Какво да направим, ако намерим птица с пръстен?
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно са полагали добри грижи за него. Декоративната птица е опръстенена.
„Жакото са едри видове папагали, по-тромави по отношение на полета и храната в природата ни не е достатъчна за тях. Може да се направи справка в РИОСВ дали има регистрирани птици на хора, които живеят в този район, но това не е сигурен подход. Социалните мрежи и форуми, когато се индикира мястото, е възможно да помогнат, защото тези птици не са добри летци. Не би могла да се отдалечи на повече от няколко километра от мястото, от което е избягала, и би следвало собственикът да е живущ от този район“ – коментира експертът.
Най-често намерените опръстенени птици са зърноядни и плодоядни, което насочва каква храна предпочитат. Най-важното е тя да се прибере на затворено и топло и да се потърси начин да се стигне до собственика. Храните са сравнително стандартни, няма нищо специфично. Спецификата е повече свързана с размножаването им и дългосрочното им отглеждане – обясни орнитологът.
„Най-често пръстените са самоделни, направени от собствениците или други техни колеги, които се занимават с декоративни птици. Реално нямат такава орнитологична стойност, тъй като този номер не влиза в база данни и не е достъпен извън кръга на самия собственик. Ако човек види птица и успее да разчете този пръстен (гълъбарите често маркират своите птици, които използват за различни цели, пускат за състезания например), по тези номера би могло да се намерят собствениците. Но нямам информация за обща система, в която качват информацията за конкретните птици – с кой номер пръстен каква птица е маркирана, кога и кой е собственикът. Информацията е различна от стандартните научни орнитологични пръстени, които се дават от Българската орнитологическа централа, която е част от Българската академия на науките и има стриктен контрол в това отношение как се ползват“ – посочи Михаил Илиев, че за декоративните птици няма единна система в рамките на Българската орнитологическа централа.
Той обясни, че в РИОСВ имат база данни за екзотични птици, които се отглеждат в обхвата на инспекцията, но не всички видове подлежат на регистрация. По-едрите папагали например подлежат и са защитени до голяма степен, но за по-дребните - не. Най-често чрез групи и форуми за декоративни птици се стига до собствениците. „Те са различна категория от орнитолозите и еколозите, имаме общи неща – любовта към птиците, изразена по различен начин при тях и при нас" - сподели специалистът.
Информация за намерената птица може да бъде намерена във фейсбук групите на Балчик или на телефон: 089 555 40 88.
Чуйте повече в звуковия файл.Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..
Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..
И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“). Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..
Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..
Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..
С нов камион за снегопочистване и косене разполага вече Община Вълчи дол. Обществената поръчка бе обявена през ноември и в началото на новата година бе избран доставчикът на машината. Тя е рециклирана, но с високотехнологичен инвентар за всички нужни зимни дейности, съобщават от общиснкия пресцентър. Транспортното средство е оборудвано със..
Днес българската морска общност отбелязва 132 години от рождението на капитан I ранг Георги Славянов. Георги Славянов има големи заслуги за развитието на ВМС и подводното плаване. Той е и един от началниците на ВВМУ. Командир е на първата българска подводница UB18. Дава тласък на пристанищните корабостроителници в Русе и Варна за строеж и..