“Форум за Варна” е инициатива на сдружение "Пространствата на Варна". Това е проект за градско развитие с гражданско участие - поредица от срещи, на които експерти в градското планиране споделят своя опит от съживяването на средата в градовете, в които живеят, и превръщането ѝ в по-достъпна за гражданите.
След посещението през юли във Варна на нидерландския ландшафтен архитект Михийл ван Дрийш, главен архитект на гр. Грьонинген, в чийто фокус беше варненската крайбрежна алея, предстоят още три събития, част от проекта "Форум за Варна".
На 21 септември от 17 ч. на цветното пространство пред Градската художествена галерия ще се проведе дискусия на тема “Градска ревитализация - примери от Полша”. В нея ще се включат експерти от Варшава и Лодз, които работят както в институции на национално и местно ниво, така и в свободния сектор. Събитието цели в рамките на няколко публични презентации да ни запознае с процесите по градска ревитализация, като покаже добри практики в сферата на градското планиране. Гостите от Полша са Зузана Мелчарек, Патриция Войташчик, Моника Коморовска и Мачей Гил. Събитието е част от програмата на Европейската седмица на мобилността.
На 27 септември от 19 ч. пред Дом на архитекта дискусията ще бъде на тема “Устойчива градска мобилност - хора и публични пространства“. Урбанистът Леон Легеланд от архитектурното студио на Ян Геел в Копенхаген, Дания, ще запознае присъстващите с процесите по развитие на устойчивата градска мобилност, като покаже добри практики в сферата на градското планиране.
А на 11 октомври от 18 ч. в Кампус 90 предстои да се запознаем с "Добрите примери от Бургас". Галина Милкова, Моника Маринова, Мариана Сърбова, Десислава Стоянова, Емилия Попова и Емил Бурулянов ще споделят как Бургас се отваря към своите граждани и какво Варна може да почерпи от този опит.
Терминът "градска ревитализация" на практика означава съживяване на града - пояснява Венцислава Недялкова, председател на сдружение "Пространствата на Варна". - Това може да бъде съживяване на стари сгради, сред които и паметници на културата, на градски пространства, на площади, на улици, които се превръщат в пешеходни зони... Гостите, които сме поканили, имат богат опит в тази област, тъй като в Централна и Западна Европа този процес тече от много години, и за нас ще бъде полезно да научим за пътя, който са извървели.
Още за трите събития и за потенциала на Варна да се превърне в град на хората Венцислава Недялкова сподели в предаването Улица "Събота". Разговора слушайте чрез плейъра в началото на статията.
Рибарско селище Ченгене скеле край Бургас (снимка: архитектурно студио МОТТО)
Оденсе, Дания (снимка: Gehl Architects)
Лодз, Полша (снимка: Патриция Войташчик)
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..