Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България


Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места. Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е единственият представител на България в състезанието при младежите. След завръщането си той даде първото си интервю за Радио Варна и сподели своите емоции и впечатления. 


„Състезанието беше невероятно организирано, а конкуренцията – изключително силна“, каза Стойков. Той се състезава в четири категории, като успя да завоюва трето място в класическия културизъм, четвърто в класическата физика и пето в категорията open. Максим разказа и за времето, прекарано в Иран, където е бил без връзка с външния свят. „Хората там са много различни от нас, но проявиха уважение и интерес към нас като чужденци“, добави той. Неговият треньор, Венци Чанев, играе ключова роля в успеха му. „Той е като втори баща за мен и сме преминали през много неща заедно“, сподели Стойков. 


Въпреки трудностите, Максим е горд с представянето си и смята, че е успял да се отличи сред силна конкуренция от 28-30 държави. Той благодари на своя треньор Венци Чанев, с когото работи от детството си, и планира да продължи да се развива в спорта. Стойков споделя и интересен инцидент на летището в Дубай, свързан с проверка на медалите му, за който ще може да чуете в звуковия файл по-горе. 


- Добре дошъл, Максим Стойков! Изключително сме горди с теб след твоето представяне на световния шампионат в Иран. Разкажи ни повече за опита си там.

Здравейте! Благодаря за поканата. Връщането ми от световното първенство е наситено с емоции и впечатления. Състезанието и подготовката за него бяха дълги и интензивни. Бях много мотивиран, особено след успешното ми представяне на европейското първенство.

- Ти беше единственият български представител на този шампионат. Как се чувстваше да си там сам?

Да, бях единственият представител за България. Участвах в четири категории и спечелих три медала – две титли и едно четвърто място.

- Разкажи ни за категориите, в които участва.

Състезавах се в класически културизъм и класическа физика. Първата ми категория завърши с трето място, в класическа физика взех четвърто, а в последната категория завоювах пето място. Конкуренцията беше жестока, с много участници, които бяха изключително подготвени.

- Каква беше атмосферата на самото състезание?

Атмосферата беше невероятна. Организацията от страна на Иран беше на много високо ниво. Състезанието не спираше, имаше много участници и много малко почивки. Лично за мен беше предизвикателство, но и огромно удоволствие. Състезанията ми бяха в един ден и започваха от сутринта и свършваха чак в полунощ, което е сериозно предизвикателство.


- Знаем, че пътуването до Иран е било мечта и за теб, и за твоя треньор. Какви чувства изпитваше, когато видя мечтата си реализирана?

Това беше наистина наша сбъдната мечта. След обявяването на мястото, ние решихме да тръгнем с единствената надежда за успех. Никога не съм се съмнявал в себе си и знаех, че ще дам всичко от себе си. Моят треньор, Венци Чанев, е с мен от 13-годишен. За мен той е като втори баща. Работили сме дълго и заедно сме преминали през много трудности и успехи. Без него не бих могъл да постигна това.

- Какви бяха впечатленията ти от самия Иран?

Бяхме на остров Киш, който е туристическа дестинация. Мястото е невероятно красиво, но хората имат различен начин на живот. Преживях интересни моменти, като например, че бях почти седмица без връзка със света, което всъщност помогна да се фокусирам върху състезанието.

- Имаш ли някакви забавни или интересни истории от пътуването?

Да, например, при преминаването през летището в Дубай ми спряха багажа заради медалите. Оказа се, че трябва да покажа документ за притежание, а те не можеха да ги пипнат. Беше малко стресиращо, но всичко приключи без проблем.


- Какво следва за теб след този успех?

Имам още две години в младежката категория, в които планирам да се развивам. За сега се фокусирам върху подготовката и състезанията, които ще ми помогнат да стана още по-добър.

- И накрая, какво би искал да споделиш с младите спортисти?

Важно е да следвате мечтите си и да работите упорито. Успехът не идва лесно, но с постоянство и труд всеки може да постигне целите си.

- Благодарим ти, Максим! Успехи в бъдеще!

Благодаря! Надявам се да продължа да представям България на високо ниво.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 02.04.25 в 08:10
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40
Теодор Славев

Теодор Славев: АПС има интерес от бързи избори

Възможно е във вторник депутатите от парламентарната група на ДПС-ДПС да обявят официал но, че излизат от управлението. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него обаче липсата на подкрепа от партията на Доган няма да се отрази върху стабилността на..

публикувано на 29.03.25 в 12:38

Във Варна най-младият носител на Мишлен звезда се влюби в киселото мляко

Звездите на Мишлен се смятат за отличителен белег на изискани ястия от най-добрите готвачи в света. Не са лесни за получаване и се дават на най-добрите ресторанти. Само на 26 години, но вече с Мишлен звезда е Карлос Касияс. Братовчед на известния испански вратар от близкото минало Икер Касияс, Карлос се изявява на полето на кулинарията..

публикувано на 28.03.25 в 08:20