Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Лалева в Балчик: Нека дадем това, което ни коства най-малко, но най-трудно правим

Смирени и готови да дадат това, което ни коства най-малко, но най-трудно правим – да се обичаме. Такива бяха усещанията в Балчик снощи след представянето на „Пътища от огън“ – третият роман на Мария Лалева. Това е книга не за войната, а за любовта. Любовта, която е по-голяма от религиите. Любовта – нашето призвание, за да може този свят да се спаси. Книга като покана – да открием колко много любов има в нас, сподели в притихналата зала авторката, която среща балчишката публика с всяка своя творба, защото тук тя не идва на гости, а се прибира у дома, където трябва да си най-искрен.

„Благодаря на всички за вниманието и обичта, която получавам тук. Благодаря и на себе си, че стигнах до Балчик, защото аз почти нямам небалчишка книга.  Тук или редактирам, или пиша“ – изрази признателността си към своите домакини от Белия град тя.„Това е най-различната ми, най-човешка книга. Книга за любовта. Толкова любов ще видите в нея, толкова прошка, милост, приятелство, осъзнаване, трансформация, че ще разберете накрая, че огънят, освен че може да изгори и взриви един свят, той може да бъде прибран в огнището да топли и да създава уют. Истината е, че това е пътят на огъня сам за себе си. Пътят, който тръгва от Сирия. Имаме сирийски преподавател по история, който бяга от войната с малката си сестра, която онемява при едни бомбардировки. Стига до България. Всъщност това е книга за България. И започва с едно изречение, на което много държа. Винаги държа на първото изречение във всеки от романите си, както „Живот в скалите“ започва с „Аз съм най-щастливият сирак на света“, „Пасиансът на архангелите“ –с „Февруарското слънце бодеше очите“, тук започвам с „Жените пееха на хляба“. По-дълбока дефиниция за любов, близост и вграждане на женската енергия, топлина и любовта не знам, затова завърших и така книгата“ – обърна се към присъстващите Лалева да извикат любовта в себе си.

Представихте и трите си романа в Балчик, град, който е свързан с вас. Балчик преди повече от две години и половина посрещна украинци, бягащи от руската инвазия в страната им. От какво е вдъхновена тази книга?

Книгата не е вдъхновена. Имаше много дълго наблюдение и потапяне в неспособността на човека да премине границата на разделението между наши и чужди, между това как мерим с двоен аршин дори бежанците – едните ги ненавиждаме , а за другите отваряме обятия. Затова реших да пиша за тези, които ненавиждаме, да се попитаме защо. Защо на едните имаме способността да придаваме човешки лица и да посрещаме като хора,  а другите – не.
Най-важното за мен беше да насиля себе си, защото и аз страдах от такива предразсъдъци, да видя къде се корени предразсъдъкът. Той има много дълбоки корени. Това е насаждано с години – омразата към чуждата вяра, към чуждия континент, към чуждите навици. Трябваше да предизвикам себе си, защото човек ако не предизвика себе си, не преодолява нищо в себе си. Плъзга се в общите клишета. Това беше – нямаше вдъхновение, то дойде после, когато започнах да пиша, когато всъщност разрових всички тези неща и се потопих в историята и започнах да я напасвам, и тя започна да се търкаля.

Пожелавам ви многобройните ви читатели да стигнат до вашите мисли.

Надявам се да приемат новото ми лице, защото то е покана да открият своето ново лице и те самите.

След Балчик на 17 октомври, срещите с читателите на Мария Лалева продължават - във Велико Търново (21 октомври), Ловеч (22 октомври), Сопот (23 октомври), Казанлък (24 октомври), Стара Загора (29 октомври), Нова Загора (30 октомври), Димитровград (31 октомври) и Ямбол (28 октомври).

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30