Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валутите дирхам на ОАЕ и тайландски бат - все по-популярни сред българите

Еврото и щатския долар са най-купуваните валути у нас и през 2024 г.

Двете най-търсени валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година. Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни, на първо място турската лира, след нея румънската лея и сръбския динар. Посещението на коледни базари в северната ни съседка и концерти през лятото в Сърбия имат видим ефект върху търсенето на съответните валути. Те намират място в челната десетка заедно с британския паунд и швейцарския франк, като лирата държи бронза в класацията и през 2023 г. и през 2024 г., коментира финансовият анализатор Макс Баклаян.

Екзотичните валути също са в потребителската кошница на българските клиенти и показват засилващ се интерес към далечни дестинации. Туристическият поток към Обединените арабски емирства води до голямо търсене на дирхама, шопингът в Дубай го заковава на седма позиция в класацията пред японската йена и повечето останали европейски валути.

Подобен е ефектът за тайландския бат, който измества канадския долар заради същия висок туристически интерес към азиатската страна. Става ли дума за Азия, данните показват, че пътуването към Китай също се засилва. Юанът е 21-ви в класацията през 2023 г., а през 2024 година се изкачва на 13-то място.

Обратна е ситуацията с израелския шекел. Заради все по-горещите конфликти вътре и около Израел, от 16-тата най-търсена валута през 2023 г., той спада на 37-мо място през 2024 г. и напълно изпада от топ 40 в последното тримесечие. Когато видим данните за туризма в Израел за отиващата си година, със сигурност ясно ще проличи, че той е понесъл тежък удар през последните 12 месеца.

„Въпреки тенденцията за премахване на кешовите разплащания в скандинавските страни, българите все пак купуват техните валути, когато пътуват в посока север. Пример за това е интересът към датската крона, която заедно с българския лев е една от двете валути в механизма ЕРМ 2, известен като „чакалнята на еврото“. С тази разлика, че в Дания е проведен референдум, който запазва кроната и я оставя за повече от 20 години в ЕРМ 2“, сподели още Макс Баклаян, изпълнителен директор на големите бюра за валутна търговия у нас. 


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05

За европейско самочувствие и достойни старини настояват пенсионери в Балчик

Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..

публикувано на 28.01.25 в 08:15

Кр. Стоянова: По четири-пет пъти годишно се правят проверки на противопожарните системи в хотелите

Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..

публикувано на 27.01.25 в 10:52