителя за да бъдат задействани.

Обектите, които създава, участват и в театрални проекти, където служат за оформянето на звуковата среда на представленията. 

В момента живее и твори в София и е част от творческото пространство "Белка" - студио за звук и форма.


снимки: ReBonkers; Кети Маринова; Петя Велева.







По публикацията работиха: стажант-редактор Елена Атанасова, Елисавета Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00