За последните 7 години в акредитираните лаборатории на БАБХ са направени над 10 хиляди изследвания на пчелен мед. Оказва се, че пробите, в които е установено наличие на забранени лекарства са само 5, поясни за Радио Варна д-р Иван Иванов, началник отдел „Лабораторни дейности“ към ОДБХ във Варна.
"Това на фона на изследваните проби е 0.2 процента. Пробите, в по-голямата си част са от внос от трети страни и самоконтрол от клиенти", каза още д-р Иванов. Отклонения се установяват и по други показатели като съдържание на вода, ХМФ (хидроксиметилфурфурол) и диастазна активност. Общо броят на пробите в цялата страна, в които са установени отклонения по тези показатели, са около 115 или малко над 1% от всички изпитвания.
За последните 2 години в лабораторията на ОДБХ-Варна са установени 5 проби с отклонения, каза д-р Костадинка Маринова, началник отдел "Контрол на храните". В нито една от тях обаче не е установено съдържание на лекарствени препарати.
"Две от тези пет проби са със завишено количество на вода, а останалите три - на ХМФ", поясни д-р Маринова и допълни, че завишението на нормите при тези показатели не е опасно за човешкото здраве, но пък удря по качеството на меда. Пчелният мед с отклонения не се допуска до пазара като такъв, а може да бъде насочен за производство на козметични продукти или сладкарски изделия.
Медът с наличие на забранени лекарствени препарати обаче е опасен за здравето и затова се унищожава.
Димитър Димитров е пчелар от дълги години и отглежда над 250 кошера в землището на село Засмяно. Има и собствен магазин за мед и пчелни продукти. Проблем за него и останалите български производители обаче е вносния мед от Украйна, Китай и други страни извън ЕС, който, по думите му подбива българския пазар и е по-некачествен от натуралния български мед. Димитров се съмнява, че пробите, в които са били открити забранени лекарствени препарати са именно от вносен мед.
"Например, в Украйна могат да се ползват антибиотици съвсем свободно. И когато такъв мед се смеси с наш мед, който е хубав и чист, нормално е да се появят и някакви аномалии", поясни Димитров.
"Най-честата причина за попадане на забранени лекарствени препарати в меда е при влагането им при борба със паразитни или бактериални заболявания на пчелното пило", поясни д-р Иван Иванов.
Предпоставка за по-високото съдържание на вода в меда е когато той не е още достатъчно узрял. Високото съдържание на ХМФ пък се дължи на загряването на меда на по-висока от допустимата температура, която е до 40 градуса, каза пчеларят Димитър Димитров. Това се прави за да има медът търговски вид и да няма кристализация, въпреки че според Димитров тя е естествен процес, който гарантира, че медът е истински.
Той посъветва да не правим това и в домашни условия. Не са редки случаите, в които се установяват и завишени нива на захароза в меда.
"Това вече може да се получи при недобросъвестни колеги. По време на основната паша на пчелите, наливат захарни сиропи за да получат по-голямо количество мед, да увеличат добива", обясни пчеларя.
Всички тези несъответствия обаче не могат да бъдат установени без обстоен лабораторен анализ. Или казано по друг начин – нито потребителите, нито дори експерти не могат с просто око да определят дали медът е истински или не. А според Димитър Димитров по-хубав и качествен от българския мед няма, въпреки че в последните години се наблюдава тенденция, българите да консумират все по-малко мед. Той припомни полезните свойства на меда, които са за целия организъм.
"Билковият мед помага за белите дробове, за кашлици. Букетът е полезен при стомашно-чревни заболявания. Лавандулата пък успокоява нервите. Това е елексир за човешкия организаъм", каза още Димитър Димитров.
Чуйте повече в репортажа на Иван Барбов
Поп, рок и джаз, реге, диско хитове и богат репертоар от любими коледни песни – всеки ден до 29 декември (неделя) музикалната програма на коледния базар до Общината ще радва посетителите с разнообразни изпълнения на музиканти от различни формации и възрасти. Събраните средства ще бъдат за изграждането на зала за арт и трудотерапия за Комплекса за..
Музеят за нова история на Варна и Центърът за специална образователна подкрепа – Варна се присъединяват към каузата "Приятелите на Рали" на 19 декември, четвъртък, в сградата на Музея за нова история на Варна с благотворителен базар, интересни творчески занимания и представяне на книга. От 10 до 17 часа Центърът за специална образователна..
Православната ни църква почита свети пророк Данаил (Даниил) - един от четиримата големи библейски пророци от Стария Завет. Името Данаил идва от иврит и в превод означава "Бог е моят съдия". Старозаветният пророк се е прочул със своята дарба да тълкува правилно сънища. Християните почитат Данаил, защото от неговите пророчества прозират бъдни думи за..
Българската шопска салата е на 4-то място в класацията на най-добрите салати в света за 2024 година в класацията на престижното световно онлайн издание TasteAtlas. Един от символите на българската кухня получава оценка от 4.4 точки от възможни 5. В публикацията се отбелязва, че шопската салата е традиционно българско ястие, което може да се намери..
Често в дните преди най-свидния християнски празник – Рождество Христово, ставаме свидетели на показна благотворителност. За съжаление, случаят от днес е демонстрация на нещо още по-тъжно – показно бездушие. „По обяд една майка-украинска се молеше на минувачите за средства, за да лекува детето си. От време на време някой бъркаше в джоба си и и..
100-годишен юбилей отпразнува варненката Люба Чавдарова. В присъствието на своята дъщеря, внуци и приятели възрастната дама отбеляза своя личен празник в частния хоспис, където е настанена. Люба Чавдарова е родена във Варна. Дълги години тя е работила като стоматолог. Любовта ѝ към книгите датира още от детските ѝ години. И днес всеки ден отделя..
Декември е време за житейските изводи: добра ли беше годината, или по-скоро не. Поглед назад и ще видим кълбо от политически драми. Бърз поглед, без претенции - от уважение към себе си и към случилото се, за да можем след две седмици спокойно да затворим една врата и да преминем през следващата. Всъщност беше повече от странно да наблюдаваме..