Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Варна представиха за първи път копие от първия исторически трактат на Петър Богдан

580 години от битката при Варна бяха отбелязани днес с военен ритуал и поднасяне на венци и цветя

2
Снимка: Даниела Стойнова

580-ата годишнина от битката при Варна беше отбелязана с военен ритуал и поднасяне на венци и цветя пред мавзолея на крал Владислав ІІІ Ягело (Варненчик) в присъствието на официални лица и дипломати.

По-късно беше открита изложбата "Варна. Последната битка", в която най-важният експонат е сертифицираното копие на първият исторически трактат, посветен на България "За древността на бащината земя и за българските дела" на Петър Богдан Бакшев. Оригиналът му е открит през 2017 г. в частна колекция в град Модена, Италия, след което се превежда на български език, припомни за Радио Варна директорът на парк-музей "Владислав Варненчик" Милен Димов. 

Историческият трактат е създаден през 1667 г. и предхожда с около век Паисиевата история, допълни Димов. Трактатът остава скрит за българите много дълго време, а неговият автор Петър Богдан е духовен водач, интелектуалец и човек, който владее свободно 10 чужди езици. "Той прави няколко дипломатически совалки до централноевропейски дворове като този в Австрия, в Полша, в опит да убеди католическия християнски свят в необходимостта от организиране на общохристиянски съюз и военна кампания, която да доведе до освобождението на България", каза още директорът на музея във Варна:

С минута мълчание във Варна днес беше отдадена почит към загиналите в битката при Варна унгарски, полски, български, румънски, чешки, словашки, босненски, украински, хърватски, саксонски, литовски войни и папските рицари. Бяха поднесени венци и цветя пред мавзолея на крал Владислав ІІІ Ягело (Варненчик) и паметника на трансилванския воевода Януш Хуняди.

В приветственото си слово заместник-директорът на Националния военноисторически музей Деяна Костова изтъкна, че последният кръстоносен поход на Балканите е част от един по-голям процес, водещ до осъзнаване на нашата обща европейска идентичност.

„Той е част от колективната памет на народите, която ни учи да се борим за нашите ценности, да помним онези, дали живота си за тях, и да ценим мира“, подчерта тя.

Подготвената специално за случая изложба „Варна. Последната битка“ е реализирана в партньорство с Националния археологически институт с музей при БАН, Регионален исторически музей – Русе, Регионален исторически музей – Силистра и Регионален исторически музей – Шумен. Тя може да бъде разгледана до края на януари 2025 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

630 машини обработват пътищата в страната

Пътищата от републиканската пътна мрежа се обработват против заледяване, предвид очакваните ниски температури през нощта. Прогнозите са отрицателни градуси от минус 13 до минус 8, която създава предпоставки за поледици в участъците. Работата по трасетата продължава, в момента 630 машини обработват републиканската пътна мрежа, като 293 са в областите с..

публикувано на 18.02.25 в 19:10
Росен Желязков

Кабинетът ще заложи на инвестиции в инфраструктурата, образованието, здравеопазването

Акцент в управленската програма на правителството са инвестиции в няколко ключови сектора – инфраструктура, образование, здравеопазване, иновационни сфери, както и ускорена модернизация на армията с участието на българската оръжейна индустрия, предаде БНР. Приоритет е и интеграцията на България в европейската икономическа и финансова система. За да..

публикувано на 18.02.25 в 18:59

Гласуваха промени в наредбата за преместваемите обекти във Варна

Одобриха промени в наредбата, регулираща условията и реда за поставяне на преместваеми обекти в града, на заседание на Постоянната комисия „Туризъм, търговия и рекламна дейност“ към Общинския съвет – Варна. Измененията са предложени от зам.-председателя на ОбС Николай Костадинов и председателя на комисията Галина Иванчева, съобщават от пресслужбата на..

публикувано на 18.02.25 в 17:46

Изтича временната закрила на над 74 хиляди украински бежанци у нас

България е единствената страна от ЕС, която все още не е предприела стъпки за удължаване на временната закрила на украинските бежанци. За над 74 хил. бежанци от войната - предимно от районите на Източна и Южна Украйна, това е единствената възможност да продължат живота си у нас - да продължат да работят, да подновят документите си в банки и къде да..

публикувано на 18.02.25 в 15:55

Нови цени във варненските музеи и галерии одобри комисията по култура

Комисията по култура и духовно развитие към Общински съвет – Варна даде съгласието си за актуализация на входните такси за варненски музеи и галерии. Новите цени се предлагат от директорите на културните институции, но се съгласуват от Общинския съвет. Увеличението ще засегне музейните експозиции и обекти от структурата на Регионалния исторически..

публикувано на 18.02.25 в 15:44
Определиха номинираните за награда

Ново жури ще определя носителите на награда "Варна" тази година

Ясно е журито, което ще определя носителите на награда "Варна" за ярки постижения в областта на културата. Това са Красимир Машев, Димитър Трайчев, Мария Томова, Зоя Черешарова, Делян Жечев и Пламен Гутинов - миналогодишните носители на награда "Варна".  Председател на журито е Димитър Чутурков. Това реши днес на свое заседания Постоянната комисия..

публикувано на 18.02.25 в 15:36
Улица

Дежурни в кметствата във Варна ще приемат сигнали в зимната обстановка

Дежурни служители ще бъдат определени във всяко кметство във Варна, които да приемат сигнали, свързани със зимната обстановка. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев. Той посочи, че ситуацията във Варна е спокойна. Обработват се всички основни булеварди, както и някои малки улици. Техниката е мобилизирана и е на терен. Подготвени за действие са и трите..

публикувано на 18.02.25 в 14:45