На 18 декември от 10.30 часа в Исторически музей - Балчик бе показан реализираният с финансовата подкрепа на Министерството на културата проект "Иновативен начин за представяне на храма на Понтийската майка на боговете – Кибела, Дионисополис. Виртуалната реалност като част от образвателните програми на Исторически музей – Балчик".
Става въпрос за иновативното представяне на Храма на Кибела от Дионисополис, което да връща посетителите към времената, когато е функционирало светилището, определяно от археолозите като "откритието на века".
„Проектът „Иновативен начин за представяне на храма на Понтийската майка на боговете – Кибела от Дионисополис. Виртуалната реалност като част от образователните програми на Исторически музей – Балчик“ възникна като следствие от работата ни с деца и желанието да представим богатството на град Балчик на малките посетители, които предпочитат визуализацията пред разказите. Той е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата. Развитието на технологиите в последните години постави все по-големи изисквания към съвременните музеи. Усилията на екипа на Исторически музей – Балчик по този проект са насочени към създаване, адаптиране и разпространение на дигитално културно съдържание и дигитални образователни ресурси в подкрепа на различни възможности, които музеят предлага за работа с публики. Използвайки възможностите на новите технологии и всички иновационни методи с технически средства, Исторически музей – Балчик, чрез VR очилата, представя атрактивно храма на Кибела и създава в посетителя едно пълноценно и интересно изживяване. Слагайки очилата, гостите на музея се пренасят пред храма в онези мистични времена на божества. Научават за античната история на Дионисополис и храма, като стават свидетели на ритуали свързани с култа към богинята Кибела“ – разказа директорът на ИМ - Балчик Радостина Енчева.
За съжаление, вече 17-а година най-добре запазеният елинистически храм на богинята Кибела на Балканския полуостров остава в дупката, където беше открит случайно при изкоп за строеж през 2007. Намерените надписи и мраморни пластики са изключително важни културни ценности, отразяващи обществения, религиозен и политически живот в Дионисополис в периода III в. пр. Хр. - IV в. сл. Хр.
Кметът Николай Ангелов съобщи, че целта на Община Балчик да премести храма на мястото на Морска гара е стопирана, защото тя е взета от Морска администрация и предадена за ползване на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури с решение на областния управител. По думите на кмета сградата е опасна, собственикът е държавата, която не е разгледала желанието на Общината да я придобие. Така все още остава нерешено къде и дали да се измести античното светилище.
Храмът на Кибела е открит през 2007 г. и е част от културното наследство на страната ни. България е единствената страна в света, притежаваща най-голямата група движими културни ценности, свързани с култа към Майката на боговете, откривани досега на едно място. Това са над 200 монети, 35 мраморни епиграфски паметници, над 20 мраморни скулптурни изображения на Кибела, Афродита, Посейдон, Дионис и Пан. Всички тези ценности се съхраняват в Исторически музей – Балчик и се радват на голям интерес от български и чуждестранни посетители.
Храмът на Кибела все още не е социализиран и адаптиран като туристически обект поради факта, че се намира в частен имот. Откритият храм е с правоъгълен план, запазен с размери на стените 8,70 метра на 11,47 метра, като включва стъпала, преддверие и същинска ритуална част.
За следващата година екипът на музея си поставя за цел да разработи и реализира проекти, чрез които да обнови експозиционните си зали чрез новите технологии, които са предизвикателство за нашето време. Образователните ни програми се радват на огромен интерес, затова си поставяме като задача те да бъдат още по-интересни и успешни – увериха от екипа на ИМ - Балчик.
Чуйте повече в репортажа на Албена Иванова.Десетметров светещ кръст ще бъде монтиран на възвишението в местност „Ментеше“ до кв. "Владислав Варненчик“ във Варна. Кръстът ще бъде поставен до параклиса с аязмо на Св. равноапостоли Константин и Елена. Инициативата е на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в квартала, Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ и на Георги Манолов. С..
Чистотата никога не е била въпрос на просто естетика – тя е свързана с вашето здраве, комфорта ви и поддържането на изрядност в дома и офиса. Именно затова специалистите на Luxct препоръчват да се доверите на услугите на професионална фирма за почистване, която гарантира безупречни резултати, спестява усилия и време и в същото време ще ви..
Варненският мотоклуб "Диви деца" отново организира благотворителен коледен обяд за възрастни и нуждаещи се. Мястото традиционно е клуб „Усмивка“ на бившата Цирковата площадка. Датата – 22 декември, тази неделя, а началото е от 11 часа. В момента рокерите събират трайни продукти , които ще бъдат разпределени между възрастните и нуждаещите се. Дори..
Корпоративният календар на Община Балчик за 2025, който ще стигне до приятели и учреждения в страната и чужбина, ще бъде кратка версия на излезлия по-рано тази година фотоалбум “Един век визуална история СТАРИЯТ БАЛЧИК 1850-1945”, II част от поредицата “Ценностите на Балчик”, издание на Исторически музей – Балчик (на български и английски..
На заключителна среща в град Варна бяха обявени резултатите от десетмесечна програма целяща да повиши осведомеността за темите, свързани с човешките права, ограничаването на дискриминацията, дезинформацията и изключването от живота на обществото на уязвими групи и потребители на социални услуги. Инициативата „По-активни и по-неуязвими“ на..
България става част от поредно голямо световно турне на Роби Уилямс "Robbie Williams Live 2025". Суперзвездата ще изнесе концерт на стадион "Васил Левски" в София на 28 септември догодина, съобщиха организаторите от Fest Team. Продажбата на билети за стадионното шоу на "хулигана на британския поп" стартира ексклузивно за членовете Fest Club в..
Мартина Костелянчик и Симона Георгиева са сред 30 от най-успешните млади хора на България в престижната класация на Forbes в селекцията „30 под 30“. Мартина е от Варна, а Симона – от Кричим. Мартина е режисьор и продуцент, а Симона – оператор, режисьор и монтажист. Запознават се като студенти в Нов български университет и преди година създават..