Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Факти за тромбозата

На 13 октомври отбелязваме Световния ден на тромбозата – глобална инициатива, която цели повишаване осведомеността за това състояние, което често се подценява и неразбира.

Тромбозата се характеризира с образуването на кръвен съсирек или тромб във вените или в артериите и по този начин да затрудни или спре кръвотока през засегнатия съд. Това е едно потенциално сериозно заболяване, което може да доведе до различни проблеми, в това число инфаркт, инсулт или други тежки усложнения, коментира д-р Светозар Марангозов, част от екипа на Клиника по съдова хирургия на ВМА.

Може да няма симптоми – кръвните съсиреци може да са асимптоматични или да причинят уголемяване и болка в крайника или ръката.

Кръвните съсиреци могат да се отделят – кръвните съсиреци могат да се отделят и да се преместят в белите дробове (белодробна емболия), причинявайки проблеми с дишането, понякога и смърт.

Някои пациенти са по-уязвими – хората с автоимунни заболявания са изложени на повишен риск.

Без рутинен скрининг – налични са рутинни скринингови тестове за често срещани заболявания като диабет и висок холестерол, но няма базирани на доказателства скринингови тестове за кръвни съсиреци.

Начинът на живот е важен за превенцията – някои рискови фактори – като възраст или фамилна анамнеза са непроменими.

Защо Световният ден за борба с тромбозата е важен? На първо място говорейки за този проблем, повишаваме информираността на хората за него и ги насърчава да водят по-здравословен начин на живот. Обединяваме се за добра кауза, коментира д-р Марангозов.

Има два основни вида тромбоза: венозна и артериална. Първата може да бъде причинена от заболяване или нараняване на вените на краката; неподвижност на крайник (най-често долен) по някаква причина; счупена кост; затлъстяване; наследствени заболявания; автоимунни заболявания или пък прием на лекарства, които повишават риска от съсирване. Артериална тромбоза може да бъде причинена от втвърдяване и стесняване на артериите, наречено атеросклероза. Когато възникне артериална тромбоза в кръвоносен съд в мозъка, това може да доведе до инсулт.

Рисковите фактори и за двете състояния в по-голяма си част се припокриват, подчертава съдовият хирург.

Рисковите фактори за венозна тромбоза могат да включват:
 

  • Фамилна анамнеза за кръвен съсирек в дълбока вена, наречена дълбока венозна тромбоза
  • Анамнеза за дълбока венозна тромбоза
  • Хормонална терапия или противозачатъчни лекарства
  • Бременност
  • Нараняване на вена, като например от операция, фрактура или друга травма
  • Липса на движение, например след операция или по време на дълго пътуване
  • Наследствени нарушения на кръвосъсирването
  • Централен венозен катетър
  • Напреднала възраст
  • Тютюнопушене
  • Наднормено тегло или затлъстяване
  • Някои заболявания като рак, сърдечни заболявания, белодробни заболявания или болест на Крон
  • Рисковите фактори за артериална тромбоза могат да включват:
  • Тютюнопушене
  • Диабет
  • Високо кръвно налягане
  • Висок холестерол
  • Липса на активност и затлъстяване
  • Лоша диета
  • Фамилна анамнеза за артериална тромбоза
  • Липса на движение, например след операция или по време на дълго пътуване
  • Напреднала възраст
Симптомите на всеки човек могат да варират, но задължително трябва да потърсим специализирана помощ при болка в единия крак (обикновено прасеца или вътрешната част на бедрото); подуване на засегнатия крайник; болка в гърдите; изтръпване или слабост от едната страна на тялото; внезапно нарушение на съзнанието.

Лечението на тромбозата обикновено включва антикоагулантни лекарства, които помагат за предотвратяване на образуването на нови тромби и поддържане на нормалната циркулация на кръвта.

По отношение на превенцията, всеки от нас може да вземе елементарни мерки, като:
 
  • Повишаване н физическата активност
  • Извършване на упражнения на краката по време на дълги пътувания
  • Спиране на тютюнопушенето
  • Корекция на тегло
  • Контрол и лечение на други заболявания като диабет, високо кръвно налягане и висок холестерол.

По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Днес е световният ден на баклавата

Днес – 17 ноември, е световният ден на любимата на милиони хора в различни части на света баклава, съобщава турското министерство на културата и туризма.  Световният ден на баклавата е празник на една вековна традиция, възникнала в Месопотамия, а днес почитана на всички континенти. Десертът се смята за един от най-вкусните в турската кухня, като освен..

публикувано на 17.11.24 в 09:37

Варненският театър се включва в Нощта на театрите

С три поредни спектакъла Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" ще се включи в 12-ата Нощ на театрите.  От днес до 17 ноември театърът ще предложи на зрителите си четири хитови спектакъла със специална пакетна цена.  Във фокуса на Нощта на театрите тази година е 80-годишнината от Народния съд, действал в България между декември 1944 и април..

публикувано на 15.11.24 в 15:55

Ученици от СУ "Гео Милев" научиха как да се уважават повече по методи, разработени във Варненския свободен университет

Ученици от СУ "Гео Милев" във Варна се научиха как да преодоляват агресията, да са по-добри един към друг и да се уважават. В училището са приложени методологичните разработки на проф. Румен Стаматов, ръководител на Центъра за позитивно образование на Варненския свободен университет. Това каза Николинка Даскалова - главен секретар на ВСУ „Черноризец..

публикувано на 15.11.24 в 14:17

Варна се подготвя за Коледа, изграждат постамента на шадравана на площад "Независимост"

Подготвя се коледната украса във Варна. Работници поставят дървения постамент на шадравана до Драматичния театър "Стоян Бъчваров".  Украса е монтирана и по бул. "Княз Борис I".  Светещите гирлянди се поставят около стволовете на дърветата в централната градска част.  Живото коледно дърво до театъра все още не е украсено.  По традиция..

публикувано на 15.11.24 в 10:35

Започват коледните пости

Коледните пости, наречени още Рождественски пости, започват след Коледни заговезни от 15 ноември и продължават до 24 декември включително. Те са последните многодневни пости за годината. Случва се датата да се измести, ако Коледни заговезни се падат в дни на строг пост – сряда и петък. Понякога постът се нарича Филипов, тъй като по традиция започва в..

публикувано на 15.11.24 в 06:30

Казвам се Димитър и съм анонимен алкохолик

Болестта на 48-годишния мъж се развива за около 7 години. През 2015 година губи работата си и остава затворен вкъщи. В началото започва да пие от обяд, но идва момент, в който пие от сутринта. Три-четири месеца след това Димитър вече пие денонощно. Признава, че не е можел да изкара повече от два часа без алкохол. Стига до един литър концентрат на..

публикувано на 14.11.24 в 16:22

Десетият национален конкурс-рецитал по творби на Вапцаров ще се проведе на 30 ноември

Десетият национален конкурс-рецитал по творби на Никола Й. Вапцаров, предназначен за любители , ще се проведе на 30 ноември, от 9:00 ч. в зала „Вапцаров“ на Висшето военноморско училище, носещо името на поета. Наградният фонд е осигурен от Община Варна, а събитието е част от програма "Младежки дейности 2024", на дирекция "Образование и младежки..

публикувано на 14.11.24 в 16:04