Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

28-годишният Георги Йосифов спаси Богоявленския кръст в кв. "Аспарухово"

28-годишният Георги Йосифов извади Богоявленския кръст на пристанище "Карантината" във варненския квартал "Аспарухово".
Чуйте в репортажа атмосфера от събитието:
Вярва се, че водата на този ден има свещени свойства и затова се пази през цялата година, като се използва за лекарство.



24 бяха участниците в ритуала тази година. 

На Богоявление св. Йоан Кръстител е кръстил Божия син в река Йордан. Вярва се, че както тогава небето се отваря, Господ и днес изпълнява желания. Ритуалите на Йордановден в традиционния фолклор са свързани с кръщението и освещаването на водата и кръста, затова и на много места празникът се нарича Водици. 


Организацията от страна на кмета на район Аспарухово Ивайло Маринов и неговия екип както винаги бе безупречна.

На този празник се правят и различни гадания.

Например гадае се по бръшляна за здраве и дълъг живот. Освен това за неомъжените в югозападните части на страната се гадае по пръстени коя мома за кого ще се омъжи. Има вярване, че ако на този ден замръзне китката, с която ръси светена вода свещеника, то годината ще бъде здрава и плодотворна, ако пък на самия ден е топло - житото ще бъде гъсто, а ако и в дните преди празника е меко времето, то годината няма да е хубава. Вярва се също, че ако на този ден духа вятър, цялата година ще бъде ветровита.

Имен ден празнуват: Йордан, Йорданка, Данчо, Дана, Боян, Богдан, Богдана.

Общо 123 107 българи празнуват имен ден на Йордановден, сочи статистиката на Националния статистически институт. 

Общо мъжете, които трябва да почерпят за Йордановден, са 66 009, а дамите - 57 098.


На много места има и традиция свещениците да минават през домовете на хората и да ръсят със светена вода за здраве и освещаване. Пак народна традиция е момите да измиват с вода лицата си, за да са бели и румени лицата им. На реката се носят части от ралото, които се топят, за да е бяло житото, а три трески от бъдника се хвърлят в реката, за да изтече всяко зло. Със светената вода пък се замесва пита, от водата се слага и във виното и зелевия сок, като така се вярва, че няма да се развалят.

На този празник се събира и пепелта от огнището като също се смята, че тя има лечебна сила. В някои краища на страната, след като се върнат от църква, хората слагат брадва с острието нагоре като всеки я прескача, за да се спрат болестите и всяко зло. В югозападна България обредът за къпане с вода на този ден се нарича Мъжки водици, а в Родопите го наричат Хаскане.


Интересен факт е, че тази светена вода не се смесва с други светени води, а се държи отделно. 
Според народната традиция с осветената вода се ръси домът, дворът, хамбарите и домовете и оборите с животни, за да бъдат здрави и “осветени” през годината. 
Всеки член на семейството пък бива поръсен със светена вода - също за здраве.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Заседанието на ПК

Варна може да е домакин на футболна среща между ветераните на България и Северна Македония

Съветниците от комисията по финанси и бюджет към Варненския общински съвет отложиха приемането на докладна записка за отпускане на 60 хиляди лева за функционален одит на общинското дружество „Градски транспорт“. Предложението е на ПК "Транспорт", като целта е външен одитор да направи анализ на състоянието на дружеството и да изготви..

публикувано на 20.02.25 в 16:02
Вита стълба, висока 18 метра, ще води до панорамна площадка с изглед към града и залива, както и до амфитеатъра на покрива на сградата на новото пристанище.

Община Варна ще кандидатства с проект за модернизация на Рибарското пристанище

Община Варна ще подаде проектно предложение по процедурата "Подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища, рибните борси, местата на разтоварване и лодкостоянките, с цел да се улесни разтоварването и съхранението на нежелания улов". Проектът, озаглавен "Подобряване инфраструктурата и модернизация на Рибарско пристанище Варна", ще се..

публикувано на 20.02.25 в 15:49

Продължава премахването на нерегламентирано поставените реклами в центъра на Варна

Експерти от район "Одесос" продължават проверките за нерегламентирано поставени рекламни табели и съоръжения. Служители на администрацията са започнали обходи на централната част на града – 8-ми микрорайон, в това число пешеходната зона на бул. "Княз Борис I", пл. "Независимост", булевардите "Сливница", "Мария Луиза", "Приморски", ул. "Шипка", ул. "27..

публикувано на 20.02.25 в 15:40

Бедственото положение в общините Дългопол и Долни чифлик е отменено

Бедственото положение в общините Дългопол и Долни чифлик е отменено, всички населени места са с възстановено електроснабдяване, пътищата са проходими.  В община Бяла се очаква до 17 часа да бъде възстановено електрозахранването в селата Дюлино и Попович и след това ще се вземе решение за отмяна, посочи кметът Пеньо Ненов. Навсякъде в бедстващите..

публикувано на 20.02.25 в 15:33

Община Варна плаща 684 хил. лв. без ДДС месечно за такса "готовност" на фирмите за зимна поддръжка

Общински съветници, членове на постоянната комисия по благоустройство и комунални дейности във Варна, отправиха на извънредно заседание сериозни критики към фирмите и администрацията за това кой е виновен за създалата се ситуация вчера в града с непочистения сняг от маршрутите на градския транспорт, довел до липса на автобуси и невъзможност на..

публикувано на 20.02.25 в 15:30

Средната заплата във Варна е с 1000 лева по-ниска от София

Варна е на второ място по размер на средната брутна заплата в страната след София. В морската столица работещите обаче взимат с 1000 лева по-малко, отколкото в столицата. Във Варна средната заплата за четвъртото тримесечие на 2024 година е 2 271 лв., а в София - 3287 лева.  В края на миналата година заплатата се увеличава спрямо третото тримесечие на..

публикувано на 20.02.25 в 15:25

Проверки в хранителните магазини в цялата страна днес

Масирани проверки в магазините за хранителни стоки започнаха от днес на територията на цялата страна.  Те целят елиминиране на нелоялните практики при търговията с храни и се извършват от смесени екипи на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), Националната агенция за приходите (НАП) и Комисията за защита на потребителите (КЗП)...

публикувано на 20.02.25 в 13:14