Има едно много приятно изследване, което оценява въздействието на удовлетвореността от живота и позитивното влияние на тази удовлетвореност върху доходите в по-късен етап от развитието на човека. Интересно е, че изследването използва метода на братята и сестрите.
Каква е отправната точка? Най-вероятно се заблуждаваме, когато мислим, че щастието е функция на доходите. Изследователите предполагат точно обратното. За целта е използвана голяма американска база данни за различни хора, които са изследвани във времето. Проучванията включват положителните промени, удовлетвореността от живота и, разбира се, доходите.
Няма да повярвате, но нивата на щастието на тези хора, когато са били по-млади, подсказват размера на доходите им на по-късен етап. Освен това се оказва, че нещата не зависят чак толкова много от родителите – от техния стандарт, ценности, приоритети и поведение. С течение на времето по-щастливият брат се оказва и по-богат. Респективно – по-щастливата сестра има по-високи доходи, живее охолно и привлича по-голямо материално богатство.
Ами... Отпуснете се! Неслучайно се сещам за това в началото на учебната година. Нали след тържествата, огромните букети за класната, шумното празнично веселие в училищния двор, започнаха и усилията. Ще има отлични оценки и не толкова. Предстоят приятни родителски срещи и не толкова, нерешени задачи, премълчани ситуации, мотивиращи събития... Въобще ще има от всичко, наречено живот.
Лично аз никога няма да забравя една родителска среща.
Момчетата бяха окачили в класната стая огромен плакат с надпис: „Мамо, невинен съм!“. Така че освен всички сложности, ще има и много забавни моменти. Или моменти на размисъл... Както казах, предстои от всичко, наречено живот.
Защо ви напомних за резултатите от проучването, според което доходите са функция от щастието на човека?
Това учениците могат да не го слушат.
Остава си между мен и родителите.
Отпуснете се, скъпи родители! Не се сърдете на децата си за дребни прегрешения, не ги наказвайте за оценки, които лекичко свалят свръхвисоката летва на изискванията ви, не натоварвайте децата със своите собствени неосъществени мечти, не затваряйте интелекта и въображението им в тесен коридор, набелязан единствено от вас. Хубаво е децата ни да растат добре възпитани, образовани, учтиви, любопитни за още знания, търсещи, мотивирани и изпълнени с нови идеи. Но не е ли още по-важно да са щастливи? Да са добри, благородни и радостни хора, доволни от живота, от себе си и от другите?
На онази родителска среща момчетата ми дадоха урок, че колкото и сложно и напрегнато да е в училище, винаги има място за едно намигване.
Днес повечето от тези прекрасни деца, вече отдавна мъже, доказват, че щастливите хора на по-късен етап от живота си, определено успяват. И онова закачливо: „Мамо, невинен съм!“ беше като забавна визитка за чудесните неща, които следват в живота им оттук нататък.
Добра и успешна да е учебната година!
Грижете се децата ви да са здрави, спокойни и щастливи. Останалото се получава, особено, когато човек се е постарал навреме да положи основите.
Автор: Даниела Иванова
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..