Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добо Мързов: За Коледа, Рождения ден и Деня на бащата


26 декември не е само денят, в който празнуваме Рождество Христово, но и ден, посветен на един от най-важните стълбове в живота на всеки човек – бащата. Денят на бащата има за цел да подчертае значението на бащинството и да отдаде почит на ролята, която бащите играят в семейството и обществото. В България Денят на бащата започва да се празнува в края на 90-те години, като част от усилията да се засили значимостта на бащинството в съвременното общество. Ролята на бащата в съвременното семейство е не само важна, но и еволюираща. Денят на бащата предоставя възможност да се признае усилията и жертвите, които бащите правят за своите деца. В много случаи бащите са тези, които дават съвети, мотивират и вдъхновяват своите деца да поемат по пътя на живота с увереност и отговорност.
Музикалният редактор в Радио Варна Добромир Мързов, празнува троен празник на 26 декември - Рожден ден, Коледа и Ден на бащата. Денят на бащата за него е не само специален, но и много личен празник, защото съвпада с неговия рожден ден. За щастие на всеки 26 декември се радва на възможността да бъде със своя син, който живее и учи в София. Тези моменти са безценни за Добо, за който времето, прекарано със семейството е най-важното. Като баща Добо се радва на всяка възможност да бъде заедно с детето си, независимо от различията и изискванията на възрастта му.  "26 декември е един много специален ден за мен", казва Добо. "Когато 26 декември съвпада с зимната ваканция, винаги съм заедно с моя син. Възможността да прекарам време с него е безценна." 
Добо сподели още, че през последната година кръводаряването, което осъществи екипът на медията ни заедно с РЦТХ-Варна по повод събитията в чест на 90-годишнината на Радио Варна, е бил един от специалните моменти за него. Той признава, че е имал колебания да стане кръводарител, но след като дари не само физически бе по-добре, но и изключително удовлетворен от това, че е помогнал на хора в нужда. Добо подчерта, че дарителството не е само за кръв, но и за всяко добро дело, което правим в ежедневието си.
Добро сподели още, че детските му мечти да стане космонавт са отстъпили място на по-реалистични и зрели стремежи и признава, че годината, която оставя зад себе си, е била много важна за него.
"През тези 12 месеца много често се поглеждах навътре в себе си, правих равносметка и успокоявах темпото, за да разбера къде води пътят, по който съм тръгнал", споделя Добо Мързов. 
"Днес си пожелавам вътрешен мир – но не само за себе си, а и за хората около мен", казва той, подчертавайки, че това е и ключът към един по-добър свят, в който можем да постигнем хармония заедно. Доброто се случва всеки ден, във всеки човек, в всяко едно дело, което той върши. Чудесата са вътре в нас и трябва да ги споделяме с околните. То не е само по Коледа, не е само по празниците. Доброто е тук, сега и завинаги.", сподели Добо Мързов. Тройната радост на този ден – Коледа, рожден ден и Ден на бащата – е прекрасен повод да се замислим за най-важните неща в живота си: за любовта, за семейството и за доброто, което можем да правим всеки ден. Още може да чуете в прикачения звуков файл по-горе. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: Светът

Напоследък светът, в който живеем, изглежда като голямо парти. Няма организация, не е ясно кой е домакинът. Всеки си консумира любимите напитки и се грижи да му бъдат доставени. По възможност за чужда сметка. Някои вдигат безкрайни и неопределени наздравици, в които точно като в политическите си речи, се разпростират надълго и широко, но..

публикувано на 27.01.25 в 17:00
Изложба край Женевското езеро, посветена на оцелели в Холокоста, 28 януари 2024 г.

27 януари - Международният ден в памет на жертвите на Холокоста

27 януари е Международен възпоменателен ден на Холокоста.  На този ден през 1945 г. малцината оцелели в концентрационния лагер Аушвиц са освободени. Това става в процеса на победата на Съюзническите войски над Хитлер и влизането на Червената армия в лагера. Аушвиц остава символ на нацисткия геноцид. Датата е обявена през 2005 г. от ООН за Международен..

публикувано на 27.01.25 в 08:35

АМОРФА на 16!

Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..

публикувано на 25.01.25 в 15:45

Почитаме паметта на Свети Григорий Богослов

Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..

публикувано на 25.01.25 в 10:48

Университетски ботанически градини публикуваха списъка със семена (INDEX SEMINUM) за 2025 г

И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“).  Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..

публикувано на 24.01.25 в 19:46

Формите на домашно насилие разясняват сред подрастващите в Добрич

Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..

публикувано на 24.01.25 в 19:44

Как да си възстановим здравноосигурителните права след пребиваване в чужбина?

Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..

публикувано на 24.01.25 в 15:45