Художникът Станислав Станчев-Бебето заедно със своята дъщеря арх.Татяна Станчева са се захванали с предизвикателна и за двамата творческа работа – възстановяване на стари къщи. Работили са в цялата страна, но най-много са завършените им проекти в родопски села.
Имам афинитет към дървото и специално към стари дъбови дъски, които са от стари църкви, джамии, къщи. Вместо да отидат в печката, аз използвам тези 200-300-годишни дъски, които имат дух, имат памет и рисувам върху тях. Това споделя Станислав Станчев-Бебето, който за 20-тина години е преобразил в произведения на изкуството над 50 архитектурни шедьовъра в Родопите.. Търсят ни хора, които искат да съхранят старините, а не с инвестиционна цел. Всичко се прави с любов и са много скъпи. Преди купувачите на старинни къщи бяха англичани и руснаци, сега са все повече млади българи. Ние съчетаваме старото със съвременни елементи, разказва Бебето. Търсим съчетанието на нови материали със старите начини на строителство и се получават много интересни контрасти, допълва Татяна.
Това, което е известно за старите къщи е, че те са правени с подръчни, местни материали и според това, което аз съм учила те не би трябвало да издържат толкова време. Но, на практика се вижда колко стари къщи са оцелели теста на времето. Мисля, че има един специален начин на редене на камъните – през един метър се редуват 50-сантиметрови каменни стени, а върху тях има т. нар „кошаци“, които са антиземетръсни шайби и нагоре се продължава с още 59 см. зид. Това се повтаря във височина и всъщност това е една от причините в по-сеизмичните зони, някъде в Южна България, в Турция също използват този начин на строителство. Това е причината тези сгради да оцеляват. Тоест това не е една статична стена, а е така леко плаваща, благодарение на тези „шайби“ обяснява арх. Станчева.
В Англия много се цени старата архитектура и там вместо да построят нещо напълни ново и да сринат нещо, което вече съществува. Тяхната най-голяма цел е да допълнят вече съществуващото, но по адекватен начин, така че да извадят положителните му черти. Докато тук, в България, наблюдавам честата практика на едно такова самоцелно застрояване с нови сгради, които са напълно в разрез с контекста, в който се намират, сподели архитектката школувана в Кентърбърийския университет по изящни изкуства.
Станислав Станчев-Бебето е сред утвърдените имена в съвременната българска живопис. През т.г. той направи своя самостоятелна изложба във Варна под името „Синята планета“ - живопис върху дърво. Неговите уникални дърворезби, изрисувани с цялата палитра на дъгата и още нови цветове, вдъхновени от въображението му видяхме преди няколко месеца в галерия „Тереза Зиковска“ във Варна. Той използва дървени плоскости, които намира като отломки, докато реставрира старите къщи.
Татяна Станчева се е дипломирала като архитект в Университета по изящни изкуства в Кентърбъри, Великобритания през 2021 г.
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..