Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти:

За опазването на полезащитните пояси горските стопанства трябва да получават субсидии като земеделците



През последните пет години се наблюдава интензивен процес на съхнене на някои от основните дървесни видове, участващи в конструкцията на полезащитните пояси в Добруджа. До 2019г. съхнене при брястовете и американския ясен. След 2020г. масово изсъхване на планински и полски ясени. През 2023г. е констатирано при акациевите горски пояси, а от 2024г. започна да се развива процес на съхнене и по дъбовете – към момента най-силно са засегнати червеният дъб и церът.

Тези данни изнесе на международна конференция на тема “Възстановяване на горски местообитания” в средата на месеца експертът лесовъд инж. Радослав Радев, организирана от природозащитната организация Световен фонд за дивата природа – България (WWF България), в партньорство с Югозападно Държавно предприятие. Експерти от седем европейски страни, сред които България, Гърция, Унгария и Румъния,обсъдиха важни въпроси, свързани с пожарите в горите, екстремните температури през последните години и тяхното влияние върху различните екосистеми и др.

Инж. Радев, който е и заместник-директор на Държавното ловно стопанство в Балчик, представи мерките, които прилагат стопанствата от област Добрич за възстановяване на тази линейна инфраструктура, която спомага за запазване на биоразнообразието в района , но и подчерта необходимостта от подпомагане запазването на това национално богатство, засегнато от климатичните промени, впоследствие от различни вредители. Със собствени средства и по проекти за горските е непосилно да се справят.

 „Ако има сериозна зима и снежна покривка, веднага ще падне популацията на основните вредители и ще се осигури добро влагозапасяване. Така част от поясите ще могат да се самовъзстановят, но там, където има необратими процеси, единственият вариант, който остава, е да бъдат подновени. Поясите заемат от 2 до 3 процента от общата площ на Добруджа, повишават плодородието с 10 до 30%. За всички съседни площи земеделците получават субсидии, а ние за тези 2-3 процента не получаваме никакви субсидии. Ако се получаваха субсидии за поясите като част от агролесовъдската система, каквато всъщност те са, тогава ние щяхме да се чувстваме много по-спокойнии свободни да можем да си вършим по-спокойно работата, а не да се чудим по какви проекти да намерим пари. Добруджа е с най-малка лесистостспрямо другите части на страната ни и със сигурност за всички е по-добре процентът да е по-голям“ – коментира инж. Радев.

"В ми­на­ло­то праш­ни­те бу­ри са би­ли не­що оби­чай­но и ако се­га поя­си­те не бъ­дат въз­ста­но­ве­ни, Жит­ни­ца­та на Бъл­га­рия от­но­во ще бъ­де из­пра­ве­на пред проб­ле­ма с от­вя­ва­не­то на чер­но­зе­ма в мо­ре­то и лип­са­та на как­ви­то и да е ус­ло­вия за зе­ме­де­лие", ка­те­го­ри­чен е инж. Ра­дос­лав Ра­дев.

Доказано е, че земеделските площи, защитени от горски пояси, увеличават реколтата с 15-35%; ерозията там е спряна; праховите частици намаляват, а замърсяването на въздуха намалява от 2 до 4 пъти.

Тези икономически ползи са измерими ипо-известни на широката общественост, но една от най-важните ползи от системата за защитени горски пояси е, че тя създава условия за възстановяване и поддържане на биоразнообразието на региона. Има огромни територии, където горските пояси са единствените места, подходящи за обитаване и размножаване на дивите животни. И е изключително важно, че тези пояси осигуряват непрекъснати коридори, които свързват най-отдалечените гори. Специфичният микроклимат на поясите, подобен на този на естествена гора, създава условия за многократно увеличаване на растителното видово разнообразие - подчертава още експертът.

Той е изчислил, че са нужни над 4000 ле­ва на декар за период от 4-5-6 години за съз­да­ва­не­то на 1 де­кар нов по­ле­за­щи­тен пояс, ка­то в су­ма­та вли­за раз­дро­бя­ва­не на ос­та­тъ­ци­те от сеч­та, фре­зо­ва­не с шре­дер, поч­во­под­го­тов­ка, за­ку­пу­ва­не на фи­дан­ки, за­ле­ся­ва­не, от­глеж­да­не и мн.др. В съ­що­то вре­ме при­хо­ди­те от дър­ве­си­на от съ­ща­та площ са най-много 926,40 ле­ва при ясе­на и 489,22 ле­ва при ака­ция­та. Спе­циа­лис­тът ко­мен­ти­ра пред учас­тни­ци­те във фо­ру­ма, че ня­ма как са­мо със сред­ства от из­съх­на­ли­те поя­си да бъ­дат съз­да­де­ни но­ви, ка­то то­ва е проб­лем не са­мо за сто­пан­ства­та в Доб­руд­жа, но и за всич­ки ос­та­на­ли.

"Кон­цеп­ция­та е, че дър­жав­ни­те гор­ски пред­прия­тия след­ва да пое­мат всич­ки раз­хо­ди по сто­па­нис­ва­не­то на го­ри­те, за смет­ка на при­хо­ди­те от дър­во­до­би­ва. Не мо­же и не тряб­ва дей­нос­ти­те по въз­ста­но­вя­ва­не на сис­те­ма­та от по­ле­за­щит­ни­те гор­ски поя­си да за­ви­сят от дър­во­до­би­ва, за­що­то то­ва ще до­ве­де до тях­но­то уни­що­жа­ва­не", категоричен е инж. Ра­дос­лав Ра­дев. Той до­пъл­ни, че част от из­съх­на­ли­те поя­си са за­ле­се­ни със сред­ства от проек­ти­те "Го­ри­те на Се­ве­роиз­то­ка" и "Зе­ми­те и го­ри­те на оре­ла" по прог­ра­ма LIFE на ЕС, но за да бъ­де въз­ста­но­ве­на мре­жа­та от важ­ни­те за зе­ме­де­лие­то и био­раз­нооб­ра­зие­то поя­си, е нуж­но да бъ­де про­ме­не­на ця­лос­тна­та по­ли­ти­ка, нор­ма­тив­на­та ба­за и фи­нан­си­ра­не­то на раз­лич­ни дей­нос­ти в сек­тор "Го­ри". Инж. Ра­дев по­со­чи, че ле­со­въ­ди от СИДП са нап­ра­ви­ли пред­ло­же­ния за про­мя­на в на­ред­би­те и очак­ват те да бъ­дат прие­ти.

"Въз­ста­но­вя­ва­не­то и под­дър­жа­не­то на поя­си­те е важ­но за всич­ки нас, за­ра­ди гло­бал­ни­те про­ме­ни в кли­ма­та", под­чер­та още инж. Ра­дев. Доб­руд­жа е об­ласт­та в Бъл­га­рия с най-мал­ка го­диш­на су­ма на ва­ле­жи­те, или под 500 лит­ра на квад­ра­тен ме­тър, последните години около 300-400л/м2 и то не по време на вегетацията. То­ва, в съ­че­та­ние с най-сил­ни­те вет­ро­ве в Бъл­га­рия, пра­ви Доб­руд­жа из­клю­чи­тел­но су­хо мяс­то. Ко­ли­чес­тво­то на ва­ле­жи­те в ра­йо­на е бли­зо до гор­на­та гра­ни­ца на по­лу­пус­ти­ни­те (200-400 лит­ра на кв. м го­диш­но), по­ра­ди кое­то по­ле­за­щит­ни­те поя­си са из­клю­чи­тел­но важ­ни за за­паз­ва­не на вла­га­та и пло­до­ро­дие­то и.

Чуйте репортажа на Албена Иванова в звуковия файл в началото на публикацията.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Колко НИ струваха извънредните избори за районни кметове?

Допълнителни 370 хиляди лева ще отпусне община Варна за провеждането на частичните местни избори за районни кметове. С парите ще се платят възнагражденията на членовете на секционните избирателни комисии за балотажа. Първоначално в края на септември общинските съветници гласуваха план-сметката на кметската администрация за частичния вот - 1..

публикувано на 21.11.24 в 15:52

На 10 декември публикуват данните на Индекса за местната почтеност на "Прозрачност без граници"

Окончателните данни на Индекса на местната почтеност за 2024 година на Асоциация „Прозрачност без граници“ ще бъдат официално публикувани и споделени на 10 декември. Това съобщи във Варна  координаторът на проекта към асоциацията Кремена Чобанова.  Тя участва в кръгла маса в сградата на Областната администрация на тема „Индекс на местната система..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Варненското село Звездица в очакване на пътни ремонти и изграждане на тротоари по главна улица

Необходимо е финансиране за рехабилитация на уличната мрежа в село Звездица. Това съобщи кметът на населеното място Станислава Христова при срещата си с градоначалника на Варна Благомир Коцев. Средствата са нужни за за асфалтиране на нови улици и за преасфалтиране на други, чиято настилка е компрометирана. В населеното място има необходимост от..

публикувано на 21.11.24 в 13:12
Снимката е илюстративна

Двама арестувани при спецакции в кв. "Възраждане" и центъра на Варна

Двама мъже - на 29 и 42 години, са задържани при две специализирани операции по наркотици и техните аналози на два адреса във Варна. Единият е в централната част на града, а другият - в квартал "Възраждане".  И двамата задържани са добре известни на полицията. При претърсването в апартамента на по-младия нарушител полицаите иззели марихуана,..

публикувано на 21.11.24 в 12:55
Снимката е илюстративна

ВиК-Бургас: Нивата на язовирите в областта са критично ниски

Нивата на обемите на язовирите в Бургаска област са критично ниски, съобщават от ръководството на ВиК, цитирани от БНР-Бургас.  Министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, която е на двудневно посещение в областта, увери че са набелязани мерки за недопускане на водна криза. Тя призова кметовете да осъществяват засилен..

публикувано на 21.11.24 в 12:42
Богдан Милчев

Няма техническа готовност за средна скорост

Няма техническа готовност да се въведе средна скорост на пътя, която да бъде засичана от ТОЛ системите. Това коментира пред Радио Варна председателят на Института по пътна безопасност Богдан Милчев във връзка с предложените вчера от Министерски съвет промени в Закона за движение по пътищата. "Предложението за дефиниране на средна скорост го има в..

публикувано на 21.11.24 в 12:37

1000 лева е разликата в средните заплати във Варна и София

1000 лева е разликата в средните заплати във Варна и София. Средната брутна месечна работна заплата в област Варна за юли 2024 г. е 2 100 лв., за август - 2 088 лв. и за септември - 2 141 лева. По размер на средната месечна работна заплата през третото тримесечие на 2024 г. - 2 109 лв., област Варна е на второ място спрямо другите области в страната,..

публикувано на 21.11.24 в 11:53