Националното сдружение на общините /НСОРБ/ отбеляза Деня на българската община и местното самоуправление на 12 октомври в Арт салона на Радио Варна.
Наградата "Глас на общините" бе връчена на директора на Радио Варна Наталия Чешмеджиева за своевременното отразяване на всичко важно, случващо се в общините от региона.
Номинацията е за професионално отразяване работата на общините от областите Добрич, Добричка и Варна, за солидарния принос към развитие на културния и обществен живот на Варна и региона и по повод 90-тата годишнина от създаването на Радио Варна.
Фактът, че общините имат своя празник –12 октомври, говори затова, че се отдава необходимата значимост на тяхната роля и ролята на общинските служители и на кметовете като представители на властта, която е най-близо до хората и техните проблеми.
Като фундамент на властта, общините първи имат възможността да набележат проблемите и в много случаи да намират най-бързото решение за тях, каза кметът Коцев пред колегите си от НСОРБ. Той допълни, че, както общините имат своите ангажименти към обществото, така и всички ние като граждани имаме своята роля в управлението. Ние също имаме нужното място и нужния принос за подобряване на живота в общината, като не само очакваме от нея и питаме какво тя ще направи за нас. Трябва да си задаваме въпроса какво можем ние да направим за нашата малка общност, каза още кметът на Варна.
Темата на дискусията на градоначалниците от областта беше екологията и предизвикателствата пред общините при избора на нова методология за определяне на такса „битови отпадъци“ и непопулярните решения, които кметовете в този управленски мандат трябва да вземат.
Беше отбелязано, че през предстоящата една година освен промените в законодателството, свързано с новите европейски изисквания, местните администрации от своя страна ще трябва да положат изключителни усилия за изработване на специфичен модел за всяка община по отделно. Основната цел е балансирано разпределение на данъчната тежест, така че да не бъдат натоварени гражданите с прекалено тежко данъчно бреме и същевременно приходите в общинските бюджети да покриват план-сметка чистота, отбелязаха участниците в дискусията.
Кметовете от различни общини в областта се обединиха около идеята, че в рамките на НСОРБ е необходимо всяка администрация да споделя напредъка и добрите си практики в процеса на изработване на методологията.
Кметът Благомир Коцев отбеляза, че много важен елемент от решенията, които ще се вземат, е осигуряването на условия за разделно събиране на различни видове отпадъци – стъкло, хартия, пластмаса, метал, но и на биоразградими, зелени и едрогабаритни отпадъци. Той подчерта, че амбицията на неговия екип е да изгради площадки за разделно събиране на отпадъци в петте района на Варна, като на този етап две от тях са в готовност скоро да бъдат разкрити.
По отношение на контрола и санкциите Коцев отбеляза усилията да бъдат приучени гражданите да не изхвърлят отпадъците си извън контейнерите за смет, а фирмите ще продължат да бъдат проверявани и при нужда глобявани за фиктивни договори за сметоизвозване.
Кметът Коцев участва и в награждаването на победителите в обявения от НСОРБ Национален младежкиконкурс „Аз за моята община: един проблем – едно решение“. Участниците в него имаха задача да предложат кампания сред гражданите на своята община за насърчаване на разделното събиране на отпадъци.
Специална награда на Община Варна получи Карина Цветкова от Варна, студентка от СУ „Св. Климент Охридски“, която е разработила образователната игра „Приключенията на Кутийка“. Идеята й е насочена към най-малките – децата в детските градини и началния училищен курс с цел от най-ранна възраст да бъдат приучени да събират разделно отпадъците.
В рамките на конкурса бяха наградени още проекти за преработка на непотребни вещи, за мобилно приложение–игра и други. Специално отличие получи проектът на арх. Таня Харалампиева – „3R – reduce, reuse, recycle“(намали, използвай отново, рециклирай) за решение на проблема с разхищението на хранителни продукти.
Националният конкурс по повод Деня на българската община и местното самоуправление предшества Годишната среща на българските местни власти, която ще се проведе от 13 до 15 октомври. в к.к. „Албена“.
Засетите площи с пшеница в област Добрич към момента са 1 064 220 дка, с ечемик са засети 140 100 дка и с рапица засетите площи са 67 960 дка. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните в отговор на запитване на БТА. От справката става известно също, че най-много декари с трите култури има засети в община Добричка. Площите..
От 21:00 на 16.11 до 07:00ч на 17.11.2024 г. турската митническа администрация спира обработката на товарни превозни средства на ГКПП Лесово и ГКПП Капитан Андреево поради въвеждане на нова информационна система за транзит NCTS-P5, съобщиха от Агенция „Митници“. Във връзка с преминаване на Република Турция към фаза 5 на NCTS турската митническа..
Днес ще преобладава слънчево време. По-значителна облачност ще има сутринта по Южното Черноморие. Във вътрешността ще духа слаб западен вятър, който следобед на много места ще стихне. По Черноморието вятърът ще е слаб до умерен от север-северозапад, но постепенно ще се обърне от североизток, като следобед и тук също ще отслабне. Максимални температури..
Инвеститорът на високата сграда до Окръжна болница няма да присъства на следващото заседание на Експертния съвет по устройство на територията, на който трябва да бъде разгледано предложението за изменение на подробния устройствен план за изграждането й, тъй като по думите му последната среща се е превърнала в политически фарс и митинг. Това заяви самият..
Депутати от "БСП - Обединена левица" и "Възраждане" внасят подписка в Конституционния съд за обявяването за противоконституционни начина за сформиране на служебните кабинети и така наречената домова книга, както и избора, който има държавният глава. Двете политически партии предлагат министрите да не могат да притежават двойно гражданство...
Община Варна обяви обществена поръчка за зимно поддържане на пътища, улици и булеварди със срок до 31 март. В зависимост от метеорологичните условия дейностите могат да се извършват и по-късно от тази дата. Изпълнителят е длъжен да осигури за целия зимен период 24-часова готовност за изпълнение на дейностите, съобщават от общинския пресцентър. Зимното..
При строежа на новия физкултурен салон на VII СУ „Найден Геров" са допуснати сериозни конструктивни дефекти. Това сочи експертен доклад за резултатите от обследването на актуалното състояние на недовършения строеж. Данните изнесе по време на заседанието на Постоянната комисия по "Младежки дейности и спорт" заместник-кметът по образованието Павел Попов,..