Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Морската медицина и екология във фокуса на Варненския фестивал на науката

Морска медицина и метеорология, екосистемата на Черно море, как учени от Варна работят с френски колеги и измерват различни показатели за състоянието на морската среда по целия свят и в Черно море - това са само част от акцентите на третото издание на Варненския фестивал на науката между 24 и 27 октомври. 

И още - сред темите са още взаимодействието между вирусите и хората, алтернативните форми на живот, тайният живот на ледниците, как дроновете помагат на учените с набирането на данни, космическите загадки, геномът на България – това са само част от темите. Програмата предлага 90 индивидуални събития, в няколко зали и пространства едновременно, които в дните на фестивала получават своите фестивални наименования. Посетителите ще могат да избират между презентации и научни шоута, прожекции на документални и игрални филми, записи от събития с чуждестранни гости от софийското издание на фестивала тази година, работилници, и атрактивни демонстрации и експерименти на щандове.

Третото издание на Варненския фестивал на науката цели да представи по достъпен и атрактивен начин актуалните теми, по които работят изследователи, технолози и иноватори в университетите и институтите във Варна и страната. Знанието за човешкото здраве и здравето на планетата, за космоса и технологичните иновации са директно свързани с ежедневието и качеството на живота на всеки един от нас, и допринасят за утвърждаването на критическото мислене в борбата с дезинформацията и конспиративни теории, посочва Любов Костова от Фондация "Красива наука" - основен организатор на фестивала. Целия разговор с нея чуйте в прикачения звуков файл в началото на публикацията. 

Първите два фестивални дни са отделени на училищата от региона, за която учители вече резервираха места за над 530 ученици. Тя започва в 9:30 ч. на 24 октомври с шоуто „Влакна и въжета“, което дава първи досег на учениците със знанието за материалите и защо това е важно в ежедневието. 

Във филмовата програма са включени филми на National Geographic за дивата природа, както и документалният филм за живота на проф. Минко Балкански. За ученици, които изучават английски и френски език има прожекции на събития с чуждестранни учени, записани по време на гостуването им на Софийския фестивал на науката през май, които ще бъдат показани за първи път пред публика извън залите. Професиите на Антарктида, с какво се занимават минералозите и еколозите, как технологиите помагат за изучаване на ледниците са все теми в помощ на професионалната ориентация на младите хора. Специално за младите хора във Варна гостува и научно-популярният театрален спектакъл „Дългият път към звездите“, който представя последните научни теории за произхода на Слънчевата система и живота във Вселената. Автори и участници в спектакъла са астрофицикът доц. д-р Владимир Божилов и режисьорът и актьор Димитър Узунов. Със свой спектакъл за „Ресторант на края на Вселената“ участват и ученици от кръжоците по астрономия към Народна астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ – Варна, под ръководството на д-р Ева Божурова. 

В следобедните и вечерни часове на 24 и 25 октомври, и цялата програма през уикенда – има събития за деца, семейна публика и възрастни. Планираните събития за деца са програмирани успоредно с теми от интерес към родителите им.

Важна цел на фестивалните организатори е да представят работата на варненските учени, технолози и иноватори. Хидробиологът проф. д-р Валентина Тодорова от Института по океанология – БАН във Варна ще представи еволюцията и съвременните структура и процеси в черноморската екосистема. Метеорологът от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна д-р Венета Тодорова ще разкаже как се правят прогнозите така, че ние да планираме спокойно почивка на нашето Черноморие и да не се притесняваме да излизаме за риба или разходка в морето. Екологът д-р Александър Зарков от Университетски ботанически градини към СУ „Св. Климент Охридски“ във Варна ще въведе най-малките природолюбители в безкрайно разнообразния и интересен свят на Ботаническите градини. Французинът Ян-Ерве Де Рок от институцията, която координира плаващите устройства на Argo в Европа и ас. Виолета Слабакова от Института по океанология – БАН ще разкажат как съвместният им проект ползва иновативни автоматични профилиращи буйове за подаване на сателитни данни за проследяване на морската среда.

Наред с това в програмата са включени записи на английски език от събития от софийския фестивал: белгийски космолог, работил дълго със Стивън Хокинг; австрийски радиохимик, член на Националната лаборатория в Лос Аламос; американски астрофизик, част от мисията на НАСА за връщане на проби от астероид OSIRIS-REx; китайски палеонтолог.

В тридневната програма на научния форум са включени освен множеството лекции, но и работилници, демонстрации и презентации. Пълната програма може да видите на сайта на Фондация "Красива наука".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненски ученици ще вземат участие в научно изложение в Люксембург

Варненските ученици Дивна Иванова и Николай Иванов от кръжока във Народната астрономическа обсерватория "Николай Коперник" ще вземат участие в Научното изложение в Люксембург (Luxembourg International Science Expo) през есента. С представянето на проекта "Повърхностна фотометрия на галактики", награден на Панаира на науките и иновациите, талантливите..

публикувано на 23.01.25 в 16:30

Във Варна се търсят 19 приемни семейства

За необходимост от набиране на 19 приемни семейства съобщиха от Комисията за детето при Община Варна.  25 семейства са проявили интерес да кандидатстват за приемни грижа, 8 от тях вече са попълнили документи, а други 4 са в процес на проучване и обучение, съобщиха от общинския пресцентър. По данни на областния екип по приемна грижа общо 116 са..

публикувано на 23.01.25 в 13:44

Българската баница със сирене в топ 15 на най-добрите тестени храни в света

Че няма по-хубаво от баницата си го знаем. Един от символите на българската кухня е "галил" небцето на толкова много чужденци и е едно от първите неща, които туристите в България искат да опитат. Традиционната българска баница със сирене получи поредно признание, попадайки в топ 15 на най-добрите тестени храни в света за тази година. В класацията на..

публикувано на 23.01.25 в 13:03

Наградиха победителите в още три спорта на Общинските ученически игри

След оспорвани финални срещи бяха излъчени шампионите в още 3 вида спорт от Общинските ученически игри 2025 г, организирани от дирекция „Спорт“ към Община Варна. При отлична организация в зала „Колизеоне“ на морската столица се проведе финалния турнир по тенис на маса за три възрастови групи. При V – VII клас победител при момчетата е Мирослав Шмидт,..

публикувано на 23.01.25 в 10:37

Застрашено ли е от събаряне близо 100-годишното читалище във "Виница"?

Опасения, че има възможност 100-годишната сграда на читалище "Прогрес -1927" в квартал "Виница", което след 2 години също става на един век, да бъде съборена, има председателят му Гергана Стоянова. Притеснението й е продиктувано от писмо на временно изпълняващия длъжността районен кмет Мартин Баръмов до кмета на Варна. В него са посочени мотиви към..

публикувано на 23.01.25 в 10:05

Адресите без ток

В периода 20.01.2025 - 24.01.2025, от 9:00 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Невша – клиентите, електрозахранени от ТП 3. Ще се редува поетапно изключване на отделни клонове от мрежа НН, така че да не се лишават от..

публикувано на 23.01.25 в 05:00

Отново можем да наблюдаваме Парад на планетите - шест се подреждат в редица

Започна Парадът на планетите, астрономическото явление, при което няколко планети от Слънчевата система се подреждат от едната страна на Слънцето. 6 планети от Слънчевата система застават в една редица. Това каза астрономът Ева Божурова. Феноменът ще е удобен за наблюдение и в удобно време, не толкова късно през нощта. С телескоп или с бинокъл с..

публикувано на 22.01.25 в 18:40