Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изчезват ли пчеларите у нас?

Производители на мед в област Добрич тази година прибират по-малко продукция от кошерите си. Причината според тях основно е в неблагоприятните климатични условия през пролетта и лятото. Пчеларите се оплакват и от липсата на достатъчен контрол по отношение на пръскането с препарати в земеделските земи, както и от огромните количества на внос от други страни на мед с недоказано качество. По думите на заетите в бранша тревожна е тенденцията за все повече разпродаващи се пчелни семейства и кошери, а не са изолирани в случаите и в които те се изоставят от стопаните.

Пчеларите са поредните потърпевши от променящите се климатични условия в страната ни, характеризиращи се с топла зима, липса на валежи и екстремно горещо лято. Към тези неблагоприятни условия се добавя и лошата за сектора държавна политика. Масов, по думите на председателя на сдружение „Пчела Добрич 1946“ Галин Георгиев е отливът от бранша. Ако до скоро членовете на сдружението са били над 300, през тази година техният брой вече е едва 130.

В момента се подаряват пчелини, буквални. Цените, на които се търгуват пчелните семейства, са нереални. Просто хората искат да се отърват от последващи разходи. Сега започва подготовка на семействата за новия сезон - подхранване, третиране срещу акари, което е един разход, който сваля прихода. Членовете са намалели с над 50%, посочи Георгиев и допълни, че ако тенденцията на ниска цена и нисък добив продължи, ще се откажат и още.
Десислав Янакиев отглежда 200 кошера в стопанството си. Той оцени стопанската година, като средна. Спасение са били дъждовете в областта му.  Огромният проблем, с който се сблъсква, са препаратите за растителна защита, които са натровили пчелите му. Според него държавната политика не защитава интересите на бранша с премахването на тарифните квоти за внос.

Всяка година освен пчеларите спада количеството и на произведения мед, допълва Галин Георгиев. Факторите са няколко - промяна в климатичните условия, ниски валежи, дълги периоди без паша, открои ги той.

И Георгиев е категоричен, че пагубна за сектора е липсата на контрол върху органите, които третират земеделските култури с пестициди. 

В семейната фирма на Недялка Михова продукцията от мед тази година не се различава по качество и количество от предходната. Според нея това се дължи най-вече на местоположението на кошерите, които са в гората до село Батово.

Тя е благодарна на обстоятелствата, но и тя посочи, че най-голямите врагове на пчелите са химията в земеделието и акарите.

Михова споделя още, че цената, на която се изкупува в момента на едро медът в България е „страшно обидна“. Според пчеларите цената не трябва да е по-ниска от 6.50 лв., посочи Галин Георгиев.
Михова изрази и възмущението си от огромните количества внос на мед от Китай и Украйна.
Чуйте репортажа на Мая Райнова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Иванов представя сборника "Аз, охраджията" във Варна

Дългогодишният служител на Община Варна и началник на отдел „Отбранително-мобилизационна подготовка“ Георги Иванов ще представи за първи път днес пред широка публика своя сборник „Аз, охраджията“ (ОХРА – от „охрана на рейда“ – дивизион кораби със спомагателно назначение, създаден през 1951 г.). Събитието започва от 15 часа в  в зала „Пленарна“ на..

публикувано на 21.02.25 в 10:58

Слънчево, но мразовито ще е на 21-ви февруари

Днес отново ще е студено, ще преобладава слънчево време, по крайбрежието са възможни временни увеличения. Във вътрешността на района вятърът ще е слаб, сутринта на места видимостта ще е намалена. По Черноморието ще духа умерен, по носовете с пориви до силен, северен вятър. Минималните температури ще са от /- 13/ до /- 8/, през деня на много ще..

публикувано на 21.02.25 в 05:49

Балчик подновява побратимяването с курортна община в Турция

Общинският съвет в Балчик одобри днес Белият град да подпише споразумение за сътрудничество с турската община Мармарис. „В резултат на подписания договор на 18 юни 2008 година за побратимяване между Община Балчик и Община Армуталан, Република Турция, през годините имахме активни контакти с нейното ръководство, а творчески колективи и спортни клубове..

публикувано на 20.02.25 в 13:46
Снимката е илюстративна, архив.

Стръмните улици във "Виница" - опасни ледени пързалки

Централната улица "Св. св. Констанитн и Елена" в кв. "Виница" е почистена до асфалт, обработена е против лед. Страничните улици обаче са истинско предизвикателство за автомобили и пешеходци. Тротоарите също са заледени и на по-стръмни улици са опасни, казват живеещи в района. Чуйте репортажа на Мартин Николов: Пътната обстановката във Варна днес е..

публикувано на 20.02.25 в 11:58

Образователни еко работилници в училища и детски градини

Дарителска кампания за създаване на образователни еко работилници в училища и детски градини провеждат от Академията за рециклиращо изкуство/Recycle Art Academy във Варна. Целта на тези работилници е децата да се учат да пазят природата , каза за Радио Варна Наталия Николова от организацията. Малчуганите ще научат повече за рециклирането,..

публикувано на 20.02.25 в 10:47

Отваря ски пистата във Вълчи дол

Ски пистата във Вълчи дол ще работи през почивните дни за всички любители на снежните забавления. Това съобщи кметът на общината Калоян Цветков. В момента пистата е покрита с естествен сняг, който тази нощ беше обработен. Днес ще бъдат поставени охранителни мрежи, които да отделят скиорите от децата с шейни.  В следващите две нощи се очакват..

публикувано на 20.02.25 в 10:02

В Добрич подобриха 40-годишен рекорд за най-ниска температура

Тази сутрин в Добрич са били измерени рекордно ниските -20.1 градуса , според данните на НИМХ към 5.00 часа. Там е и най-студено в цялата страна. Досегашния рекорд за минимална стойност на тази дата е от 1984 година, когато са били отчетени -18.4 градуса. В момента в Добрич е -19 градуса , а снежната покривка е 27 сантиметра. Най-много сняг е..

публикувано на 20.02.25 в 06:20