Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инфекциозните болести – новото/старо предизвикателство пред човечеството

В края на миналия век проф. д-р Ангел Ангелов написва главата "Инфекциозни болести" в учебника по клинична патология (1996 г.). Тогава публикува и една кратка статия във варненския вестник "Черно море", адресирана към широката общественост. В нея отбелязва тревожното нарастване на честота на някои инфекциозни болести и възникването на нови такива като СПИН, легионелоза, спонгиоформена енцефалопатия (болестта "луда крава"), ебола и други. Изказва и предположение, че ХХІ век, освен всичко друго, ще бъде и век на инфекциозните болести. През октомври 2024 г. излезе от печат новото учебно ръководство по клинична патология, в което отново  написва главата "Инфекциозна патология".
След почти три десетилетия, какво е новото? За съжаление, предположението му се потвърждава. Ярко доказателство за това е и пандемията от 2019 - 2022 г. на КОВИД-19.

След почти три десетилетия какво е новото?

Несъмнено инфекциозните заболявания са били и все още са постоянен спътник на човечеството. До средата на ХХ век те са една от главните причини за смърт и за малката средна продължителност на живота. Специфичната профилактика с прилагане на ваксини, както и антибиотичното лечение след 40-те години на миналия век доведоха до рязко намаляване честотата на повечето инфекциозни болести.

През последните десетилетия обаче се наблюдава тревожно нарастване на честотата на нови тежки инфекциозни заболявания като СПИН, ебола, птичи грип, арбовирусните инфекции - Чикунгуня, Зика и Кримско-Конго хеморагична треска, Марбургска вирусна болест, аренавирусна хеморагична треска Ласа, както и добре познатата, но вече резистентна към лекарства, туберкулоза. Над 30 нови инфекциозни заболявания са открити през последните 20 години.

В първите две десетилетия бяхме свидетели на три коронавирусни епидемии - първата през 2003 г. с тежък остър респираторен синдром (SARS), втората през 2012 г. с респираторен синдром в Близкия изток (MERS-CoV), които доведоха до значителна заболеваемост и смъртност, и накрая започналата през 2019 г. най-новата пандемия от COVID-19, която предизвика световна здравна криза и имаше въздействие върху живота и икономиката по целия свят.

Какво бихте ни казали за новия вирус от Китай - респираторния вирус HMPV?

Един от ефектите на глобализацията: Епидемия първо в Китай, само след дни вече има съобщения за заболели в съседните ни страни. Така че може да се очаква скоро и у нас. Независимо от това, поне засега няма достатъчно основание за тревога.

Човешкият метапневмовирус (hMPV)е познат още от 2001 г. и вероятно е съществувал десетилетия преди това. Заедно със синцитиално респираторния вирус принадлежи към семейството на Пневмовиридите. Засяга предимно детската възраст съссравнително леко грипоподобно протичане и катарални симптоми от горните дихателни пътища. Счита се, че почти всяко дете до 5 годишна възраст прекарва инфекция с метапневмовирус. В лица с отслабена имунна система, както и във възрастни над 65 години е възможно развитие на бронхиолит, пневмония и дихателна недостатъчност, изискващи болнично лечение. Ваксина срещу метапневмовируса няма. Профилактиката е неспецифична, както при всички други въздушно-капкови инфекции.

Как да се предпазим?

Въпреки напредъка в разработването на методи за диагностика, лечебни средства и ваксини, увеличената глобална взаимозависимост добавя нови проблеми при ограничаването на инфекциозните болести.Профилактиката е една от основните задачи на здравеопазната система, респективно на държавата. Що се отнася за инфекциозните болести: ключов елемент за предпазването от тях и предотвратяване на епидемии са ваксините.Същевременно дълг е на всеки индивид с гражданско съзнание да се грижи за опазване не само на собственото здраве, но и това на обществото. Личната хигиена, като редовно миене на ръцете, миене на плодове и зеленчуци, а при епидемична обстановка избягване контакти с много хора, особено в затворени помещения и носене на маски, е и си остава основна базисна форма на неспецифична профилактика.

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато автобусът закъса и повървиш 5-6 километра в снега (СНИМКИ)

Когато автобусът закъса и ти се наложи да се разходиш из снежна Варна и да повървиш 5-6 километра, виждаш и романтичната страна на изненадалата ни зима...през февруари. Леко си затваряш очите, мижаш (най-вероятно заради снежинките) за непочистените и необработените улици и тротоари и се радваш, че под обувките ти скърца сняг. Снимки: Даниела Стойнова..

публикувано на 19.02.25 в 17:45

Божил Колев: Спомените ми от футбола са много, приятелите също (ВИДЕО)

Легендата на варненския и българския футбол Божил Колев представи книгата си "От Черно море и ЦСКА до световния футбол". Това стана на голямо тържество в присъствието на едни от най-големите футболисти от близкото минало.  Божо Колев даде интервю за Радио Варна минути преди началото на презентацията.

обновено на 19.02.25 в 16:09
Виждам те КАТ-Варна

Куриоз: Пътници бутаха закъсал автобус във Варна

За аварирали автобуси и тролеи заради непочистени пътища във Варна съобщават наши слушатели.  Автобуси на Градски транспорт - Варна няма да обслужват някои спирки днес заради усложнената обстановка Тази сутрин се стигна до куриозния случай пътници да бутат закъсалия автобус 148 в кв. "Възраждане". Видеото е разпространено в социалните мрежи...

публикувано на 19.02.25 в 10:52

Много ВИП - гости уважиха Божил Колев, Стоичков също (ВИДЕО)

Легендата на футбола във Варна и България Божил Колев представи автобиографичната си книга тази вечер. Много ВИП-гости присъстваха на тържеството. Христо Стоичков също уважи Божил Колев. 

публикувано на 19.02.25 в 09:30

Ремонт на покрива: Кога е най-доброто време за действие?

Покривът е една от най-важните конструкции във всеки дом, която осигурява защита от атмосферните условия и осигурява цялост на имота. С времето обаче, поради естествен процес на амортизация или при възникването на определени събития поради климатичните влияния, ремонтирането на покривната конструкция става наложително. Може да се наложи както..

публикувано на 19.02.25 в 08:00

Бургаски ученици създадоха платформа за подготовка за пробни изпити и НВО по математика

Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и Национално външно оценяване по математика в 4. и 7. клас, предаде БНР-Бургас. Платформата е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин, обясняват нейните..

публикувано на 18.02.25 в 14:51

Аптеките във Варна не работят с мобилното приложение еЗдраве

Всички услуги на българското електронно здравеопазване на едно място. Това е рекламното изречение на официалното мобилно приложение еЗдраве на Националната здравноинформационна система, която е собственост на Министерството на здравеопазването. Приложението е на една година, премина през активна кампанийна реклама миналата есен, но някои..

публикувано на 18.02.25 в 08:10