Близо 200-годишният каварненски храм „Св. вмчк Георги“ за поредна година намира своето ново и оригинално художествено пресътворение в превърналите се в традиция художествени календари. Целта е популяризирането на църквата и нейната история. Новото издание е с творбата на двама невръстни художници – шестгодишните близнаци Илиян и Константин Михайлови от 4-та група „Светулка“ в Детска градина „Радост” в Каварна“, с ръководител г-жа Геновева Енкова. Рисунката им е създадена в рамките на проекта „България, Добруджа мой роден край. Целта на проекта е да запознае децата с историческото и културно наследство на Добруджа, Каварна и околността, чрез творческо съпреживяване на различни културно-исторически обекти.
По идея на своята майка – българевката Павлинка Парушева, близнаците Илиян и Константин избират на пресъздадат 188-годишния храм „Св. вмчк Георги“. За своето творение младите художници използват необичайни техники и материали – черупки от яйца и морски миди, които придават на картината интересна текстура и живописен ефект. Черупките от яйца са крехки и символизират раждането и обновяването, а морските миди са ярки и предизвикват асоциации с морската култура на Каварна. Тази техника съчетава елементи от природата с визуалното изкуство и показва уникалния творчески поглед на малчуганите, които се стремят да представят света около себе си по нов начин.
Календарите с изображение на храма „Св. вмчк Георги“ и съпътстващите ги пощенски картички се издават по идея на каварненеца Атанас Димитров – АтаДим, възпитаник на Богословския факултет на СУ “Св.Климент Охридски“, родолюбец и общественик. Идеята той осъществява за първи път през 2011 г. по повод 175-та годишнина на храма. И от тогава инициативата се превръща в традиция, като стремежът е всяка следваща година тя да се надгражда с нови и оригинални творчески идеи. „Всяка година създаваме нови произведения, за да поддържаме жив духа на храма и на родния ни град, да споделяме красотата и значението на нашето културно-историческото наследство“, споделя АтаДим. Календарите са безплатни, в тираж 200 броя и се разпространяват безплатно в храма.
В допълнение към основния календар, създаден по творбата на малчуганите-художници, има и специални дизайнерски картички. За оформлението на календарите и картичката съдейства безвъзмездно Костадин Маджаров – програмист и графичен дизайнер от Велико Търново. Маджаров е известен със своите графични проекти и умение да създава визуални идентичности, които съчетават традицията с модерността.
Календарите – стенен и джобен формат, са лимитирана серия . Те не само че са красиви художествени произведения, но и имат практическа стойност – малките календарчета са с указания за постите през годината.
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...