Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око. Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови инфраструктурни обекти от града и околностите.
Научноизследователският кораб "Св. Св. Кирил и Методий" потегля от Морска гара (07.11.2024, кадри: Морско око)
Редактор на Морско око е Дарин Дучев - варненец, който в момента следва медицина, но успоредно с това отдава голяма част от своето време и енергия и в други области, от които се интересува - видеозаснемане, градска среда, архитектура, градоустройство.
Морско око е електронна медия с основни канали Facebook, Instagram и YouTube - разказва Дарин. - Създадена е през 2016 г. по инициатива на световния форум за градоустройство и инфраструктурни проекти SkyscraperCity. Аз се присъединих през 2021 г. със задачата да правя снимки и заснемане с дрон за нуждите на форума и оттогава постепенно този проект се разви до електронната медия, която е днес, с по-широк екип от професионалисти в различни области.
Първи към екипа се присъединява арх. Максим Недков, който от години защитава активната си позиция по различни градоустройствени проблеми. Ролята му в Морско око е да представя концепции и визуализации за конкретни пространства във Варна, които биха могли да бъдат по-достъпни и функционални за гражданите, съобразявайки се със съвременните европейски стандарти за градоустройство и градска среда.
Малко по-късно в екипа се включва и видеооператорът и фотограф Димитър Дачев, който също споделя визията за функционална градска среда и европейско развитие на Варна. Негов е отличителният глас зад кадър, който озвучава видеата на Морско око.
Като документалист съм обиколил доста добри за живеене западноевропейски градове - споделя Димитър, - вследствие на което се разви усетът ми за това, какво още следва да променим като общество и управление в нашия град, който безспорно е един от най-европейските в България. Иначе, също както и при Дарин, тези мои интереси са доста встрани от образованието ми на компютърен инженер и икономист.
Бих обобщил, че при нас в голяма степен се задейства законът за привличането - добавя Максим. - Когато човек иска да постигне нещо и работи в тази посока, той неминуемо привлича съмишленици със сходни възгледи, интереси и амбиции.
Обектите, които Морско око представя във видеата си, са места, свързани с важни за града събития, актуални теми от дневния ред на гражданите, както и интересни архитектурни и инфраструктурни обекти, които заслужават повече внимание. Сред акцентите са старите сгради, свързани с исторически варненски личности, които са в лошо състояние и имат нужда да бъдат спасени.
Това, което забелязвам, е, че около Морско око се е сформирала една общност, чиято обратна връзка е много полезна за нас - споделя Дарин. - Хората активно коментират и изразяват подкрепа за нашата кауза да популяризираме подобни обекти и теми, важни за града, като някои от тях са експерти в различни области и дават ценни съвети и експертно мнение в коментарите си.
Наскоро екипът стартира и излъчването на подкаст на живо в YouTube, чиято цел е да обхване в по-свободен формат интересните градски теми от последния месец. По този начин аудиторията на Морско око е ангажирана по-активно и може да се включи с въпроси в реално време и така да се оформи публична дискусия.
А плановете за близкото бъдеще включват създаването на уебсайт на Морско око, който да предоставя автономна платформа за съдържанието на медията. По този начин тя ще бъде по-малко зависима от социалните мрежи, където цензурата и изкуственият интелект променят процесите на свободно споделяне на информация в негативна посока. Амбициите на екипа са честотата, с която се публикуват визуализациите и видеата, да се повиши, като се прибавят и нови елементи към видеоразказите - като интервюта с хора, свързани с конкретната тема.
Какво още споделиха Дарин Дучев, арх. Максим Недков и Димитър Дачев за процесите на градоустройство, за промените в градската среда, за нуждата от превръщането на ключови градски зони в пешеходни, както и своята визия за европейското развитие на Варна, чуйте в началото на статията.
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..