Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три пъти на връх Ботев за един ден

Снимка: Константин Костадинов

Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки продължителността на преходите, има любители на планината, които изпробват собствените си физически граници. Като Констанитн Костадинов от Плевен.

Представете си следната картина – туристическата спалня на връх Ботев. Препълнена. А навън мъглата е толкова гъста, че може да се реже с нож. В някакъв момент вратата се отваря и вътре влиза младеж, бурно посрещнат от съдържателя на спалнята с вика – „Ей, този вече за трети път се качва на Ботев днес“.

На мен ми трябваха седем часа, за да стигна отново до върха от хижа "Триглав". Поинтересувах се, кой е младежът. Оказа се от Плевен и планинското бягане му е страст.

"Бягам от скоро. В парк "Кайлъка", където ходя да тренирам, минаваха едни момечта сутрин в шест часа. Тичаха. Заприказвах се с тях, поканиха ме някой път да побягам с тях. И така почнах. Малко на шега."

Започва да ходи с тях в планината. Всеки свободен час е горе. Докато не решава, че ще опита за един ден три пъти да качи първенеца на Стара Планина – връх Ботев.

"Това ми беше една от целите за годината. Лично си я поставих да го кача три пъти. През връх Млечен чал, където е малко по-трудно. Повече денивелация. Целта ми беше да събера 5 000 метра положителна денивелация в рамките на деня. Понеже там процента на наклона е за по-малко километри доста голям. И реших, че ще мога да ги направя в рамките на 45 километра." 

Обикновено при състезанията по планиско бягане подобна денивелация се постига за двойно повече километри, споделя опита си Константин Костадинов. За да осъществи идеята си, тръгва от паркинга под хижа "Плевен".

"По стръмната пътека към хижата. През пистата нагоре, през Млечен чал, заслон "Ботев", върха. Цялото нещо ми отне към 15 часа с почивките. Имах си съпорт. Едни приятели дойдоха за първите две качвания. Времето към края беше малко по-лошо. Вие видяхте сам, че имаше вятър и мъгла горе. Но надолу всичко беше наред и успях да го завърша успешно, както си го бях планирал."

За две години Константин Костадинов е качвал връх Ботев 14 или 15 пъти. Последните три в един ден за 15 часа.

Повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23