Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око. Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови инфраструктурни обекти от града и околностите.
Научноизследователският кораб "Св. Св. Кирил и Методий" потегля от Морска гара (07.11.2024, кадри: Морско око)
Редактор на Морско око е Дарин Дучев - варненец, който в момента следва медицина, но успоредно с това отдава голяма част от своето време и енергия и в други области, от които се интересува - видеозаснемане, градска среда, архитектура, градоустройство.
Морско око е електронна медия с основни канали Facebook, Instagram и YouTube - разказва Дарин. - Създадена е през 2016 г. по инициатива на световния форум за градоустройство и инфраструктурни проекти SkyscraperCity. Аз се присъединих през 2021 г. със задачата да правя снимки и заснемане с дрон за нуждите на форума и оттогава постепенно този проект се разви до електронната медия, която е днес, с по-широк екип от професионалисти в различни области.
Първи към екипа се присъединява арх. Максим Недков, който от години защитава активната си позиция по различни градоустройствени проблеми. Ролята му в Морско око е да представя концепции и визуализации за конкретни пространства във Варна, които биха могли да бъдат по-достъпни и функционални за гражданите, съобразявайки се със съвременните европейски стандарти за градоустройство и градска среда.
Малко по-късно в екипа се включва и видеооператорът и фотограф Димитър Дачев, който също споделя визията за функционална градска среда и европейско развитие на Варна. Негов е отличителният глас зад кадър, който озвучава видеата на Морско око.
Като документалист съм обиколил доста добри за живеене западноевропейски градове - споделя Димитър, - вследствие на което се разви усетът ми за това, какво още следва да променим като общество и управление в нашия град, който безспорно е един от най-европейските в България. Иначе, също както и при Дарин, тези мои интереси са доста встрани от образованието ми на компютърен инженер и икономист.
Бих обобщил, че при нас в голяма степен се задейства законът за привличането - добавя Максим. - Когато човек иска да постигне нещо и работи в тази посока, той неминуемо привлича съмишленици със сходни възгледи, интереси и амбиции.
Обектите, които Морско око представя във видеата си, са места, свързани с важни за града събития, актуални теми от дневния ред на гражданите, както и интересни архитектурни и инфраструктурни обекти, които заслужават повече внимание. Сред акцентите са старите сгради, свързани с исторически варненски личности, които са в лошо състояние и имат нужда да бъдат спасени.
Това, което забелязвам, е, че около Морско око се е сформирала една общност, чиято обратна връзка е много полезна за нас - споделя Дарин. - Хората активно коментират и изразяват подкрепа за нашата кауза да популяризираме подобни обекти и теми, важни за града, като някои от тях са експерти в различни области и дават ценни съвети и експертно мнение в коментарите си.
Наскоро екипът стартира и излъчването на подкаст на живо в YouTube, чиято цел е да обхване в по-свободен формат интересните градски теми от последния месец. По този начин аудиторията на Морско око е ангажирана по-активно и може да се включи с въпроси в реално време и така да се оформи публична дискусия.
А плановете за близкото бъдеще включват създаването на уебсайт на Морско око, който да предоставя автономна платформа за съдържанието на медията. По този начин тя ще бъде по-малко зависима от социалните мрежи, където цензурата и изкуственият интелект променят процесите на свободно споделяне на информация в негативна посока. Амбициите на екипа са честотата, с която се публикуват визуализациите и видеата, да се повиши, като се прибавят и нови елементи към видеоразказите - като интервюта с хора, свързани с конкретната тема.
Какво още споделиха Дарин Дучев, арх. Максим Недков и Димитър Дачев за процесите на градоустройство, за промените в градската среда, за нуждата от превръщането на ключови градски зони в пешеходни, както и своята визия за европейското развитие на Варна, чуйте в началото на статията.
Правителството на Република Северна Македония обяви днес 7-дневен траур на територията на цялата страна заради пожара в Кочани снощи. Това се съобщава в прессъобщение на правителството на страната. Младежите са починали от изгаряния, задушаване и стъпкване при последвалия хаос. "Когато таванът започва да гори и да пада младежите бягат към..
Протест срещу жестокостта към животни и безнаказаността на насилниците ще се проведе днес следобед във Варна, съобщи Moreto.net. Инициативата е по повод изнесената в петък информация от полицията, че са задържани 26-годишна жена и 35-годишен мъж за причиняване на смърт на животни с цел печалба. Двойката е продавала видеа и снимки на чуждестранни..
През 2023 г. средната продължителност на живота в ЕС е била 81,4 години, отбелязвайки увеличение от 0,8 години спрямо 2022 г. След спад през 2020 и 2021 г. поради пандемията от COVID-19, продължителността на живота е достигнала стойности, по-високи от 2019 г. Това също е най-високата регистрирана стойност от 2002 г. насам, отразяваща общо увеличение от..
75 младежи от Област Варна спечелиха билети за безплатно пътуване с влак в Стария континент в октомврийския кръг на европейската инициатива „DiscoverEU“. Информацията е на Областния информационен център-Варна. Безплатна карта ще получат общо 35 762 души на 18-годишна възраст от цяла Европа, сред които 558 българи. Общият брой на кандидатствалите в това..
53-годишната варненка Росица Торк продължава борбата си за живот. Преди време Ви разказах за нея. Научава след ходене при различни специалисти и поставяне на грешни диагнози, че има ендометриален стромален сарком/андифериентиран сарком - изключително агресивен вид рак. Също така и много рядко срещан – засяга само 1% от онкоболните . Росица..
"Ателие за творческо писане", част от фестивала "Варна Лит", се провежда във Варна. В неделя, 16 март, ученици от 7. до 12. клас, които имат интерес към писането, ще представят свои драматургични текстове пред писателя и варненец Захари Карабашлиев, който е техен ментор. На 15 март, събота, учениците ще се срещнат с Мария Касимова-Моасе. Писателят..
Учениците могат да проверят онлайн уменията си за решаване на задачи от международното изследване PISA. На сайта на Министерството на образованието и науката е обособен модул с линк до специалната платформа. Тя съдържа примерни тестове в три области – природни науки, математика и четене, които ще са обект на тазгодишното изследване PISA 2025, съобщиха..