На Балчик му липсва туристически пътеводител, който да разкрие потенциала на целия град, да разходи гостите извън крайбрежната алея и Двореца и така да удължи престоя им тук. Наличието му ще даде благоприятно отражение върху бизнеса не само на хотелиери, но и собственици на магазинчета и обекти на различни места в Балчик.
В това е убеден Христо Желев – мениджър на тризвезден хотел край брега в Балчик, който работи сезонно от откриването си преди няколко години и за първи път възнамерява да посрещне зимата с отворени врати, въпреки че и 2024-а не успя да прочисти насложените кризи от предходните лета.
„Имаше прилики с предишни сезони от гледна точка на това, че проблемите отпредните години като кризи, които се наслагват една върху друга, продължиха и този сезон. Всички последствия от коронавирусната пандемия и войната в Украйна влияят и тази година. Коронавирусът буквално накара хората да престанат да правят ранни записвания и/или да ги правят колкото се може по-късно. Войната се насложи над тази обстановка и общо взето практически ако има ранни записвания, то те са малък процент – с много малко предплащания и много голяма доза несигурност“ – коментира Желев.
Изминалият сезон е по-сложен според хотелиера. Наблюденията му са за намаление на туристите. В техния обект са успели да реализират ориентировъчно същия брой нощувки, но базирани на по-големи компромиси с цените. „Привличаме някакви туристи, които не са точно от нашия контингент, осъществяваме заетост, но не и допълнителни приходи. Като пазари половината ни гости са от Румъния, но и там наблюдаваме спад – традиционно наши гости от северната ни съседка предпочетоха да посетят други дестинации. След Румъния е пазар България, всички други са доста шарени“ – обобщи картината на гостите Желев.
За пазар Турция сме малко далече, той е по-скоро за южните ни курорти. За нас повече перспективи предлага Молдова и Украйна – убеден е мениджърът, че възможностите за голям брой туристи идват от тези близки нам държави.
„От Молдова при нас отчитаме лек ръст. Въпреки войната в Украйна, имаме някакви туристи от западната част на страната, където е по-спокойно“ – категоричен е Христо Желев, че ако обстановката в Украйна се стабилизира потенциалът от тази страна е голям.
Балчик има потенциал за целогодишен туризъм
Няма да ни е лесно да работим целогодишно, защото в слабите месеци посещаемостта в града не е била твърде голяма. Ще заложим на много труд, усилие, упоритост. За нас би било добре да има и други такива обекти, така дестинацията ще се рекламира по-добре, защото на нас ни е сложно сами да налагаме града - обясни Христо Желев на какво ще заложат, за да привлекат повече гости през есента, пролетта, а защо не и през зимата.
„Винаги ми е било жалко, че Балчик няма, а би било добре да се направят, брошури или сайт, на който да са обозначени интересните сгради в града, а има доста такива. Много често, когато разказвам на румънските туристи например, че тази сграда е от еди-кой си архитект, всички проявяват интерес, продължават да се разхождат из града и гледат. Но тази информация практически я няма, малко хора имат даже пълната информация. Няма я на такова място, като пътеводител, както е в Европа на много места.
Една такава стратегия много добре работи – ще помогне не само на хотелиерите, а на целия бизнес с малки магазинчета и всичко останало в града. Защото туристите сега са концентрирани на едно място – на алеята и Двореца, а всичко в града остава в сянка, въпреки че има какво да се види. Така за туристите ще е нужно много повече време да видят тези обекти, ще остават за повече дни тук. Ще могат да си запълват времето, особено пролетта и есента“ – посочи един от начините за удължаване на сезона браншовикът.
Чуйте повече в репортажа на Албена Иванова.
С подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица гражданите и тази година могат да се възползват от данъчното облекчение за ремонт и/или подобрения на собствено жилище за направените през 2024 г. плащания за труд в общ размер до 2000 лв. Сумата, която може да бъде възстановена, е до 200 лв...
Преместваем обект, тип ресторант, ще бъде изграден на плажа във варненския квартал "Аспарухово". Той ще се намира на мястото на двете заведения, премахнати миналото лято и в края на миналата година. Разрешение за изграждането на новия ресторант е дадено от главния архитект на Община Варна и е съгласувано и одобрено от Министерството на туризма. Това..
На днешния ден се навършват 125 години от смъртта на Капитан Петко войвода. Годишнината ще бъде отбелязана с поклонение и заупокойна молитва от 11 часа днес на гроба на войводата на Старите варненски гробища. В 14 часа в Музея на Възраждането ще бъде открита и зложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". Експозицията включва 15 автентични народни..
Операциите по подмяна на ставите с изкуствени дават възможност на хиляди хора да живеят по-пълен и активен живот. Но, доплащането на медицинското изделие не е по финансовите възможности на част от пациентите. Затова пациенти се обединиха в Сдружение „Живот с изкуствени стави“, освен за взаимопомощ и за да се борят за по-голямо финансиране на..
Изпълняващият функцията главен секретар на МВР главен комисар Мирослав Рашков разпореди засилен контрол на пътя. Целта е опазване на обществения ред и сигурността, спазване на правилата за движение и недопускане на пътнотранспортни произшествия. В часовите пояси, когато движението е натоварено, ще се проведат масирани полицейски..
Изплащането на пенсиите през февруари тази година чрез пощенските станции ще започне от днес, 7 февруари, и ще завърши на 20 февруари (четвъртък). Преводите на сумите за февруарските пенсии по сметките на пенсионерите, които получават парите си по банков път, ще бъдат извършени на 7 февруари 2025 г. На 4 февруари на всички правоимащи лица бяха..
Без ток днес ще са следните адреси в обхвата на дейност на електроразпределителното дружество за регион Варна: · На 07.02.2025 г. В периода 8:30 ч. до 17:00 ч. Поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в районите на: гр. Варна - м-ст..