На 1 ноември – Деня на народните будители, Варна ще бъде домакин на авторската идея на Радослав Първанов „Счупената вяра“. Фото-проектът цели да покаже и разкаже историите на изоставени православни храмове, на част от които вече са подети кампании за възстановяване.
Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино. Изложбата ще бъде благотворителна, като фотосите, техни копия, календари и каталози, ще се продават благотворително.
Последните няколко години идеята печели стотици съмишленици след множество медийни изяви на автора. Така той, чрез своята аудитория в интернет, успява да обедини хората и да набере средства за рушащи се църкви, първоначално в Габровска област, а по-късно и в други райони.
„Идеята се роди сама, обикаляйки планините се натъквах на тях – рушащите се храмове. Тихи свидетели на историята, влизащи в полезрението на хората, само ако има какво да се открадне от тях или някоя от тях се срути. Така една по една показвах в социалните мрежи тези църкви. Докато един ден, по-точно една нощ, не срещнах на улицата стар приятел, който ми сподели за инициативата, тръгнала в неговото село да реставрират почти 100-годишната им църква. Тогава той ме покани да я снимам, да разпитам старите хора и да я покажем. Седмица след разказа ми, публикуван в интернет, имахме събрана огромна сума от дарения. Тогава разбрах за истинската сила на моето влияние в интернет и хората, които ме следват. Тази кауза достигна до правилните хора, а какво ли би станало, ако се обединим и за други?! Медиите „попиха“ темата от раз, без да им предлагам, сами я поискаха. Започнах да помагам на храмовете един по един, а медийната популярност на идеята растеше. Запитвания да снимам и показвам храмове заваляха от цяла България. Тогава разбрах – тази работа ще я бъде.“, посочва за фотографската си идея авторът Радослав Първанов.
Името „Счупената вяра“ Радослав Първанов дава след снимките в поредната рушаща се църква – тази в тревненското село Скорците. Храмът „Свети Великомъченик Димитър“ със своето достолепие, съграден през бунтовната 1876 година, със своята осанка сам „казва“ на Първанов как да нарече идеята си. От тогава той обозначава с името „Счупената вяра“ всяка серия снимки, която публикува в интернет, след него посочва и името на храма.
Освен да провокира и подпомогне кампании за възстановяване на източно-православни храмове, Първанов успява и да вдъхнови творци, които да създадат своите произведения след делото по разказване историите на рушащите се храмове. С фотографския проект „Счупената вяра“, той вдъхновява младия автор Ваня Бойчева да напише своята дебютна история „Грехът на монаха“, която ще излезе на бял свят също през ноември 2024 г.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..