До средата на следващата година партньорите по "MARMAPS" ще обработят данните за биоразнообразието в басейна на Черно море и ще ги публикуват в обществено достъпен уеб сайт. Крайната цел на дейностите е да повиши природозащитния капацитет на региона. Това съобщи Ема Гилева - председател на Черноморската мрежа на неправителствените организации.
Дейностите на експертите са насочени към сътрудничеството в Черно море, а целта им е повишаване на знанията за развиване на ценните екосистеми. Участниците подкрепят редица инициативи за опазване на морската среда на регионално равнище.
Данните ще бъдат обработени в Гърция.
"Дейностите стъпват на базата на утвърдено сътрудничество между четирима партньори в региона - Черноморската мрежа на НПО, Солунския университет "Аристотел", НПО "Маре нострум" - Румъния и Черноморския клон на Украинската екологична академия на науките", поясни Гилева.
До дни ще бъде обявено началото на фотоконкурса "Чудният свят на Черно море - поглед към биоразнообразието", в рамките на който до края на годината могат да се изпращат снимки. Председател на журито е популярният подводен фотограф Пламен Вукадинов. Това лято специалистът се е натъкнал на много мъртви морски обитатели, а неприятният факт, споделен за Радио Варна от Вукадинов, се дължи на високата температура на водата това лято. 29 градуса беше водата на север, обобщи той.
Морската система е подложена на силен натиск от човешките дейности, което води до излишък на хранителни вещества в морските води, висока степен на експлоатация на живите организми и нестабилното състояние на околната среда.
Подробностите чуйте в репортажа на Даниела Стойнова.
Близо 200-годишният каварненски храм „Св. вмчк Георги“ за поредна година намира своето ново и оригинално художествено пресътворение в превърналите се в традиция художествени календари. Целта е популяризирането на църквата и нейната история. Новото издание е с творбата на двама невръстни художници – шестгодишните близнаци Илиян и Константин..
Най-известната игра с думи в света с 13 букви? Това е кръстословицата. Днес тя отбелязва 111 години от първата си поява във вестник "Ню Йорк Уърлд". Това се случва на днешната дата през 1913 година. Играта, която тогава носи името Cross Word Puzzle или в буквален превод пъзел с кръстосани думи, е публикувана от журналиста Артър Уин , считан за баща..
Всяка седмица в събота в Приюта за бездомни кучета в Каменар ще се организира ден на отворените врати , каза за Радио Варна Димитър Георгиев от Rotaract club Варна. Инициативата е като продължение на успешната кампания "(Не)Сам вкъщи", която от варненската организация проведоха преди няколко седмици в приюта, когато дарители донесоха коледна..
В навечерието на празниците в алтернативното пространство за култура във Варна "Хале3" ще се проведе първото издание на инициативата "(Не)Коледен базар". Тя ще продължи два дни - на 21 и 22 декември. "Първоначалната идея беше събитието да се казва Коледен (Не)базар, защото то не е като традиционните коледни базари, а е по-скоро като фестивал с..
„Чистата Коледа“ – една от малкото коледни кампании в България, посветени на опазването на околната среда, отново ще обедини усилията на десетки малки и големи доброволци. Седмото ѝ издание е подкрепено от три черноморски общини – Созопол, Приморско и Царево, а акциите по почистване ще се проведат на плажовете Аркутино (26.12) и Ахтопол..
С подаръци и детско тържество бяха зарадвани най-малките пациенти в Университетската болница "Св. Марина" във Варна, които в навечерието на Рождественските празници са хоспитализирани в болницата. Белобрадият старец влезе по нестандартен начин при децата, като се спусна от покрива по фасадата на лечебното заведение и прикова погледите на пациентите и..
Навръх Игнажден, когато според българските вярвания настъпва новата година и всеки стопанин очаква в дома му да влезе добър човек, кметът на Варна Благомир Коцев посрещна коледарите от Средно училище "Елин Пелин". Традиционни коледарски песни и наричания за здраве и берекет през годината огласиха сградата на Община Варна. Празникът продължи с..