На 1 юни беше официално открита новата автогара във Варна. Близо три месеца откакто тя функционира вече можем да кажем, че мненията за нея са разнопосочни. Някои я харесват, според други няма достатъчно места в чакалнята, тясно е и става много горещо, изживяването не е сред най-приятните. Прекарах известно време на автогарата за да придобия впечатления от първа ръка.
Влизам в ролята на пътник, който си чака автобуса. Имам около половин час. Навън е 32 градуса, горещ летен ден, не ми е от любимите неща и затова влизам в чакалнята. Седящите места не са много – може би около 60, но има свободни. Автоматичната врата е постоянна отворена и разликата с температурата навън не е съществена. Климатизация има, но тя е настроена на 29 градуса и половина и не се усеща особено, като постоиш малко и ти става топло. Имаше повече хора навън, отколкото вътре. Изглежда чисто, както около сградата, така и вътре. Кошчетата за боклук в този час не са препълнени.
Тоалетната е с машина, струва 1 лев, ако нямате стотинки, може да развалите при дамата от гардероба. Да си оставите багажа при нея за 1 час е един лев, но това е ако куфара или сака Ви е от по-малките. 2 лева, ако са по-големи. За планинска, туристическа раница е 3 лева. Работи от 7 сутринта до 8 вечерта, всекидневно.
Малко преди официалното откриване на 1 юни управителят на автогарата Веселин Михайлов каза следното:
"Запазиха се помещенията - стая за майки с деца, долекарска помощ, гардероб, денонощен магазин с който да бъдат обслужвани гражданите - кафене, храна."
Да, гардероб има, но не виждам стаята за майки с деца и медицинския пункт. Разбирам, че всичко това е в една стая, тази в която се оставят и багажите. Пунктът за долекарска помощ е медицински шкаф зареден с памук и лекарства, има и легло. Там се изчаква Спешна помощ, ако на някого му прилошее.
В другия ъгъл има кошара и там е мястото отредено за майки с деца. След време тези места ще бъдат отделени, но засега са на едно място.
През годините на старата автогара имаше много магазинчета, не само за хранителни стоки. Засега на новата работи само мини маркет - от 7 до 23 часа. Той се намира в другия ръкав на сградата, където има и разположени офиси на автобусни компании, а може да си купите и самолетни билети. Самата автогара е затворена между полунощ и 4 и половина сутринта, когато няма автобуси – идеята е да не влизат вътре хора да спят. Работното време на касите е до 19 часа, а в някои дни е до 8 вечерта.
Разбирам, че ресторант ще има, но той ще е за бързо хранене – любимите на някои хора дюнери.
Друга важна информация, която научавам е, че отново има автобус до Пловдив, който изпълнява този маршрут вече около месец. Дълги години нямаше автобусна връзка между двата града.
Но да се върнем отново на обиколката ми, която е към своя край. Заключението ми е, че автогарата не предлага нещо много специално като условия, а и много по-различно. Старата сграда е в историята и вече няма смисъл да я коментираме. Беше по-голяма, със сигурност. Новата има усещането за все още не напълно завършена и може би с времето някои неща ще се подобрят. Предстоят зимните месеци, да видим тогава какви ще са условията.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..