Част от велопаркингите, които бяха изградени във Варна по проект „MOBISEC - мобилни инициативи за устойчиви европейски общности" на Черноморската Регионална Агенция за Развитие на Енергията, са демонтирани, установи проверка на Радио Варна.
Става дума за четири от тях, разположени до Двореца на културата и спорта, Икономически университет, ЖП гара и до басейн „Приморски“.
Това са само четири от общо 10-те велопаркинга, които бяха изградени преди около 10г. за сумата от 115 000 евро.
В крайните квартали на Варна велопаркингите стоят заключени (някои с катинар и верига), неподдържани, някои са празни, а други пълни с всичко друго, но не и с велосипеди.
Според Здравко Василев от велоклуб "Устрем" това не е нов проблем, а резултат от години на липса на поддръжка и неправилно управление от страна на общинската администрация.
„Въпреки добрата идея, системата бързо спря да функционира. Раздадени бяха едва 200 чипа за целия град, а поддръжката на обектите бе напълно занемарена. Осветлението, почистването и видеонаблюдението бяха оставени без грижа, което доведе до неизползваемостта на съоръженията“, коментира Василев.
Припомняме, че с времето Община Варна прехвърли собствеността върху велопаркингите на районните кметства, които обаче не разполагат с ресурс да ги поддържат. В крайна сметка, вместо да се търси решение за възстановяване и ефективно управление, беше взето решение за демонтиране на паркингите, или поне в районите „Одесос“ и „Приморски“.
Велосипедните активисти настояват за връщане на велопаркингите, особено в централните части на града, където те са най-необходими. Европейската практика показва, че подобни съоръжения могат да функционират успешно при добро управление, какъвто е случаят в редица европейски градове, включително в Румъния (Клуж Напока), припомни Здравко Василев.
Основният въпрос остава: ще предприеме ли Община Варна адекватни стъпки за възстановяване и поддържане на велосипедната инфраструктура или градът ще продължи да изостава в осигуряването на удобства за велосипедистите?
Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..