Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Туристическият сезон в Балчик - каква е равносметката на хотелиери и ресторантьори?

Балчик през последните години се превърна в едно от предпочитаните места за посещение на хиляди туристи. Кацнал върху стръмните брегове на Черно море, морският град може да предложи на гостите си всичко, от което те имат нужда за своята приятна почивка – места за настаняване от всякакъв тип – от хотелски комплекси до малки къщички за гости, ресторанти, магазини, културни забележителности. В Белия град, както наричат Балчик заради балчишкия камък, който присъства почти във всяка фасада, се намира и един от най-известните туристически обекти в страната – Държавният културен институт „Двореца“, заедно с Ботаническата градина. Преди години пешеходната крайморска алея на Балчик беше основно ремонтирана и вече е добила, както е модерно да се казва, истински европейски вид. 

Каква обаче до този момент е равносметката за летния туристически сезон на хотелиери и ресторантьори в Балчик и защо продължаваме да не умеем да привличаме туристи, въпреки огромните си предимства? 

Профилът на туриста в северния черноморски град от години е непроменен – първо и второ място си делят българи и румънци, останалите националности са по-скоро изключение. Градът не е презастроен, крайморската му алея е внимателно проектирана и за щастие по нея не могат да се видят бетонни останки на човешката алчност, а напротив – красиви хотели, ресторанти и барове, които се конкурират с външен вид и качество на услугата.

Независимо от хубавото време още от началото на месец юни Белият град започна да посреща активно туристи през юли. Това, по думите на хотелиера Виктор Лучиянов, може да се опитаме лесно да обясним с Европейското по футбол или Олимпиадата в Париж, но според него причините са много по-дълбоки.

"Прогнозите по отношение на хотелското настаняване почти се сбъднаха. По отношение на клиентите на ресторанти и барове обаче нещата са доста разочароващи, а причините са много. Туристите са основно от Румъния, много малко са туристите от страните от по-съветското пространство", допълни Лучиянов. По думите му управлението на туристическия бранш от столицата не е наясно с бранша, от там не знаят какво трябва да направят, за да може туризмът да бъде един от водещите браншове у нас. 

Мариана Иванова се занимава от около 20 години с туризъм и стопанисва два семейни хотела и ресторант. В края на всеки летен сезон се прави равносметка за заетостта и какво биха могли да подобрят за следващата година, споделя Мариана. "За двата ни семейни хотела тази година не беше добра. Ресторантът върви с по-добри показатели. В хотела ни има спад може би около 30 процента, но това ще си проличи към края на септември", посочи Иванова. 

Емил Тодоров се занимава заедно със семейството си с ресторант в Белия град. "За мен като цяло този сезон не е добър. Туристите са по-малко в сравнение с миналата и по-миналата година. През август към 20.30-21 часа да няма никой по нашата алея е нещо, което не съм виждал за 20-те си години тук, и е наистина много притеснително. Проблемът не е в нас като ресторантьори и като обслужване, но хората ги няма и това e много неприятно за нас като ресторантьори, в сезон, който е три месеца", подчерта Тодоров. Според него България е крайно време да олекоти по примера на Гърция визовия режим за турските туристи, които са с огромен потенциал, но и за това се говори от години, без да са предприети никакви конкретни действия.

Представителите на туристическия бранш като всички хора в България също се надяват най-после да имаме стабилно редовно правителство и обща политика, която да се следва. Според Виктор Лучиянов не можем да си позволим да загубим още една година, в която и туризмът да остане в капана на политическата несигурност.

Подробностите чуйте в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Все още се работи по уличното осветление в Балчик и селата в Батовската долина

Проектът за „Енергийноефективна модернизация на селищните системи за външно изкуствено осветление на гр. Балчик, с. Кранево, с.Оброчище и с. Рогачево“ по Национален план за възстановяване и устойчивост е изпълнен на около три четвърти, коментира заместник – кметът по устройство на територията на Община Балчик Димитрин Димитров, като най-много работа..

публикувано на 27.08.24 в 17:31

От октомври започва ремонт на пътя „Аспарухово“ – „Галата“, обходът ще е през местност Боровец

От месец октомври Община Варна започва основен ремонт на общинския път от „Аспарухово“ за кв. „Галата“. Ремонтът ще обхване 3,4 км от отбивката за Карантината до кръстовището с пътя за местност Боровец. Стойността на проекта е близо 9,8 млн. лв. с ДДС и се реализира по Инвестиционната програма за общински проекти на Министерството на финансите, по която..

публикувано на 27.08.24 в 17:01
Снимката е илюстративна

Пожар край село Тополи, сухи треви горят в местността Клисе баир

Пожар избухна край варненското село Тополи. Горят сухи треви в местността Клисе баир, срещу пречиствателната станция за отпадни води. Сигнал за огъня е получен в 14 часа и 3 минути.  На място са изпратени четири екипа на пожарната, които се борят с огнената стихия, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във Варна. 

публикувано на 27.08.24 в 15:47
Галин Цоков, министър на образованието

Галин Цоков разпореди оттегляне на спорна наредба за училищните е-дневници

Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков разпореди да се спре общественото обсъждане на Наредба № 8 от 2016 г. за информацията и документите за системата на предучилищното и училищното образование и да се премахнат текстовете, предвиждащи пълно преминаване към НЕИСПУО (Националната електронна информационна система за предучилищното и..

публикувано на 27.08.24 в 14:11

Варна на второ място по заплати в страната

Варна е на второ място спрямо другите области в страната по заплати.  Средната брутна месечна работна заплата в област Варна за април 2024 г. е 2 148 лв., за май - 2 149 лв. и за юни - 2 144 лева. По размер на средната месечна работна заплата през второто тримесечие на 2024 г. - 2 147 лв.. Най-високо е заплащането в област София (столица) - 3 129 лева...

публикувано на 27.08.24 в 13:54

Шабла на 55 години

На 30 август с концерт Шабла ще отбележи 55-годишнината от обявяването на населеното място за град. Под диригенството на Свилен Симеонов симфониета „София“ и джаз формация „София“ ще направят симфоничен рок с песните на ABBA, The Beatles, Deep Purple, Queen, Europe. Мястото е Градския парк на Шабла, а ако вали – в читалище „Зора 1894“,каза за..

публикувано на 27.08.24 в 13:44

Шофьор на микробус с нелегални мигранти загина в Бургаскo

Шофьор на микробус, превозващ нелегални мигранти, е загинал тази сутрин между селата Драка и Малина в Бургаско. Това съобщи директорът на главна дирекция "Гранична полиция" главен комисар Антон Златанов. В превозното средство е имало 15 мигранти от Афганистан. Шестима от тях са били ранени и прегледани в болница. Към 6:40 ч. микробусът имал..

публикувано на 27.08.24 в 13:17