Част от велопаркингите, които бяха изградени във Варна по проект „MOBISEC - мобилни инициативи за устойчиви европейски общности" на Черноморската Регионална Агенция за Развитие на Енергията, са демонтирани, установи проверка на Радио Варна.
Става дума за четири от тях, разположени до Двореца на културата и спорта, Икономически университет, ЖП гара и до басейн „Приморски“.
Това са само четири от общо 10-те велопаркинга, които бяха изградени преди около 10г. за сумата от 115 000 евро.
В крайните квартали на Варна велопаркингите стоят заключени (някои с катинар и верига), неподдържани, някои са празни, а други пълни с всичко друго, но не и с велосипеди.
Според Здравко Василев от велоклуб "Устрем" това не е нов проблем, а резултат от години на липса на поддръжка и неправилно управление от страна на общинската администрация.
„Въпреки добрата идея, системата бързо спря да функционира. Раздадени бяха едва 200 чипа за целия град, а поддръжката на обектите бе напълно занемарена. Осветлението, почистването и видеонаблюдението бяха оставени без грижа, което доведе до неизползваемостта на съоръженията“, коментира Василев.
Припомняме, че с времето Община Варна прехвърли собствеността върху велопаркингите на районните кметства, които обаче не разполагат с ресурс да ги поддържат. В крайна сметка, вместо да се търси решение за възстановяване и ефективно управление, беше взето решение за демонтиране на паркингите, или поне в районите „Одесос“ и „Приморски“.
Велосипедните активисти настояват за връщане на велопаркингите, особено в централните части на града, където те са най-необходими. Европейската практика показва, че подобни съоръжения могат да функционират успешно при добро управление, какъвто е случаят в редица европейски градове, включително в Румъния (Клуж Напока), припомни Здравко Василев.
Основният въпрос остава: ще предприеме ли Община Варна адекватни стъпки за възстановяване и поддържане на велосипедната инфраструктура или градът ще продължи да изостава в осигуряването на удобства за велосипедистите?
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..