Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологически разкопки на късноантичната крепост в кв. "Хоризонт" в Балчик, търсят се работници

Снимка: Албена Иванова

Исторически музей - Балчик и СУ "Св. Климент Охридски" от днес започват разкопки на Късноантичната и ранносредновековна крепост в кв. "Хоризонт" в Белия град. Те ще продължат до края на септември. Търсят се хора за работа на обекта, съобщи директорът на музея Радостина Енчева. (За допълнителна информация тел: 0895554037).

Археологическото проучване е с научни ръководители д-р Румяна Колева, д-р Чавдар Кирилов от Софийския университет и заместник научен ръководител Радостина Енчева от Исторически музей – Балчик.

От 2009 г. насам, благодарение на сътрудничеството,се провежда и учебната практика по средновековна археология на студентите трети курс на специалност археология на Университета. За поредна година те се финансират от програмата на Министерство на културата за целево подпомагане на теренните археологически проучвания в България.

"Ще продължим работата си на терена до западната порта от миналата година. В разкопките традиционно участват студентите по археология, но са ни нужни около 6-7помощници, които да работят срещу заплащане до края на месеца. Работи се от 7 до 13.00 часа", уточни Енчева.

Тази година се навършват 15 години от съвместното сътрудничество на балчишкия музей със Софийския университет и по този повод имат желание да издадат книжно тяло с резултатите от проучванията, насочено към масовата публика.

„Това, което е по-атрактивно, е експонирано за посетителите, останалото е във фонда на музея“ – допълни Енчева. Тя уточни, че всяка година се правят публикации след разкопките и който се интересува, може да ги потърси в Националния археологически музей, но за масовата публика не е издавано, с изключение на сборника, излязъл по повод 60-годишнината от създаването на музея, и в книгата „Ценностите на Балчик“.

Крепостта с площ около 110 декара е една от най-големите, строени някога в днешните български земи и най-голямата, издигната в напредналата Късна античност (епохата, обхващаща времето между края на III и началото на VII в.). Мястото не е случайно избрано. Твърдината съществува в симбиоза с пристанището на град Дионисополис (предшественик на днешния Балчик) – най-близката до имперската столица Константинопол морска порта на старата провинция Малка Скития (днешна Добруджа). Пристанището гарантира безпроблемното снабдяване на крепостта по море с всичко необходимо, вкл. във време на опасност, а на свой ред тя му предлага защита от нападения откъм сушата. Но ролята на това мащабно военно съоръжение далеч не се изчерпва само с неговата охрана. Настанената в него мащабна войскова част гарантира сигурността и на цялата провинция.

Данните от археологическите проучвания до момента сочат, че крепостта, изглежда, е построена при управлението на император Анастасий (491–518) на терен, част от който в предходните столетия е едно от местата, на които жителите на Дионисополис погребват своите мъртви.

От 2016 г. се проучва сектор, недалеч от западната крепостна порта, в който постепенно се разкрива мащабен архитектурен комплекс, строен без твърде голяма финансова разточителност, но с максимална ефективност.

С напредване си проучването все повече показва, че през Късната античност мястото е обитавано от редовна армейска част. Липсват всякакви категорични следи за присъствие на жени. Няма и находки, които да подскажат, че тук е живяло цивилно население, в това число земеделски и занаятчийски сечива. Битът е прост и строг, тъкмо както подобава на една армейска част. Предметите на лукса са рядкост, за разлика от частите от въоръжение (върхове на стрели и др.).

В определен момент през VII в. крепостта изглежда е временно изоставена. Не са налице масови разрушения и пожарища, а и монетите на император Фока (602–610) свидетелстват за продължаване на обитаването и след това. Напускането изглежда е било предварително замислено и организирано. Под рухналите покриви на част от късноантичните сгради почти няма находки – картина, която се различава рязко от случаите, в които дадено селище е нападнато и опожарено внезапно.

Окончателното напускане на крепостта през (изглежда) XII век вероятно стои в тясна връзка с появата по същото време на ново селище на естествено защитено място, на възвишението Джени баир над днешния градски стадион, което е много по-близо до пристанището, около което животът така или иначе не е прекъсвал в нито един момент в последните повече от 2500 години. 

Източник: balchikmuseum.bg. Тук може да прочетете цялата статия от проучванията през 2023 год.

Чуйте репортажа на Албена Иванова:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синият растеж - бъдещето на туризма

България изостава с 15-20 години в осигуряването на син растеж на морския сектор. Тук става въпрос за внедряване на нови екологични технологии и използване на нови практики не само в транспорта, пристанищата и корабостроенето, но и в морския и крайбрежен туризъм. Синият растеж е едва в началото си, коментира професор Красимира Станева, ректор..

публикувано на 08.10.24 в 15:50

Дали щъркелите се връщат заради топлото време?

През изминалата седмица над страната бяха наблюдавани ята с прелитащи щъркели, а в някои населени места птиците кацаха по двойки в гнезда.  Хората си задаваха въпроса дали щъркелите не се връщат заради топлото време?  Каква е причината толкова късно да има все още ята с прелитащи птици и какво е обяснението – Димитрина Дончева потърси отговор..

публикувано на 08.10.24 в 10:26

Затварят плувен басейн „Делфини” във Варна за профилактика

Плувен басейн „Делфини“ във Варна няма да работи от утре - 8 октомври, вторник, от 13:00 ч. до края на седмицата – 13 октомври, включително, съобщиха за Moreto.net от общинското предприятие „Спорт”. Затварянето се налага заради извършване на планов ремонт и профилактика, при която ще бъде прекъснато топлоподаването от страна на обслужващата..

публикувано на 08.10.24 в 07:10

Лесна работа: Затънали в подробности

Веднъж, много отдавна, в Париж вървяхме към Айфеловата кула и толкова бяхме унесени в нещо друго, че внезапно я изгубихме от поглед. Представяте ли си? Това е кула, не случайно изтърван кламер. Шокът трая само миг, докато погледнахме нагоре и установихме, че сме почти в подножието й. Защо го казвам? Напоследък много..

публикувано на 07.10.24 в 15:00
Първите Нобелови награди са връчени през 1901 г., пет години след смъртта на Алфред Нобел.

Започва Нобеловата седмица

С обявяването на Нобеловата награда за физиология или медицина днес в Стокхолм започва Нобеловата седмица, съобщи сайтът nobelprize.org. Носителят или носителите на Нобеловата награда за физика ще бъдат огласени на 8 октомври, за химия  - на 9 октомври. На 10 октомври ще бъде присъдена Нобеловата награда за литература.  В петък - 11 октомври в Осло ще..

публикувано на 07.10.24 в 12:41

5 октомври - Международен ден на учителя

На 5 октомври в България и още над 100 държави по света се отбелязва Деня на учителя. Идеята за празника идва от състоялата се през 1966 г. в Париж Специална междуправителствена конференция за статута на учителите, в резултат на която е подписан документът „Препоръки, касаещи статуса на учителя“. По повод годишнина от приемането на..

публикувано на 05.10.24 в 07:00

Фестивал на занаятите и изкуствата се провежда в Добрич

В рамките на три дни в Добрич се провежда петото издание на „Фестивала на занаятите и изкуствата“. Организатор на събитието е Фондацията „Добруджа – история, традиции, култура“, в сътрудничество с Фондация „Добруджанска задруга“ и с финансовата подкрепа на Община Добрич. На фестивала се представят майстори, занаятчии и творци от цялата страна...

публикувано на 04.10.24 в 17:05