Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-дълга есенна ваканция, коледната ще е от 21 декември до 2 януари

Снимка: Радио ВИДИН

Есенната ваканция на учениците ще бъде от 31 октомври до 3 ноември, пролетната от 29 март до 6 април, а за дванайсетокласниците - от 4 до 6 април. Това е записано в заповедта за определяне на графика на учебното време след приключилото обществено обсъждане.


В проекта на график, предложен от министерството, се предвиждаше ваканция от 10 последователни неучебни дни за учениците от 1. до 11. клас в периода 12 април – 21 април включително, а за дванайсетокласниците 5 дни почивка – от 17 април до 21 април включително. В това разпределение се включваха и почивните дни за Великден. В процеса на обществено обсъждане надделяха становищата пролетната ваканция да не се обединява с почивните дни за великденските празници. Затова и МОН се съобрази с многобройните предложения за разделянето ѝ от Великден и я измества в дните от 29 март до 6 април, а за дванайсетокласниците - от 4 до 6 април, съобщиха от министерството днес.


Министерството взе предвид и постъпилите искания за промени в почивката за учениците по Коледа и Нова година. В проекта бе предложена по-дълга зимна ваканция от 13 дни (24 декември – 5 януари вкл.) за сметка на само три дни почивка в началото на ноември (1 ноември – 3 ноември) и един (4 февруари) между двата учебни срока. След множеството становища и предложения това бе преразгледано:


Коледната ваканция ще започне от 21 декември и ще продължи до 2 януари включително, а междусрочната се измества на 5 февруари. Това позволява и увеличаване на есенната ваканция, която ще бъде от 31 октомври до 3 ноември.


За да се предложи този увеличен брой почивни дни, дните за провеждане на изпити от националните външни оценявания стават учебни за всички ученици. До сега за изпитите в 7. клас по български език и литература и по математика бяха в неучебен ден. През предходната година за първи път националното външно оценяване за 10. клас бе проведено в учебен ден, с което системата се справи без сътресения. Това ще се приложи през учебната 2024/2025 година и за 7. клас, което ще позволи повечето почивни дни през учебния срок.


За да се избегнат недоразумения, в заповедта, с която се определят датите за провеждане на изпитите е изрично записано, че за учениците в 7. и 10. клас, явяващи се на национално външно оценяване по български език и литература и по математика, учебният ден приключва с тяхното полагане. За останалите ученици директорите създават организация за провеждане на учебни занятия и дейности, като осигуряват възможности за работа по проекти, изнесени обучения, обучение от разстояние в електронна среда, и други подходящи форми, така че да не се пречи на провеждането на изпитите и да се гарантира спокойствие за явяващите се на тях. За създадената организация директорите на училищата издават заповед и информират родителите.


Датите за изпити от националните външни оценявания по български език и литература и по математика остават, както бяха предложени в проекта на МОН – съответно 18 и 20 юни (7. клас ) и 13 и 16 юни (10. клас). За четвъртокласниците изпитът по български език и литература ще бъде на 3 юни, а този по математика – на 4 юни. Задължителните държавни зрелостни изпити и държавният изпит за придобиване на професионална квалификация ще са на 21 и 23 май.


В резултат на постъпилите становища по време общественото обсъждане на проекта на график на учебното време вторият учебен срок за учениците от 1. до 3. клас ще приключи на 2 юни 2025 г., за дванайсетокласниците на 15 май, а за учениците от 4. до 6. клас на 16 юни.


МОН изказва благодарност за официално получените 93 становища, от които 90 индивидуални, 1 от работодателска организация, 2 от синдикални организации и 4 от учителски колективи на училища. Всички те бяха детайлно разгледани и много от предложенията са залегнали във финалния документ, който ще се прилага през учебната 2024/2025 година.


МОН прави уточнението, че всички предложения за промяна в графика на учебното време следва да се съобразяват с изискванията: първият учебен срок е с продължителност 90 учебни дни за всички класове и различен брой учебни дни за втория учебен срок за различните класове - 65 учебни дни за учениците от 12. клас, 70 учебни дни за учениците от 1.-3. клас, 80 учебни дни за учениците от 4.-6. клас и 90 учебни дни за учениците от 7.-11. клас. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЕВР: Природният газ поскъпва с близо 2% до 61,91 лв./MWh през септември

Природният газ ще поскъпне с близо 2% през септември, като Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на синьото гориво за следващия месец от 61,91 лв. за мегаватчас (MWh), предаде БНР. В първоначалното си заявление от 12 август "Булгаргаз" прогнозираше намаление на цената с около 2% до 59,54 лв./MWh. Според КЕВР, причината газът да..

публикувано на 30.08.24 в 19:02
Снимката е илюстративна

Затварят част от бул. „Цар Освободител“ и ул. „Кирил Шиваров“ в събота

Във връзка с провеждане на футболна среща между отборите на ФК „Спартак 1918“ II и ФК „Левски“ София се въвежда временна организация на движението в града в събота. На 31 август за времето от 16:30 ч. до приключване на мероприятието (около 21:30 часа) ще бъде преустановено движението на Пътни превозни средства (ППС) по ул. „Кирил Шиваров“ в отсечката..

публикувано на 30.08.24 в 18:35

Копродукцията "Сбогом, Буенос Айрес" взе голямата награда - "Златна Афродита", на фестивала "Любовта е лудост"

Голямата награда на Международния кинофестивал "Любовта е лудост" е присъдена на копродукцията Аржентина-Германия "Сбогом, Буенос Айрес", съобщи проф. Александър Грозев, артистичен директор на форума. Специалната награда е за филма от Иран "Любимата ми торта" на режисьора Бехташ Санаиха. Наградата за мъжка роля е за унгарския актьор Ласло Шацвай...

публикувано на 30.08.24 в 17:13

Във Варна започва пръскане срещу комари

От понеделник (2 септември) във Варна започва извънредно пръскане срещу комари. Първо ще бъдат обработени площите в Морската градина, след това Аспарухов парк, гробищните паркове и местата, в които заради застояла вода е възможно да има по-голяма популация. Мярката е превантивна и е срещу разпространението на западнонилска треска.

публикувано на 30.08.24 в 16:32

Съветници от ГЕРБ: Варна ще загуби голяма част от средствата за инвестиционни проекти заради некомпетентността на новата администрация

Голяма част от предвидените за инвестиционни проекти на община Варна 100 милиона лева, отпуснати от правителството, ще бъдат загубени заради безпрецедентна некомпетентност на новата администрация на кмета Благомир Коцев. Това заявиха съветниците от ГЕРБ Иван Портних и Тодор Балабанов. Те посочиха, че всички готови проекти досега са от предишната..

публикувано на 30.08.24 в 16:12

Кръводарителска акция на 6 септември в Балчик

На 6 септември 2024 г.  от 9:00 до 13:00 часа в Балчик, х-л Елит (в района на курортна зона Двореца) ще се проведе кръводарителска акция  на Районен център по трансфузионна хематология - Варна.

публикувано на 30.08.24 в 15:35

Ескалира напрежението в "Бояна", сблъсък между полиция и привърженици на Ахмед Доган

Ескалира напрежението пред имота в столичния квартал "Бояна" известен и като "сараите на Ахмед Доган", съобщава БНР.  Около 100 привърженици на почетния председател на ДПС, които от сутринта се събраха пред къщата, която той от много години обитава, се опитват да нахлуят в имота. Сред тях са синът на Доган - Демир, съпредседателят на ДПС Джевдет..

публикувано на 30.08.24 в 15:26