Не се очаква съществена промяна в цената на свинското месо за предстоящите празници. Това каза пред Радио Варна Димитър Михайлов, изпълнителен директор на Асоциацията на свиневъдите в България. Михайлов уточни, че цената все пак се определя от търсенето и предлагането на пазара.
Високата цена на сланината в България през последните години у нас се дължи на специално селектираните свине за производство на повече свинско месо с по-тънка гръбна сланина, което е тенденция от доста години. Специфичната обработка на сланината също води до нейното оскъпяване, както и убеждението, наложено през годините, че свинското месо е прекалено мазно, обясни Михайлов. Той посочи, че 40% от свинското месо в търговската мрежа у нас е българско производство.
Между 80 и 82 хиляди тона свинско месо се очаква да бъде произведено тази година.
Заради чумата по дребните и преживни животни у нас и в Румъния, северната ни съседка в момента се отказва да изнася живи свине от районите в България, където има такова заболяване, информира Михайлов. Той допълни, че от Асоциацията на свиневъдите са подали сигнал до постоянното представителство в Брюксел с искане за решаване на този казус. Той призова българските власти да помогнат на бранша.
Свинското месо, което внасяме, не се различава по качество от българското, каза още Михайлов.
Разговора на Иван Барбов с изпълнителния директор на Асоциацията на свиневъдите в България чуйте в звуковия файл в началото на публикацията.
Катастрофа на слизане от Аспарухов мост в посока район „Аспарухово“ е възникнала в 19 часа тази вечер. Автомобил се е блъснал в електрическо табло, захранващо осветлението на входа и изхода на района. Поради тази причина участъкът ще остане известно време без осветление, съобщи районният кмет Ивайло Маринов. Той призовава шофьорите да карат..
Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), д-р Светлозар Патарински, изпрати писмо до животновъдните асоциации в България във връзка с тежката епизоотична обстановка, причинена от заболяванията шарка по овцете и козите и чума по дребните преживни животни. Той призовава животновъдните асоциации да организират срещи..
Водата от язовир „Тича“ остава мътна, показват последните проби на Регионалната здравна инспекция в Шумен. Пробите показват, че жителите на Шумен, Велики Преслав и селата Панайот Волов, Дибич и Белокопитово не трябва да пият водата от чешмите и да готвят с нея. В пробите, които са взети след 2 януари, се съдържа и остатъчен хлор, който е в границите..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..
Заради запалени отпадъци се е образувал гъст дим след Аспаруховия мост във Варна. Пожарът е възникнал в южната част на Варна, след съоръжението. Два противопожарни екипа са на място, а огънят вече е овладян, съобщиха за Радио Варна от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. Димът е видим от различни части на града. Няма пострадали.
Актуалната информация за издаване на безплатните карти за градския транспорт трябва да бъде поставяна по автобусите и край пунктовете, а не да се публикува само в интернет и да се излъчва в медиите. Това коментираха за Радио Варна чакащи на централния пункт за издаване на превозни документи до Средно училище "Димчо Дебелянов" във Варна. Защо след нова..
Демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“ и ул. „Дрин“ приключи днес, съобщи заместник-кметът по обществения ред и сигурността Илия Коев. Премахването на бараките бе извършено във връзка с изпълнението на инвестиционен проект за основен ремонт на улицата в отсечката от ул. „Ангел Кънчев“ до бул. „Христо Ботев“. Преместваемите обекти..