Иновативни стратегии и програми, насочени към подобряване на психичното здраве и благосъстоянието на учениците ще бъдат показани на форум, който ще се проведе в петък от 10ч. в концертната зала на Младежки дом Варна. Събитието ще събере преподаватели, образователни лидери и експерти в областта на психологията, които ще обсъдят ефективните модели за позитивно образование и тяхното внедряване в училищата. Организатор на събитието е Варненският свободен университет "Черноризец Храбър". Форумът се осъществява с подкрепата на Регионалното управление на образованието – Варна и Дирекция „Образование и младежки дейности“ – Община Варна.
Проф. Румен Стаматов, ръководител на Центъра за позитивно образование на Варненския свободен университет и експерт в областта на позитивната психология, ще изнесе ключова лекция, в която ще представи основните принципи на успешния модел за позитивно образование. Според него, основната цел на форума е да предостави на учителите ясна визия и конкретни стратегии за внедряване на тези подходи в училищата.
„Без обща визия и ясно структурирани програми не можем да постигнем реални резултати. Позитивното образование трябва да бъде изградена система, която да обхваща всички нива на образователния процес и да е дългосрочна“, посочи проф. Стаматов. Той подчерта, че важното не е само да се създадат програми, но и да се гарантира тяхното ефективно приложение и дълготрайно въздействие върху учениците и училищната среда.
Един от основните акценти на форума ще бъде как да се изградят програми за позитивно образование, които да преминат през етапи на тестване и адаптация, и да бъдат внедрени в учебния процес на дългосрочна основа. Програмите не трябва да бъдат само краткосрочни инициативи, а да се основават на доказани психологически подходи и да обхващат всички ученици в училището, като целта е да се постигнат трайни резултати.
„Психичното здраве и благосъстоянието не могат да се постигнат с едно-единствено усилие. За да видим истински резултати, трябва да вложим време и усилия в изграждането на устойчиви и добре структурирани програми“, отбеляза проф. Стаматов.
Програмите за позитивно образование, които ще бъдат обсъдени по време на форума, включват методи за развитие на по-социално поведение и идентифициране на силните страни на учениците. Въпреки първоначалния скептицизъм на някои учители и родители, резултатите от пилотни проекти показват значителни подобрения в поведението на децата (бел.а. СОУ "Гео Милев") „Много от тях започнаха да задават въпроси като 'Мамо, направих ли нещо добро днес?", което е ясен знак за промяна в техния начин на мислене и поведение“, сподели проф. Стаматов.
Програмата ще бъде разширена и през следващите месеци ще включва нови училища в различни региони на България, като ще обхване не само големи, но и по-малки такива. От август започва внедряването на програмата в учебни заведения като VII СОУ "Найден Геров", ОУ "Захари Стоянов", ОУ "П.Р. Славейков" и НУ "Д-р Петър Берон" в с. Приселци.
„Нашата цел е да се постигне широко внедряване на позитивното образование, което да обхване различни типове училища и да не се ограничава само до големите учебни заведения в по-големите градове“, каза още проф. Стаматов.
Форумът за позитивно образование ще бъде важна стъпка към създаването на устойчиви образователни практики, които да помогнат за изграждането на по-позитивна и подкрепяща учебна среда в България.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл по-горе.
Празничната трапеза по Коледа и Нова година няма да ни излезе по-скъпо тази година. Почти няма промяна в цените на основните стоки. Потребителската кошница запазва стойността си. Това каза председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. Той съветва да пазаруваме по-информирано. От нас зависи какво ще е качеството на..
Не зная дали сте чували за битката на медузите в Черно море. Аз лично не бях чувал за тази морска баталия, която се е случила в края на миналия век. Всъщност битката е била между армиите не точно на медузите, а по-скоро на ктенофори, които са от семейство Гребенести и са подобни на малки медузи, и не е била точно битка... Какво се е случило..
Варненска област е на трето място сред най-засегнатите от кризисни събития области в страната. Над 20% от българите живеят в населени места, засегнати от бедствия, през миналата година, показват данните на Националния статистически институт, които бяха оповестени днес. Вследствие на аварии, инциденти и кризи са загинали 667 души, а 9 415..
Извънредни дежурства по време на предстоящите празници ще организират от фирмата за сметопочистване във Варна, за да не се препълват контейнерите и боклукът да се извозва своевременно. Това съобщи кметът на града Благомир Коцев, който заедно с управителя на фирмата Николай Симеонов посети района на пазар "Чаталджа", където на улица "Сава Радулов" до..
Проф. Валентина Тодорова е новият директор на Института по океанология „Проф. Фритьоф Нансен“ във Варна, научи Радио Варна. Другият кандидат за поста беше доц. Виолин Райков. Проф. Атанас Палазов временно изпълняваше длъжността на директор до избора на титуляр. Проф. Валентина Тодорова е в Института по океанология от над 30 години. Преди години е..
Временно в залата за административни услуги на "Пътна полиция" - Варна, е спряно електрозахранването. Сградата, в която се издават СУМПС, връчват се наказателни постановления и се плащат глоби по тях, ще заработи, когато електричеството бъде възстановено.
Най-подробната българска книга за менструално здраве ще бъде представена тази вечер във Варна. „Менструация от А до Я“ от Вера Маркова е книга с образователна мисия, която цели да изгради положително отношение към менструацията и да помогне на читателите да се грижат по-добре за себе си и близките си. Представянето на книгата във Варна е в..