Събитието е много интересно за 16-годишният Максим, любител на историческите възстановки и ученик в гимназия „Благовест Сендов“ във Варна, който разбрал за него тази сутрин и направил всичко възможно да присъства на откриването. Максим знае историята за решението на Владислав Варненчик и неговата армия да помогнат на българския народ и трагичната му смърт, но смята, че е загинал като герой.
„Като цяло историята трябва да се помни, защото, мисля че, ако всички политици бяха учили история, щяхме да живеем по-добре.“, смята ученикът.
Битката при Варна е събитие, което не е познато на чуждестранните туристи у нас, каза за Радио Варна Христина Недялкова, екскурзовод и преподавател по туризъм в Икономическия университет.
„Много често, когато говоря с гости на града разбирам, че те са удивени, че е имало такава битка. И освен унгарците и поляците, останалите чужденци не са запознати с този кръстоносен поход. Когато разберат, те са очаровани, че е имало такова събитие. За мен това е един от по-позитивните начини да бъде представено събитието, защото 10 ноември 1444 г. се приема като една трагична дата и е необходимо отново като европейци да имаме един общ поглед върху нещата, който да ни води към бъдещето.“, каза Христина Недялкова.
Фестивалът Рицарите в музея“ се провежда от днес до 5 октомври включително при вход свободен в двора на Археологическия музей. Демонстрациите се провеждат от 12.00 до 18.00 часа и включват турнири по борба с меч и щит, турнир по стрелба с лък, демонстрации на бой с дълги мечове, рицарски и плебейски игри , а посетителите могат да опитат стрелба с лък по мишена, безопасни битки с мечове, игри с умения: хвърляне на безопасни ножове в целта, „забавления с палача“ и сечене на монети.
Най-известната игра с думи в света с 13 букви? Това е кръстословицата. Днес тя отбелязва 111 години от първата си поява във вестник "Ню Йорк Уърлд". Това се случва на днешната дата през 1913 година. Играта, която тогава носи името Cross Word Puzzle или в буквален превод пъзел с кръстосани думи, е публикувана от журналиста Артър Уин , считан за баща..
Всяка седмица в събота в Приюта за бездомни кучета в Каменар ще се организира ден на отворените врати , каза за Радио Варна Димитър Георгиев от Rotaract club Варна. Инициативата е като продължение на успешната кампания "(Не)Сам вкъщи", която от варненската организация проведоха преди няколко седмици в приюта, когато дарители донесоха коледна..
В навечерието на празниците в алтернативното пространство за култура във Варна "Хале3" ще се проведе първото издание на инициативата "(Не)Коледен базар". Тя ще продължи два дни - на 21 и 22 декември. "Първоначалната идея беше събитието да се казва Коледен (Не)базар, защото то не е като традиционните коледни базари, а е по-скоро като фестивал с..
„Чистата Коледа“ – една от малкото коледни кампании в България, посветени на опазването на околната среда, отново ще обедини усилията на десетки малки и големи доброволци. Седмото ѝ издание е подкрепено от три черноморски общини – Созопол, Приморско и Царево, а акциите по почистване ще се проведат на плажовете Аркутино (26.12) и Ахтопол..
С подаръци и детско тържество бяха зарадвани най-малките пациенти в Университетската болница "Св. Марина" във Варна, които в навечерието на Рождественските празници са хоспитализирани в болницата. Белобрадият старец влезе по нестандартен начин при децата, като се спусна от покрива по фасадата на лечебното заведение и прикова погледите на пациентите и..
Навръх Игнажден, когато според българските вярвания настъпва новата година и всеки стопанин очаква в дома му да влезе добър човек, кметът на Варна Благомир Коцев посрещна коледарите от Средно училище "Елин Пелин". Традиционни коледарски песни и наричания за здраве и берекет през годината огласиха сградата на Община Варна. Празникът продължи с..
Православната църква почита днес паметта на св. Игнатий Богоносец. В народната традиция празникът е известен като Игнажден. Според народните вярвания на Игнажден започват коледните празници, защото се смята, че на този ден започват родилните мъки на Божията майка. Характерен за празника е обичаят полазване. По това кой човек пръв влезе в дома..