Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вятърната енергия в Черно море - възможност или заплаха?

Снимка: АП/БТА

Няма съмнение, че офшорните вятърни паркове имат потенциал, но когато говорим за изграждането на такива в българската акватория на Черно море, въпросът не е в това колко е полезен вятъра, а дали и колко духа, т.е. дали духа постоянно. Това коментира по време на дебат по темата „Вятърната енергия в Черно Море - възможност или заплаха?“ Александър Николов – бивш министър на енергетиката от квотата на ИТН в правителството на Кирил Петков.

Основните примери, които се дават по отношение на възможностите за развитие на вятърната енергия в морето са от Северно море и от Каспийско море, но ако там духа постоянно, в Черно море не е така, което води до съмнения за устойчивостта на една подобна инвестиция.

Другият възникващ проблем е демографията – фактор, за който рядко говорим или визираме, но който пряко влияе при планирането на каквито и да било инвестиции.

България е сред страните с най-бързо топящо се население в света, до 2050 г. прогнозите са, че българското население ще намалее с малко над една пета спрямо сегашните около 7 млн. души.
Отделен фактор е и структурата на населението, т.е. застаряването, което означава изоставане на страната не само, заради икономиката, каза Николов.

Според него т.нар. декарбонизация на Европа и в частност на България, за да е добре направена, предполага фокусиране върху изграждане на малки енергийни общности и оползотворяване на огромното количество имоти – частни, държавни, общински или индустриални, които да станат енергийно независими. Това означава например изграждането например на индустриални зони, които да са енергийно независими, поставянето на фотоволтаични панели на много повече места и др., посочи Николов.

Важно е обвързването на енергийните източници с потребителите на място.

Много е важно според него и къде и как се правят офшорни паркове – за поставянето на перки, без значение дали на сушата или в морето, се изискват 3-годишни изследвания на височина, посока на вятъра, сила и др.

У нас такива изследвания няма.

Не е ясно и какъв тип биха могли да бъдат потенциалните перки, как ще бъдат инсталирани предвид спецификата на Черно море, което е затворено и на 100 м. от повърхността наситено със сероводород.

Не може – категоричен е Николов, когато говорим за Черно море, да се базираме на данни от Северна Европа.

Още повече, че според него, слънчевата радиация у нас е по-висока от държавите в тази част на континента, вкл. и от Румъния, която има идеи за подобни паркове, а ние стоим като държава много добра по отношение на енергията от фотоволтаици.

Има значение и какви са разходите на индустрията в Европа при реализацията на подобни енергийни инвестиции, и у нас, каза Николов.

Според д-р Мария Трифонова, преподавател в катедра „Икономика и управление по отрасли“ на Софийския университет, офшорната вятърна енергия има голям потенциал и изграждането на паркове ще доведе до ръст на заетостта.

1 гигават парк дава 10 хил работни места. Данните, на които тя се базира обаче са от Великобритания и на база офшорни паркове в Северно море.

Ще има и пари, които ще бъдат за пристанищните мощности, които ще обслужват корабите, които ще са ангажирани със сервиза на парковете, смята Трифонова.

Според нея, Варна и Бургас могат да се превърнат в енергийни центрове, защото в това отношение са много активни Румъния и Турция. Последната обаче – припомням, не е държава членка на ЕС и там действат други регулации.

По думите на Трифонова, само 1 процент от акваторията на България е предназначена за изграждането на офшорни паркове.

Защо продължаваме да говорим за офшорни вятърни паркове при условие, че има изключително много неясни моменти, които касаят екологията, свързаността със сушата и електропреносната мрежа, разходите за изграждане, технологията, цените и стигнем в един момент и до военния риск в Черно море? Чуйте коментара на Александър Николов в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Колко НИ струваха извънредните избори за районни кметове?

Допълнителни 370 хиляди лева ще отпусне община Варна за провеждането на частичните местни избори за районни кметове. С парите ще се платят възнагражденията на членовете на секционните избирателни комисии за балотажа. Първоначално в края на септември общинските съветници гласуваха план-сметката на кметската администрация за частичния вот - 1..

публикувано на 21.11.24 в 15:52

На 10 декември публикуват данните на Индекса за местната почтеност на "Прозрачност без граници"

Окончателните данни на Индекса на местната почтеност за 2024 година на Асоциация „Прозрачност без граници“ ще бъдат официално публикувани и споделени на 10 декември. Това съобщи във Варна  координаторът на проекта към асоциацията Кремена Чобанова.  Тя участва в кръгла маса в сградата на Областната администрация на тема „Индекс на местната система..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Варненското село Звездица в очакване на пътни ремонти и изграждане на тротоари по главна улица

Необходимо е финансиране за рехабилитация на уличната мрежа в село Звездица. Това съобщи кметът на населеното място Станислава Христова при срещата си с градоначалника на Варна Благомир Коцев. Средствата са нужни за за асфалтиране на нови улици и за преасфалтиране на други, чиято настилка е компрометирана. В населеното място има необходимост от..

публикувано на 21.11.24 в 13:12
Снимката е илюстративна

Двама арестувани при спецакции в кв. "Възраждане" и центъра на Варна

Двама мъже - на 29 и 42 години, са задържани при две специализирани операции по наркотици и техните аналози на два адреса във Варна. Единият е в централната част на града, а другият - в квартал "Възраждане".  И двамата задържани са добре известни на полицията. При претърсването в апартамента на по-младия нарушител полицаите иззели марихуана,..

публикувано на 21.11.24 в 12:55
Снимката е илюстративна

ВиК-Бургас: Нивата на язовирите в областта са критично ниски

Нивата на обемите на язовирите в Бургаска област са критично ниски, съобщават от ръководството на ВиК, цитирани от БНР-Бургас.  Министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, която е на двудневно посещение в областта, увери че са набелязани мерки за недопускане на водна криза. Тя призова кметовете да осъществяват засилен..

публикувано на 21.11.24 в 12:42
Богдан Милчев

Няма техническа готовност за средна скорост

Няма техническа готовност да се въведе средна скорост на пътя, която да бъде засичана от ТОЛ системите. Това коментира пред Радио Варна председателят на Института по пътна безопасност Богдан Милчев във връзка с предложените вчера от Министерски съвет промени в Закона за движение по пътищата. "Предложението за дефиниране на средна скорост го има в..

публикувано на 21.11.24 в 12:37

1000 лева е разликата в средните заплати във Варна и София

1000 лева е разликата в средните заплати във Варна и София. Средната брутна месечна работна заплата в област Варна за юли 2024 г. е 2 100 лв., за август - 2 088 лв. и за септември - 2 141 лева. По размер на средната месечна работна заплата през третото тримесечие на 2024 г. - 2 109 лв., област Варна е на второ място спрямо другите области в страната,..

публикувано на 21.11.24 в 11:53