Малко досаден е този сюжет с изборите, но няма как да го заобиколим - случва ни се, при това все по-често, отколкото е необходимо. Партии отскачат до салона за разкрасяване. Там ги гримират, оформят прическите, лепват малко силикон - за повече привлекателност и надеждност.
После думите. Те са ясни. Посланието е еднакво навсякъде по света.
„Нужда от нов начин на мислене, нова енергия, нови идеи и цели, вълнуващи предизвикателства и... най-доброто, което може да бъде направено“.
Няма да се увличам в подробности. Всеки знае какво се говори и колко обещаващо звучи то. Който иска детайлна справка, горещо препоръчвам книгата на Майкъл Добс „Къща от карти“. Времето и географията не са променили големите амбиции и отчаяното гонене на успеха.
А какво се случва тук и сега? Живеем на невероятно и много красиво място. С още малко усилия в правилната посока животът в него може да тече изключително леко и приятно, но нещата не винаги се случват по най-добрия начин. Понякога точно обратното: част от тях се осъществяват по труден, заобиколен, на моменти дори мъчителен път... Обикновено сме наясно с причините, но мина време, претръпнахме, свикнахме, приехме, продължаваме напред. В края на краищата можем да вдигнем рамене и с въздишка да отбележим: „Не подкрепям никого“, а после да продължим деня, новата седмица, стария живот. Ние просто продължаваме. Участниците в спектакъла да му мислят, че и за тях става все по-трудно да се доказват. Вече не сме така доверчиви. Имаме опит. Преди чакахме чудото. Вместо него всеки път се явяваше неволята. Явно успя да ни научи. Сега сме оставили чудесата в приказките, където им е мястото, а ние си живеем реалния живот. Какъвто – такъв. Колкото – толкова.
„Не подкрепям никого“ е изказване. Дава възможност напрежението да избие по най-безопасния начин. Междувременно реалният живот неусетно минава. Избори след избори, очакване след очакване, разочарование след разочарование...
Последният сюжет беше досаден. Е, интересно припламнаха искри, свързани с лъжите на някои от кандидатите да ни представляват. Всъщност поправете ме, ако греша, но лъжата е нещо, без което пейзажът доста би се оголил.
Съвременното общество отдавна е надскочило истината и ежеминутно я разтяга като ластик по различни причини и в разнообразни варианти, така че не е зашеметяваща новина, че някой и друг кандидат ни праща за щастливо бъдеще в склада със зеления хайвер.
Проучвания сочат, че за един ден биваме излъгани от 10 до 200 пъти. Това, че някой го прави от избираемо място, е незначителна подробност в океана от лъжи, в който непрекъснато се давим. Методът дори е похвален: вместо да повтаря заблудата, докато я превърне в нещо общоприето, човекът я оформя красиво, опакова я, слага й червена панделка и я пуска да лети свободно по широкия бял свят. И тръгва лъжата, блестяща и красива, да привлича като магнит нищо неподозиращи доверчиви хора.
Според Памела Майер – известен експерт по лъжата, последната може да има еволюционно значение и колкото по-интелигентен е даден вид, толкова по-склонен е да мами и заблуждава.
Не че е успокоение...
Добре. Затваряме сюжет, който с времето стана досаден и изтощаващ. И продължаваме напред. Аз обаче вярвам, че след две, три, пет, десет години всичко ще бъде различно, защото идват поколения, които вярват в добри и смислени каузи, виждам как се стараят да изчистят живота от лъжите, да влеят в него енергия и почтеност и да постигат напредък. И така ще бъде.
Автор: Даниела Иванова
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..