Община Варна е внесла над 42 проекта за финансиране от държавата по инвестиционната програма за подпомагане на общините, каза кметът Благомир Коцев по време на пресконференция, на която отчете свършеното от администрацията за една година.
Варна има привилегията да разполага с 100 млн. лева. Работата, която бе свършена, е огромна, каза той и посочи, че обвиненията на опонентите им, че няма да бъдат усвоени средствата, са безпочвени. Политизирането на проблемите не са в полза на варненци, посочи кметът.
Вече имаме готовност да се финансират 24 инфраструктурни проекта, посочи той. 15 са проектите за развитие на градската среда, включително двата парка „Република“ и „Младост“, два културни проекта - новата сграда на библиотеката и основен ремонт на Художествения музей „Георги Велчев“, както и един в сферата на образованието – кампусът на Математическата гимназия, допълни Коцев.
По Плана за възстановяване и устойчивост ще бъдат финансирани ремонти на сгради на 6 училища.
По темата с мащабния проект на ВиК Коцев посочи, че са оптимизирали процесите, за да няма забавяния. За една година завършихме 50% от съпътстващата работа по водния цикъл, каза той. Много от улиците завършихме в спешен порядък, каза той и даде пример с ул. "Манол Йорданов". Варна видя ремонти и през нощта, за да не се затруднява трафикът през деня, допълни кметът.
Завършен бе ремонтът на сцена "Филиал" само за 5 месеца. Със строителите направихме и невъзможното, за да може театърът да отвори врати, изтъкна Коцев.
Транспортният хаос вече е в миналото заради добра организация, каза кметът.
Новият начин за работа с фирмите дава ефект. Това вече ще е стандарт. Трябва да има контрол, да се дава отчет ежеседмично, за да се види напредъкът на проектите, категоричен е Коцев.
Целият безпорядък в пътните ремонти е зад гърба ни, подчерта той.
През първата година от мандата са направени и много подобрения на градската среда. Премахнахме телефонните кабини, които загрозяваха града от десетилетия, както и изоставени търговски обекти. Всички фонтани и чешми в града работят, посочи той.
Има подобрения в приюта за бездомни животни. Вече имаме доста по-добри условия за обитателите му там, каза още кметът. Варна е един от градовете с най-голяма популация на бездомни кучета и котки, тъй като не са правени кампании за кастриране.
По повод на решението на ОбС да бъдат орязани правомощията на кмета за разпореждане с бюджета, той каза, че по този начин не е саботирана администрацията, а работата й в полза на хората. Той изрази надежда, че може да бъде постигнат конструктивен диалог.
В сферата на културния живот вече se правят стъпки за възобновяване на Балетния конкурс, издаде Коцев.
Необходимо е да направим спойка с новото правителство, за да работим по завършването на АМ "Хемус", коментира още кметът.
По темата с ремонта на Аспаруховия мост Коцев каза, че община Варна ще работи съвместно с държавата. Предстоят срещи с Агенция "Пътна инфраструктура".
Ще бъде предложено да се увеличи план-сметката за дейността "Чистота" . Наложихме тази година безпрецедентно големи глоби на фирмата, която поддържа чистотата, каза Коцев.
Очаква се да бъде вдигната такса смет. Първо ще се направят изчисления каква ще бъде приходната част за функция "Чистота", а администрацията и ОбС трябва да вземат решението, каза Христо Рафаилов, зам.-кмет по финансовите въпроси.
На въпрос колко пари ще бъдат усвоени от тези 100 млн. лева, които държавата трябва да даде, кметът каза, че повечето от проектите са пред избор на изпълнител.
Зам.-кметът по правните въпроси Диан Иванов не се ангажира с точна оценка колко ще са средствата. С гласуването на новия бюджет ще стане ясно дали ще има преходни остатъци и как ще бъдат преформатирани проектите, обясни той.
Парламентарната Подкомисия за контрол на публичните средства ще обсъди информация от Фискалния съвет относно проектобюджета за 2025 г. Вчера на извънредно заседание Министерският съвет прие Държавния бюджет и бюджетите на здравната каса и Държавното обществено осигуряване. Те предвиждат увеличение на пенсиите с 8,6%, рекордно високи нива на..
42% допълнителен капацитет на инсталациите за изгаряне на отпадъци е поискан от инвеститори, общо общо за страната. Това обяви в след свое проучване екипът на Екологично сдружение „За Земята“ , като част от данните са предоставени по заявления по Закона за достъп до информация. Изследването използва публичната информация в Националната..
Без ток днес ще са следните адреси в обхвата на дейност на електроразпределителното дружество за регион Варна: На 25.02.2025, от 9:00 до 16:00 , поради обезопасяване на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Варна - кв.Чайка, бл. 59, бл. 60. На 25.02.2025, от 8:30 до 17:00..
Днес над по-голямата част от района ще преобладава слънчево време, с временни увеличения на облачността. Сутринта на места, главно по поречието на Дунав ще има намалена видимост. Ще духа слаб запад-северозападен вятър, който следобед ще стихва, а към края на деня ще се ориентира от югоизточна четвърт. Максималните температури ще са предимно между 3°..
Днес се навършват три години от пълномащабното руско нахлуване в Украйна. " Този конфликт и начинът, по който реагира на него целият свят, показаха, че трябва да се разделим с илюзиите си за това, че редът, установен след Втората световна война, е нещо трайно. Путин напомни, че тези граници, които са се установили, и нормите, които сме приели,..
Общинският съвет на Шабла провежда сесия относно ветроенергийни паркове „Пролез“ и „Горичане“ 27 февруари 202 5 г. Общинският съвет на Шабла провежда днес специална сесия за експертно обсъждане на ветроенергийните паркове (ВЕП) „Пролез“ и „Горичане”. Инвеститорът в двата проекта, „НИМЕКС-2004‘ ЕООД, ще представи своите..
България ще поиска извънредни оценки за изпълнението на критериите за еврозоната от Европейската централна банка и Европейската комисия, обяви финансовият министър Теменужка Петкова, цитирана от БНР. БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната Според данните на Евростат през януари страната ни е изпълнила и последния..