Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лесна работа: Училище

Снимка: БГНЕС

И ето го следващото начало!

Ваканцията се отдалечава с тихи стъпки по брега. Бяла шапка, синя панделка, шарена раничка, от която се подават весели летни спомени... Боси крака оставят кратки следи по мокрия пясък... Всичко, характерно за една чудесна ваканция, която си тръгва. Плюс слънчеви очила и настроение. Да, и лека носталгия в красивата усмивка, защото всичко си има край. Най-осезаем е той за хубавите неща като например: лято край морето, ваканция, ягодова торта, ванилов сладолед, ваканция, незабравими пътувания, шоколад с цели бадеми и отново ваканция.

Когато вълните отмият следите от последните стъпки, а мидичките се скрият под водата да поклюкарстват за лятото и да си отдъхнат от глъчката на натоварените плажове, есенното настроение покрива града с прохлада, а ние поставяме на бюрото си бележниците със задачи и добавяме делови блясък към очарованието на септемврийските дни.

Харесвам тези дни.

Началото на учебната година събира отново всички в града, улиците стават по-весели и шумни, часовниците отново имат значение, всеки училищен двор възвръща магнетичната си сила и нещата сякаш започват отначало. По някакъв различен, по-нов и надграждащ начин. Година след година, клас след клас, урок след урок.

Тържественото оживление добавя цвят към деня и го прави по-специален от другите септемврийски дни. Ученици, родители, учители - всеки очаква своето следващо ново и вълнуващо начало.

Градът изглежда като картичка, изпъстрена с усмихнати детски личица и ярки букети. Неповторимият емоционален заряд на септември, който винаги успява да събере много времена, биографии, поколения, да ги постави на старта и да каже:“Хайде, започваме!“. Това събира в едно любопитството в погледите на малките; запознанството с класа; първата обща снимка; трепетите на по-големите ученици за това, което предстои; смелите решения; изборите, които ще направят; приятелствата, които ще бележат живота им; всички следващи незабравими събития – от първата любов до първата олимпиада, от първата награда до следващите успехи и до абитуриентския бал.

Как един първи учебен ден може да събере толкова много очаквания, надежди, емоции, страхове, желания и планове в шареното си оживено начало, да ги озвучи с първия звънец, да ги превърне в магически букет от тук и сега, комбиниран с бързо пътуване във времето за всеки, който вече си е тръгнал от училищния двор и да добави към букета ароматни цветя и приповдигнато настроение!

Чудесна да е новата учебна година!

И да е смислена.

Дано прочетените страници от учебниците се превърнат в реални знания, да бъдат разбрани и да получат своето по-нататъшно приложение в живота.

Казвам го неслучайно.

Много често онова, което децата старателно и дисциплинирано научават в училище, им носи похвали и добри оценки, но не им дава практическа стойност.

А нали това е най-важното?

Когато отминат всичките дванайсет първи учебни дни, от тях да остане не само милият спомен за тържествено оживление, но и стабилна основа, която винаги прави нещата по-ясни и разбираеми, а начина, по който ги случваме – по-страстен и вдъхновяващ. 

Тогава успехът се превръща в лесна работа и това прави живота много по-лек и приятен.

Автор: Даниела Иванова



По публикацията работи: Веселина Божинова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00