Проектът за новата сграда на МГ "Д-р Петър Берон" във Варна отново е върнат за финансиране в списъка с проектите по инвестиционната програма на Министерство на финансите (МФ). Това съобщи за Радио Варна зам.-кметът Диан Иванов.
Крайният срок за това беше 30 август.
Оттук нататък следва процедура по одобрение на списък на МФ от парламента. Варненската общинска администрация вече е сключила споразумение за финансирането на проекта с Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Новата сграда на гимназията ще струва 100 млн. лв., каза Иванов. Толкова е стойността на количествено-стойностната сметка, направена от проектантите. Съгласно споразумението на общината с МРРБ, сумата за строителството ще бъде отпускана на четири пъти. Първата вноска ще е 20 млн. лв. каза зам.-кметът.
Преди да се стигне до започване на строителство на новата Математическа гимназия обаче има ред други неща, които ще трябва да бъдат свършени.
Първото от тях е теренът в района на Техникумите във Варна да бъде върнат отново на държавата, а след това поискан отново. Теренът беше прехвърлен за срок от 5 години през март 2019 г. на Варна с условието, че новата сграда на МГ трябва да бъде построена за толкова време. Зад каузата за новата сграда на МГ Варна застанаха и от едноименната фондация, които осигуриха набирането на средства за създаването на проекта за кампуса.
Реално, новата сграда трябва да бъде построена върху терен от два имота. 5-годишното право на собственост върху единия от тях изтече през април тази година, а за другия имот е изтекло още през 2021 г.
Законът предвижда, ако даден проект не бъде реализиран в рамките на 5-те години, предоставеният терен да бъде върнат на държавата, но няма законова процедура как това да стане. Няма обаче и законова възможност да се иска продължаване на срока на предоставяне на терените. В същото време, за да започне строителство на новата сграда на МГ, общината трябва да е собственик на имота. Така, за да бъде изрядна общината, се налага законовото връщане на имота - това ще стане до броени дни, и последващото му искане отново, каза Диан Иванов.
По думите му, до началото на новата учебна година ще бъде внесено в Министерски съвет искането за повторното предоставяне на терена в района на Техникумите.
Кога обаче ще бъде взето решение от МС с оглед на политическата ситуация у нас, никой не може да каже.
Въпреки това паралелно ще се работи по обществената поръчка за избор на изпълнител на строежа, каза Иванов.
До две седмици се очаква тя да бъде обявена.
Проектът за новата сграда вече е съгласуван с ВиК, напреднала е процедурата с ЕРП, но от Агенцията по кадастъра за момента отказват да одобрят проекта и с обединяването на двата парцела в района на Техникумите в един, за да бъде реализиран строежа. Обяснения за това към този момент не са дадени, поясни още зам.-кметът на Варна Диан Иванов.
Припомняме, че идейният проект за сградата е дело на австрийско архитектурно бюро, а концепцията е дарение на община Варна от Фондация МГ "Д-р Петър Берон".
Новата гимназия трябва да бъде част от образователен кампус, с няколко сгради с обща РЗП от 20 000 кв. м., паркови пространства и с фокус върху извънкласни дейности по технологии, спортни игрища, лаборатории и др. За последните 40 години в Североизточна България няма построено ново училище. След приключване на строителството на новата Математическа гимназия, тя ще е най-модерното учебно заведение в страната.
Всичко това като описание обаче трябва да бъде готово до 31 декември 2026 г., каза Диан Иванов.
Целият разговор с него може да чуете в звуковия файл.
Огненото и светлинно шоу „Палячи“, носител на награда „Икар“ за атракционно и сценично изкуство за 2024 година, ще радва варненци и гостите на града на 3 януари, от 18:00 часа, на коледния базар на площад „Независимост“. Спектакълът, който първоначално беше насрочен за 26 декември, беше отложен заради неблагоприятните метеорологични условия...
Двете най-търсени валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година. Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни, на първо място турската лира, след нея румънската лея и сръбския динар. Посещението на коледни базари в северната ни съседка и концерти през лятото в Сърбия имат видим..
На 2 януари православната ни църква чества Св.Силвестър, папа Римски, Преподобни Серафим Саровски Чудотворец и Свети Теоген, епископ Парийски. Преподобният Серафим Саровски (в света Прохор Сидорович Машнин) е роден през 1754 г. в град Курск в уважавано търговско семейство. Баща му изгражда храмове, а майка му възпитава трите си деца, от които Прохор е..
На днешния ден отбелязваме рождението на двама бележити българи. Навършват се 162 години от рождението на писателя и общественик Алеко Константинов и 147 години от рождението на поета символист и революционер Пейо Яворов , припомня БГНЕС. Големият български писател и общественик Алеко Константинов – Щастливеца е роден на 1-ви януари 1863..
Броени часове след новогодишния концерт на площад "Независимост" вече се разглобява голямата сцена, а в по-голямата част от площада и около шадраваните вече е почистено, видя репортер на Радио Варна. Екипи на сметопочистващата фирма почистват и малките кошчета на площада, но бъркат в тях директно без предпазни ръкавици. Забелязва се, че по време на..
На 1 януари Православната църква почита паметта на Свети Василий Велики, а денят е известен като Васильовден или Сурваки. Свети Василий е роден в град Кесария Кападокийска около 350 г. от н.е. в знатно християнско семейство. При формирането на неговия характер дейно участие вземат майка му Емелия и баба му Макрина. Те възпитават малкия..
Хиляди варненци посрещнаха новата 2025 година на площад "Независимост". Програмата започна в 22.00 часа, а на уникалната 3D LED сцена излязаха редица известни български изпълнители, включително и легендарните EAST 17. Кметът Благомир Коцев приветсва присъстващите с настъпването на новата година, след което дойде момента и за празничната заря,..