Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация "Площад НАУКА"
Снимка: Валерия Василева, БНР-Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската академия на науките ще коментират какво се случва с климата на Варна, страната и Черно море. Събитието ще включва две кратки презентации на разбираем научнопопулярен език до 30 минути и веднага след тях ще има модерирана дискусия с въпроси от публиката. Д-р Емил Иванов ще разкаже какви са тенденциите в климата за Варна и страната, а доц. д-р Преслав Пеев ще представи данните за промените, които се наблюдават в Черно Море и биоразнообразието му - любопитни, но и притеснителни. Събитието започва от 19 ч. в популярна бирария на ул. "Цар Симеон I" №27 във Варна. (линк към събитието във Фейсбук)

Площад НАУКА е фондация в обществена полза, учредена през август 2024 г. във Варна, чиято мисия е да повишава обществената информираност по редица важни теми, да разширява научните познания и да стимулира критичното мислене на хората. Това се случва с популяризиране и комуникация на наука - предоставяне на научни данни по актуални въпроси на разбираем език и свързване на изследователи и граждани. Създадена е от четирима млади учени и ентусиасти с опит в комуникацията на наука - Боян Велев, икономист, магистър по "Астрономия и популяризация", Мира Димитрова - биолог, преподавател по природни науки, д-р Явор Ченков - преподавател в МУ-Варна, специализант по психиатрия и Иван Радев - IT специалист и също магистър по "Астрономия и популяризация". Имат вече стотици последователи в социалните мрежи, а към основания от тях Любителски АСТРО КЛУБ вече се присъединиха повече от 30 варненци, любители на астрономията, физиката и всичко свързано с Космоса, и групата продължава да се увеличава. 

Целта на Площад НАУКА е да приближи научния свят до широката общественост. Фокусът на фондацията е предимно върху порасналите любознателни възрастни, които продължават да търсят достоверна информация и нови познания. Организацията се стреми също така да събуди интереса към заобикалящата ни среда и науката и сред хората, които по принцип не се вълнуват особено от тази проблематика.

"Доста време ни отне, докато достигнем до това име - "Площад НАУКА". Идеята беше думата "площад" да носи посланието, че науката е за всички. Площадът обединява хората, а много хора във Варна искат да говорят за наука, но нямат къде. С нашата платформа ги срещаме със съмишленици, а фокус са порасналите деца. Ние, вече порасналите, също имаме нужда да говорим за нещо различно от работа и ежедневие, затова организираме различни клубове по интереси", подчертаха съоснователите на платформата Мира Димитрова и Боян Велев. 

С тях разговаря Валерия Василева. (подробностите чуйте в звуковия файл в началото на публикацията)


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Най-важните функции в съвременните смартфони, на които трябва да обърнем внимание

Смартфоните се превърнаха в неразделна част от ежедневието ни, а тяхното развитие носи със себе си иновации, които улесняват и подобряват начина ни на живот. Когато избираме ново устройство, е важно да знаем кои функции правят разликата между обикновен модел и надежден смартфон, който ще ни служи дълго време. Мощен процесор и висока..

публикувано на 26.03.25 в 14:00

Как леглото ви може да повлияе на психичното ви здраве?

Когато говорим за психично здраве, често мислим за стрес, тревожност, депресия и изтощение. Малко хора обаче осъзнават, че качеството на съня и средата, в която си почиваме, имат пряко влияние върху нашето емоционално и психологично състояние. Леглото, което приемаме за даденост, всъщност играе ключова роля в това как се чувстваме всеки ден...

публикувано на 26.03.25 в 13:05

20 години „Веселие“ за възрастни в Балчик

На 28 март от 18.00 часа в централното читалище "Паисий Хилендарски - 1870“ танцов състав "Веселие" при читалище "Васил Левски 1959" ще отбележи своята 20-годишнина. В концерта ще се включат още танцов ансамбъл "Балик" и хор "Добруджанки", както и приятелският състав от Шумен - клуб "Задявка". Идеята за формацията възниква през 1998-ма, а..

публикувано на 26.03.25 в 11:57

Светът отбелязва Деня за информираност за епилепсията

Знакови сгради в над 10 града в страната ще бъдат осветени в лилаво по повод Световния ден за информираност на епилепсията - Purple Day. Сред тях са  Панорамата в Плевен, Царевец във Велико Търново, мостовете в Бургас и във Варна, общините в Пловдив и в Русе. В морската столица в лилаво ще бъде осветен Аспаруховият мост.  Световният ден за..

публикувано на 26.03.25 в 08:19

Най-поддържаната градинка търсят във Варна

Най-красиво оформена и поддържана градинка пред жилищна кооперация или търговски обект избират във Варна. Инициативата цели да насърчи жителите и бизнеса в града да допринесат за по-зелена и естетична градска среда. Всеки, който поддържа градинка пред дома или офиса си, може да участва, като изпрати: - Снимки на градинката; - Адрес на обекта; -..

публикувано на 25.03.25 в 17:05

Ученичка от Варна: Не е важно човек с какви дрехи е и откъде са купени, а каква е неговата душевност

Не можем да съдим човек, без да сме го опознали. Не можем да съдим човек, без да знаем през какво минава. Може да го виждаме привидно усмихнат и щастлив, но не знаем како се крие зад тази усмивка.  Не е важно с какви дрехи е и откъде са купени, важна е неговата душевност. Тези свои размишления сподели Янина Янчева, осмокласничка в СУЕО “А. С...

публикувано на 25.03.25 в 16:50
Бисера Желязкова и Ивелин Стоянов, СУ

Бисера Желязкова: Екологичната тревожност сред младите хора е реална, както и усилията им да направят нещо за промяна

Дванадесетокласникът Ивелин Стоянов от СУ "Пейо Яворов" - Варна спечели първо място в международния конкурс #AskBlackSeaScientist със своя едноминутен филм за Черно море, заснет със смартфон. В конкурса участват младежи на възраст от 14 до 21 години, а рамката, в която създават своите видеопослания е "1 филм – 1 минута – 1 въпрос към науката"...

публикувано на 25.03.25 в 10:02