Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поетесата Теменуга Маринова: На тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата

Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова. 

Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях всичко в света, в който съществуваме, все още не е рухнало, каза Маринова. Според нея е задължително българският учител днес да бъде и будител. "Съвременните будители са тези, които крепят покрива", заяви поетесата. 

По-трудно ли е да си будител днес?

Винаги е трудно, когато вършиш нещо насила, когато го вършиш по повика на сърцето си - не си считаш труда. Нито ти е трудно, нито ти е лесно, просто живееш така.

Маринова определя себе си предимно като поет. "Защото поезията ми е страст от малка. Човек се ражда така - за добро или за лошо, но няма как - трябва да си изпълняваш предназначението", обясни тя. 

Това, което в момента се нарича поезия, е просто едно плъзгане по повърхността, свеждат поезията до една метафора, която и не винаги е много сполучлива, с пълен отказ от ритмика и ритъм, което влияе върху ДНК-то ни. Защото най-важното нещо в един език е мелодията, децата се учат да говорят не като имитират точно думите, а интонацията. И ако ние се откажем от това, означава, че се отказваме от генофонда си.

Музика, мисъл и магия са трите "М", необходими за да разберем дали едно стихотворение си струва или не, но те трябва да съществуват едновременно. "За да напишеш едно стихотворение, трябва да си слязъл в ада и да си изпитал всичко, което може да изпита едно човешко същество, и да си оцелял - това са особени опити, които не пожелавам на всеки", сподели Теменуга Маринова. 

Преди няколко дни тя представи пиесата "Крал, наречен Лир" в отдел "Изкуство" в Регионалната библиотека "Пенчо Славейков".  




Маринова описва пиесата по-скоро като символна, отколкото като абсурдистка. "Защото при нас в момента трудно можем да направим абсурд, тъй като ние живеем в абсурда... "Крал, наречен Лир" е за властта", обясни Маринова. 

"Още при появата на абсурда в литературата трябваше да се досетим накъде сме се запътили. Той беше логична реакция на нелогичните събития, създавани от хомункулуси и ние постепенно стигнахме до пълната условност на съществуването си. Човек за човека стана емотикон. „Крал, наречен Лир“ е символна пиеса за мига преди великото срутване на клинописната ни цивилизация. По-важно е, обаче, какво ще се случи след завесата, защото идва време, когато изкуството няма да се ражда от страдание, а от непосилна красота. Засега можем само да се забавляваме с обезсмисляне на страстите“, допълва авторката.



В пиесата освен Дулсинея, Жулиета, Санчо и крал Лир, срещаме и безмълвните герои - създатели, креатури, които са безсловесни сенки, които вършат всичко, каквото им се каже. "Ние сме тези, безмълвните, защото те накрая се спасяват, като излизат извън плевнята. Всичко онова, което е във властта, остава на сцената", добави Теменуга Маринова. 




Почитател на краткото изразяване, наситено с информация и емоция, е Маринова. "В тази пиеса героите сами си ме намериха", каза още тя.

Целия разговор на Светлана Вълкова с Теменуга Маринова чуйте в прикачения звуков файл в началото на публикацията. 



Теменуга Маринова e творец и дългогодишен преподавател в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. 

Тя е автор на три стихосбирки („Сладък живот“, 1996 г., „Пристанът на кравите“, 2004 г. и „Сбогом, Нефертити“, 2009 г.), и на пиесите „Петък по обед“ (Liternet, 2012 г.), „Вълшебната шапка“ (радиопиеса за деца след конкурс на програма „Христо Ботев“ на БНР, 2022 г.).

Участва със свои произведения в няколко сборника.

Носител е на наградата „Кръстан Дянков“ за превода на поемата „Улица Пустота“ от Боб Дилън (София, 2013 г.). Неин е преводът от английски на „Фантасмагория“ от Луис Карол, превежда поезия на Едгар Алън По, Робърт Фрост, Уилям Блейк и Алфред Тенисън.

Още отличия: Славейкова награда, Трявна, 2018 г.; III награда при неприсъдени първа и втора; награда в категория „Поезия“от 9-ия Национален литературен конкурс "МОРЕТО!" в Ахтопол.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

АГ-специалистът д-р Анжел: Добре е до 29 години да знаем своя репродуктивен статус

По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..

публикувано на 23.12.24 в 08:10
Благомир Коцев

Благомир Коцев: Проблемът със синята зона е атака срещу Община Варна

"Проблемът със синята зона е атака срещу община Варна и е породена от грешки, пропуски и умишлени действия от предходната администрация. Тя не е провела навреме обществена поръчка. Договорът с фирмата, която поддържа зоната изтичаше 16 дни след като започна мандата на новата кметска администрация. Това беше една заложна мина, с цел, когато..

публикувано на 21.12.24 в 14:24

Белослава: По-добре да се харесваме, животът ни ще е по-лек

“Харесвам те” е заглавието на новата песен в репертоара на Белослава. Записва я в дует с Бобо, с който си партнират и в песента “Нямаме време”. Тя е включена в албума “Слушай ме” на изпълнителката от 2005г. 18 години по-късно двамата се събират отново. На 21 декември "Харесвам те" ще прозвучи на живо за първи път. На 21 декември във Военния клуб в..

публикувано на 20.12.24 в 23:52

Келтора - музикалният мост между Ирландия и България

Музикално пътешествие през близки и далечни земи – това обещават концертите „Музиката на България и Ирландия в едно“. Ирландско-българското дуо „Келтора“ в състав Томас Кийтинг и Лора Паносян ще представи музикална програма, съставена от авторски аранжименти на популярни и обичани български народни мелодии, вплетени с жизнерадостните ритми и приказно..

публикувано на 19.12.24 в 08:20

Marco Mendoza (екс-WHITESNAKE, екс-THIN LIZZY, екс-THE DEAD DAISIES): Да живее рокендролът

Интервю с Marco Mendoza (екс-WHITESNAKE, екс-THIN LIZZY, екс-THE DEAD DAISIES) Басистът Marco Mendoza е бил част от групи като BLUE MURDER, THIN LIZZY, WHITESNAKE, BLACK STAR RIDERS, THE DEAD DAISIES, JOURNEY. Работил е с Ted Nugent, Bill Ward, John Sykes, Tommy Shaw, Tim "Ripper" Owens и кой ли още не, и кой ли още да. На 22 и 23 декември..

публикувано на 18.12.24 в 09:26

Изложба на Кирил Стефанов и Даниел Колев

На 15 декември, неделя, в пространството за изкуство „Ателието“, двама млади автори представиха съвместна изложба живопис, рисунка и фотография. Това са Кирил Стефанов и Даниел Колев. Двамата са приятели от години. За съвместната им проява са избрали името „Изложба“. Нищо повече и нищо по-малко, както твърди Кирил Стефанов. "Той показва фотографии от..

публикувано на 18.12.24 в 08:00

След успеха на "Гунди": Силна година за българските киносалони

Силна година изпращат българските киносалони. Това се дължи до голяма степен и на успеха на филма "Гунди - легенда за любовта", излязъл в средата на октомври. Това обобщи за Радио Варна  председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев. Той   е съсобственик на новата киноверига, която ще отвори врати във Варна на 21 декември. Деветте..

публикувано на 17.12.24 в 10:28