Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почитаме Свети Архангел Михаил, празнуваме Архангеловден

Снимка: arhivă

Архангеловден, наричан по-официално Събор на свети архангел Михаил и другите небесни безплътни сили, е християнски празник в чест на архангел Михаил и на възглавяваните от него небесни сили, известни като "ангелски чинове", от които този наричан ангели е считан за най-ниския и най-близък до хората. Установен е в чест на „съборното единство на ангелските чинове“. Православните църкви, възприели Новоюлианския календар го отбелязват на 8 ноември по Григорианския календар, тези придържащи се към Юлианския календар за богослужебни цели – на 21 ноември, а в католицизма се чества на 29 септември.

8 ноември е и професионален празник на полицаи, месари, колбасари и урбанисти. Свързан е Архангеловската (Рангеловската) задушница, правена в съботата преди него.

Денят е и имен ден на хора, чиито имена са свързани по някакъв начин с ангелските чинове, а най-вече с архангелите (втория най-нисш чин). Сред тях са:

•Ангел и Ангела и подобни и производни, като Ангелин, Ангелина, Ангелинка, Анджела, Анджело, Анджи, Анжела, Анжел, Анжело, Архангел.

•Михаил и Михаела и други имена, започващи с буквата М (заради архангел Михаил), като: Мила, Милан, Миле, Милица, Милен, Милена, Миленка, Милка, Милко, Милтен, Милчо, Майкъл, Михаила.

•Свързаните с пламъците, заради огнените качества, приписвани на серафимите (най-висшия чин), като: Огнян, Огняна, Пламен, Пламена. Пак във връзка с тях се чества и от наричащите се Серафим и Серафима.

•Рафаил и Рафаела и други имена, започващи с буквата Р, с което близки до това на архангел Рафаил, като: Радка, Райка, Райко, Райна, Райчо, Рангел, Рафаел, Рая, Раян, Раяна, Рени, Руси, Руска, Руслан, Радослав, Радослава

•други имена, чиито носители имат сходни основания. Архангелите са общо 7, а всички небесни сили, служещи на Господ, според Дионисий Ареопагит са групирани в 9 категории (ангелски чинове, разделени на 3 групи), а именно: серафими, херувими и престоли, господства, сили и власти, начала, архангели и ангели.

Според християнската религия, всеки от архангелите (първенстващите ангели), стоящи край Бога, има своя мисия. Един е „известител на тайните човешки“, друг е „церител на недъзите“, а Архангел Михаил е „пазител на душите и борец против злото“. Счита се, че един от по-видните ангели или от архангелите, станал известен като Сатана и Луцифер, наричан в Библията (Исаия 14:12) Звезда и Денница (име давано на изгряващата планета Венера, във вида й смятан за митичната звезда и богиня Зорница/Аврора и за божеството Фосфор) е изгубил мястото си и е представян, като водач на злите сили в света, включително увлечените от него в бунта му против Йехова ангели.

Широко разпространена е вярата в ангели-пазители. В преданията на православните християни, при кръщението му на човека бива определян собствен ангел-пазител, който го предпазва от опасности, беди и скърби и се грижи да го напътства и назидава в дух на праведност. В този смисъл е изобразяван и като олицетворената му съвест. Същевременно, според тези представи, ангелът-пазител не е абсолютно задължен да избавя подопечния си от всички злочестини, от които е заплашен на този и онзи свят и дори може напълно да го изостави. 

На самия празник се организират курбани за архангел Михаил, семейни и родови служби, общоселски празници и събори. Трапезата в чест на Архангел Михаил е празнична – коли се курбан и се пекат така наречените рангеловски хлябове, които са 2 вида: боговица и рангелово блюдо. В задължителните ястия на трапезата се включват и овнешко или шилешко, варено жито, фасул и червено вино.

По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Деец" с амбиция за дела

„Деец“ е най-новата гражданска организация във Варна, обединена около идеята за по-добре уредена градска среда. Целта им е да издействат повече пространства за спорт, отдих и социални инициативи, които да събират хората. Сдружението е на месец и половина и в него влизат десетина души, поне засега. Всеки може да ги потърси със сигнал за проблем..

публикувано на 10.12.24 в 08:20

Лесна работа: Радиото

Има неща, места, мелодии и професии с вълшебна съставка. Иска ти се да се хванеш за тях и да ги направиш завинаги неразривна част от себе си, от живота и съдбата си. За мен радиото е това вълшебство. Сигурна съм, че когото и от колегите ми да запитате какво е радиото за него, ще получите подобен отговор. Защото радиото е изумителна приказка..

публикувано на 09.12.24 в 16:30

Музикалното богатство на Радио Варна

Чували ли сте песента "Хубава Варна" в изпълнение на италианеца Виторио Бенвенути? Във фонотеката на Радио Варна се съхранява оригинален запис, на магнетофонна лента, от далечната 1961 година. Тогава във Варна пристига оркестъра на Марино Марини, който прави фурор с няколко концерта в Летния театър. "Очаровани от нашия хубав град те записват..

публикувано на 09.12.24 в 16:24

Връчиха годишните награди на списание „Клуб Океан“

Връчиха годишните награди на списание „Клуб Океан“.  Екипаж на годината стана екипажът на минен ловец „Струма“ с командир кап. II ранг Златан Златев, който е унищожил две плаващи мини, достигнали до Паша дере и плажа „Кабакум“ край Варна. Наградата на екипажа  получи старши лейтенант Денислав Сивев. Той посочи, че екипажът се е справил с всички..

публикувано на 09.12.24 в 16:15

Документална изложба "Радио Варна на 90!" - малки късчета история

Документалната изложба "Радио Варна на 90!" е част от съвместен проект на Радио Варна и Държавен архив – Варна. С нея отваряме вратите към един забележителен свят, чиито истории и събития са съхранени в документи: върху стотици сценарии, нареждания, протоколи, доклади във варненския Архив и в звуковата памет на Радио Варна. Документите,..

публикувано на 09.12.24 в 15:44

С поздрав от Вас към нас

Винаги е приятно, когато наближава определен рожден ден.  Цели 90 години навършва на 9 декември Радио Варна-гласът на морския ни град.  Глас, който се свързва с букет от множество гласове на журналисти, оставили своя почерк в ефира, подписали чудесни предавания, направили..

обновено на 09.12.24 в 14:50

Радио Варна в сърцето на Добруджа

От създаването си до днес Добруджа има своето място сред темите от Североизточна България в ефира на най-старото българско радио - Радио Варна. За тези 90 години има своите верни слушатели и кореспонденти, вложили душата и сърцето си в своята работа. Чрез тях Радио Варна успява да запази своята връзка с местната общност и да предоставя актуална..

публикувано на 09.12.24 в 13:36