Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инфекциозните болести – новото/старо предизвикателство пред човечеството

В края на миналия век проф. д-р Ангел Ангелов написва главата "Инфекциозни болести" в учебника по клинична патология (1996 г.). Тогава публикува и една кратка статия във варненския вестник "Черно море", адресирана към широката общественост. В нея отбелязва тревожното нарастване на честота на някои инфекциозни болести и възникването на нови такива като СПИН, легионелоза, спонгиоформена енцефалопатия (болестта "луда крава"), ебола и други. Изказва и предположение, че ХХІ век, освен всичко друго, ще бъде и век на инфекциозните болести. През октомври 2024 г. излезе от печат новото учебно ръководство по клинична патология, в което отново  написва главата "Инфекциозна патология".
След почти три десетилетия, какво е новото? За съжаление, предположението му се потвърждава. Ярко доказателство за това е и пандемията от 2019 - 2022 г. на КОВИД-19.

След почти три десетилетия какво е новото?

Несъмнено инфекциозните заболявания са били и все още са постоянен спътник на човечеството. До средата на ХХ век те са една от главните причини за смърт и за малката средна продължителност на живота. Специфичната профилактика с прилагане на ваксини, както и антибиотичното лечение след 40-те години на миналия век доведоха до рязко намаляване честотата на повечето инфекциозни болести.

През последните десетилетия обаче се наблюдава тревожно нарастване на честотата на нови тежки инфекциозни заболявания като СПИН, ебола, птичи грип, арбовирусните инфекции - Чикунгуня, Зика и Кримско-Конго хеморагична треска, Марбургска вирусна болест, аренавирусна хеморагична треска Ласа, както и добре познатата, но вече резистентна към лекарства, туберкулоза. Над 30 нови инфекциозни заболявания са открити през последните 20 години.

В първите две десетилетия бяхме свидетели на три коронавирусни епидемии - първата през 2003 г. с тежък остър респираторен синдром (SARS), втората през 2012 г. с респираторен синдром в Близкия изток (MERS-CoV), които доведоха до значителна заболеваемост и смъртност, и накрая започналата през 2019 г. най-новата пандемия от COVID-19, която предизвика световна здравна криза и имаше въздействие върху живота и икономиката по целия свят.

Какво бихте ни казали за новия вирус от Китай - респираторния вирус HMPV?

Един от ефектите на глобализацията: Епидемия първо в Китай, само след дни вече има съобщения за заболели в съседните ни страни. Така че може да се очаква скоро и у нас. Независимо от това, поне засега няма достатъчно основание за тревога.

Човешкият метапневмовирус (hMPV)е познат още от 2001 г. и вероятно е съществувал десетилетия преди това. Заедно със синцитиално респираторния вирус принадлежи към семейството на Пневмовиридите. Засяга предимно детската възраст съссравнително леко грипоподобно протичане и катарални симптоми от горните дихателни пътища. Счита се, че почти всяко дете до 5 годишна възраст прекарва инфекция с метапневмовирус. В лица с отслабена имунна система, както и във възрастни над 65 години е възможно развитие на бронхиолит, пневмония и дихателна недостатъчност, изискващи болнично лечение. Ваксина срещу метапневмовируса няма. Профилактиката е неспецифична, както при всички други въздушно-капкови инфекции.

Как да се предпазим?

Въпреки напредъка в разработването на методи за диагностика, лечебни средства и ваксини, увеличената глобална взаимозависимост добавя нови проблеми при ограничаването на инфекциозните болести.Профилактиката е една от основните задачи на здравеопазната система, респективно на държавата. Що се отнася за инфекциозните болести: ключов елемент за предпазването от тях и предотвратяване на епидемии са ваксините.Същевременно дълг е на всеки индивид с гражданско съзнание да се грижи за опазване не само на собственото здраве, но и това на обществото. Личната хигиена, като редовно миене на ръцете, миене на плодове и зеленчуци, а при епидемична обстановка избягване контакти с много хора, особено в затворени помещения и носене на маски, е и си остава основна базисна форма на неспецифична профилактика.

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Правят ли се достатъчно проверки опасни ли са билбордовете?

Над 2000 са билбордовете на територията на община Варна. В неделя останаха с един по-малко, защото едно от съоръженията не устоя и падна. За щастие без трагични последствия. Това ни накара да се поинтересуваме какъв е редът за монтирането на билбордове. Процедурата изясни заместник-кметът Илия Коев. Предстои създаването на интерактивна карта..

публикувано на 16.01.25 в 10:37

Ограждения и багер се появиха на плажа в Аспарухово

Какво се случва на аспаруховския плаж? Този въпрос задават варненци в местни фейсбук групи, след като там бяха публикувани снимки на обособен с метални преграждения участък от плажната ивица и наличието на багер. Нов ресторант се прави на плажа. Ще е преместваем обект, на мястото на заведение,  премахнато миналото лято. Това коментира за Радио..

публикувано на 16.01.25 в 09:05

Метални сандъци с осолен пясък поставят до спирките във Варна

Метален сандък, пълен с осолен пясък, е поставен до сп. "Нептун" във Варна, видя репортер на Радио Варна. Пясъкът е за третиране на пътното платно и около спирката при евентуално заледяване. За Варна през нощта температурите ще паднат до минус 1°, максималната температура првз деня е 5°. През нощта в Източна България ще бъде предимно облачно, без..

публикувано на 15.01.25 в 19:27

12 милиона са почивали в Албена от създаването на курорта преди повече от половин век

Фотоизложба „55 години курортен комплекс Албена“ е името на фотоизложбата, която се откри снощи в София в Галерия ART Hotel 158. На откриването присъстваха над 40 представители на бизнеса, държавната администрация, дипломати и културни институти, съобщават от курорта до Балчик. 30-те снимки акцентират върху уникалната природа на комплекса,..

публикувано на 15.01.25 в 17:30

Зелени градини и плажни барове в новите гейтове на открито на летище Варна

Гейтове под открито небе изграждат на летището във Варна. Със зелени градини и плажни барове пътниците, дошли на почивка, максимално ще уплътнят престоя си преди да бъдат отведени в самолета. Това каза Светлана Симеонова, началник търговски отдел във "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт". Проектът е уникален не само за България, но и за цяла Европа,..

публикувано на 15.01.25 в 14:30

Да си направиш розариум зад блока

Има хора, които често се оплакват, че около домовете им и пред блока е мръсно и непочистено. Други цапат и рушат. Има обаче и хора, които нито се оплакват, нито рушат, а облагородяват и почистват за да е по-приятно, красиво и приветливо. При това го правят без да се афишират. Такъв е примерът с един гражданин от квартал "Чайка", който е превърнал..

публикувано на 15.01.25 в 14:30
Снимката е илюстративна

Как изглежда голямата политика през погледа на хората от българското село?

Днес в 12.00 часа президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група в 51-вото Народно събрание - тази на ГЕРБ-СДС.  Президентът ще връчи мандат за съставяне на кабинет на ГЕРБ-СДС Как изглежда голямата политика през..

публикувано на 15.01.25 в 11:30