Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конституционният съд обедини в едно делата за касиране на изборите

Снимка: БТА

Единодушно Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане по същество и обедини в общо дело петте искания за частично или пълно касиране на изборите за 51-во Народно събрание. 

Назначени са експертизи с различни задачи и различни срокове, като най-отдалеченият е 10 януари догодина, съобщава БНР.

Между 2 седмици и месец и половина варират сроковете, които конституционните съдии са дали на експертите, за да преброят повторно бюлетините в 1777 секции и да проверят протоколите в други 442. В определението са посочени номерата на секциите.

В 177-те секции ще се броят и хартиените, и машинните гласове, за да се установи дали броят на подадените действителни гласове по кандидатски листи съответства на вписания в съответните секционни протоколи и на информацията от паметта на специализираното устройство за гласуване, както и дали протоколите на секционните избирателни комисии са съставени в съответствие с изискванията на Изборния кодекс

В 442-те избирателни секции дали - също изрично посочени в определението, ще се проверява дали броят на вписаните в протокола недействителни бюлетини съответства на броя на наличните недействителни бюлетини, предадени на районните избирателни комисии от секционните избирателни комисии.

За тази експертиза е даден срок до 10 януари 2025 г и е възложена на юристи, математици и IT специалисти, много от които са бивши членове на Централната избирателна комисия.

С определението си КС задължава ЦИК да осигури на експертизата изборните книжа в посочените секции. И още - в двуседмичен срок да предостави информация за проблемите с видеонаблюдението и видеозаснемането в някои секции, а триседмичен - за извършените след срока по закон промени в съставите на секционните избирателни комисии.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича временната закрила на над 74 хиляди украински бежанци у нас

България е единствената страна от ЕС, която все още не е предприела стъпки за удължаване на временната закрила на украинските бежанци. За над 74 хил. бежанци от войната - предимно от районите на Източна и Южна Украйна, това е единствената възможност да продължат живота си у нас - да продължат да работят, да подновят документите си в банки и къде да..

публикувано на 18.02.25 в 15:55

Нови цени във варненските музеи и галерии одобри комисията по култура

Комисията по култура и духовно развитие към Общински съвет – Варна даде съгласието си за актуализация на входните такси за варненски музеи и галерии. Новите цени се предлагат от директорите на културните институции, но се съгласуват от Общинския съвет. Увеличението ще засегне музейните експозиции и обекти от структурата на Регионалния исторически..

публикувано на 18.02.25 в 15:44
Определиха номинираните за награда

Ново жури ще определя носителите на награда "Варна" тази година

Ясно е журито, което ще определя носителите на награда "Варна" за ярки постижения в областта на културата. Това са Красимир Машев, Димитър Трайчев, Мария Томова, Зоя Черешарова, Делян Жечев и Пламен Гутинов - миналогодишните носители на награда "Варна".  Председател на журито е Димитър Чутурков. Това реши днес на свое заседания Постоянната комисия..

публикувано на 18.02.25 в 15:36
Улица

Дежурни в кметствата във Варна ще приемат сигнали в зимната обстановка

Дежурни служители ще бъдат определени във всяко кметство във Варна, които да приемат сигнали, свързани със зимната обстановка. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев. Той посочи, че ситуацията във Варна е спокойна. Обработват се всички основни булеварди, както и някои малки улици. Техниката е мобилизирана и е на терен. Подготвени за действие са и трите..

публикувано на 18.02.25 в 14:45

Варна се преклони пред Апостола

С общоградско поклонение и възпоменателна церемония във Варна днес бяха отбелязани 152 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. За първи път традиционният ритуал се проведе на 18 февруари.  Пред паметника на Левски в Алеята на Възраждането в Морската градина бяха положени венци и цветя с военен ритуал и заупокойна молитва...

публикувано на 18.02.25 в 14:20

Почина племенницата на Никола Вапцаров - Мая Вапцарова

Режисьорката Мая Вапцарова - автор на няколко книги и племенница на поета Никола Вапцаров, е починала, съобщиха нейни близки.  Тя е автор на игралните филми "Лъжовни истории" и "Мярка за неотклонение", както и на над 50 документални ленти. Мая Вапцарова беше член на Съвета за електронни медии и негов председател в периода 2009 - 2010 година.  Ето..

публикувано на 18.02.25 в 14:13

Пуснаха тока в селата Булаир, Голица и Солник, пътят Варна-Бургас вече е отворен

Възстановено е електрозахранването в селата Булаир, Голица и Солник в община Долни чифлик, съобщиха от Областната администрация във Варна.  Припомняме, че електрозахранването в трите населени места беше прекъснато от снощи.  Пуснаха тока в селата Попович и Доброглед, без електрозахранване остават Булаир, Голица и Солник От Агенция "Пътна..

публикувано на 18.02.25 в 14:00