Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристиана Димчева: Идеите в името на нашите деца ни обединяват днес

С „Празничен разказ“ Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ - Варна, отбелязва две знаменателни дати в историята ни – Съединението на Източна Румелия с Княжество България (6 септември) и Независимостта на България (22 септември). Изложбата се откри на 4 септември 2024 г. Тя проследява знакови събития от изграждането на българската държавност. Експозицията включва архивни материали, фотографии и книги от фондовете на Варненската библиотека и кратък визуален разказ.

Експозицията е разположена в  Изложбеното фоайе на РБ „Пенчо Славейков“ на адрес бул. Сливница 34 и може да бъде видяна до 24 септември 2024 година.

Главният библиотекар Кристиана Димчева, ръководител направление "Редакционно-издателска дейност. Варненски исторически архив. Връзки с обществеността", разказва за изложбата в интервю на Светлана Вълкова:


Идеите в името на нашите деца ни обединяват днес. Нека не забравяме, че те си представят една друга България и да погледнем каква България искат те. Понякога е по-добре да следваме младите глави, убедена е Димчева.  Не се съмнявам, че можем да бъдем съединени. Във всекидневието си винаги отговаряме остро на нападки, но на доброто никога не отвръщаме със зло, категорична е тя.

Димчева припомни историческите факти, свързани с 6 септември 1885 година и ни разходи виртуално с "Празничен разказ".

Първата стъпка на едно такова виртуално пътуване е Пловдив, защото Съединението започва от там, каза главният библиотекар, но разказа и какво е участието на Варна.

Преди да да се случат събитията княз Александър I Батенберг е бил подготвен от представители на Българския таен революционен комитет за готвения преврат. Изпратени са да го убедят и да търсят съгласието му да бъде княз на съединена България. Срещата се осъществява по време на военни маневри в Шуменско. След това Батенберг се оттегля в резиденция Сандрово, днешния дворец Евксиноград.

Нещата обаче избързват повече от предвиденото и на 6 септември е обявено временно правителство и на същия ден Батенберг е известен с телеграма в резиденцията. Въпреки изненадата за по-рано стеклите се събития отива с каретата си до телеграфо-пощенската станция във Варна, за да декларира своето съгласие. Той обявява всички необходими заповеди, за да бъде подготвена българската армия, да бъде свикано Народно събрание и да бъде приета вече Обединена България, припомни Димчева.

Неочакваната поява на княза не остава незабелязана от варненската общественост, която е силно развълнувана. Не след дълго целият площад е изпълнен от хора. На възторжените възгласи князът отвръща от балкона:  "Българи! Южна България от днес се присъединява към Северна България. Да подкрепим с оръжие в ръка това народно дело!"

Изложбата в РБ  "Пенчо Славейков" ни пренася в съдбовното за страната време.

В първата витрина са подредени документи от кореспонденцията по въпроса със Съединението, които по-късно са събрани в книгата "Архива на Възраждането", дело на историка Димитър Страшимиров, брат на писателя Антон Страшимиров.

Със съхраняваните от него писма той поставя основите на българската памет, изтъкна Димчева. 

Посетителите на изложбата могат да усетят вълненията на предците си от 15-годишнината от Съединението и да видят експонираната празнична програма по този повод.

Във втората витрина е изложен най-въздействащият документ - Манифестът, подписан от Александър I Батенберг във Велико Търново, с който обявява Съединението. 
Всички питания в Четвъртото народно събрание, касаещи Съединението, са публикувани в т.нар. "Зелена книга по Съединението", която също може да бъде видяна.
В масата, която представя варненското присъствие в историческото събитие, е предоставен празничен разказ за 30-годишнината от обявяването на Съединението, както и малка книжка със спомени на съвременници.
Друго интересно свидетелство, което бележи отново годишнината, е вестникът "Варненски новини".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 14.01.25 в 18:05

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30