Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реставраторите на варненския музей работят без необходимата лаборатория


Реставраторите на Регионален исторически музей (РИМ)-Варна извършват реставрационната дейност на няколко различни места, вкл. един коридор и два фургона в двора на музея и от години са лишени от така необходимите им лаборатории. Вече 16-та година най-големият извънстоличен музей, който е общински, очаква община Варна да предложи подходящ за дейността общински имот. Това алармира днес ръководството на РИМ-Варна. Проблемът възниква през 2008 г., когато с решение на Министерство на културата къща-музей „Георги Велчев“ е предоставена на Градската художествена галерия и реставраторите на музея трябва да я освободят. През годините са предлагани неподходящи места, вкл. такива без ел.захранване или за основен ремонт, за какъвто музеят средства няма. Най-подходящи са помещенията на петия етаж в сградата на Стоматологията, където има всички условия, тъй като са били зъботехнически лаборатории, отбеляза Игор Лазаренко. Там има ток, вода, асансьор и СОТ  и не на последно място добра вентилация, защото реставраторите работят с отровни и органични разтворители, допълни директорът на музея.

Сега предстои реставрация на най-новата сензационна находка – мраморната статуя на Гай Марий Хермоген. Затова в този момент отново алармирахме ръководството на община Варна за проблема, каза Лазаренко. В голямата сграда на музея всички помещения, които не са експозиционни са заети с фондовете на Археологическия, но и на другите музеи в системата на РИМ (Етнографски, Възраждане, Нова история, Побити камъни, Аладжа манастир), които от своя страна се помещават в много стари сгради с други проблеми, обясни доц. д-р Мария Манолова, завеждащ отдел "Археология". Това са общо 160 хил. инвентарни единици, добави Манолова.

2026 г. ще е юбилейна за РИМ-Варна 120 г. от създаването му, отбелязаха археолозите.  

През годините реставраторите напускаха по свое желание, заради неподходящите условия. Така от 5-6 човека останаха само двама. А "Рставратор" е дефицитна специалност, допълни Игор Лазаренко.

Ежегодно постъпват артефакти от археологическите разкопки и от граждани. Прави им се първично почистване и реставрация. Ще се окажем в ситуация за застрашаване на паметниците, които съхраняваме, казаха още археолозите.


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00